HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Problém digestoře a rekuperace. Rizika si mnozí neuvědomují a řešení zná málokdo

Co se stane, když si do domácnosti pořídíte dvě důležité technologie, u kterých se časem ukáže, že se navzájem nemohou snést? Rekuperace měla zajistit čerstvý vzduch a bezpečnější domov. Místo toho vám kvůli neshodám s digestoří může pěkně zavařit. Přečtěte si, jak předejít konfliktům těchto dvou technologií, které se nemají zrovna v lásce.


Digestoř spolu s rekuperací v jedné domácnosti může způsobovat potíže
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock

Jak funguje rekuperační systém

Rekuperace čili řízené větrání vzduchu se zpětným získáváním tepla je v zásadě jednoduchý princip. Rekuperace vyměňuje vnitřní znečištěný vzduch za čerstvý vzduch zvenku. Venkovní vzduch je pomocí filtrů očištěn od pylu, prachu, smogu a jiných nečistot. Systém funguje díky rekuperační jednotce s výměníkem. Z něj jsou vedeny vzduchotechnické rozvody do těch místností, které chceme větrat.

K odvodu znečištěného vnitřního vzduchu slouží jiné rozvody než k přivedení čerstvého venkovního vzduchu. Je to z toho důvodu, aby nedocházelo ke smíchání či kontaminaci. Zásadní benefit rekuperace je zpětné využití tepla. Rekuperace spolu se vzduchem sbírá také teplo, které se uvnitř domu vytvoří. Pomocí tohoto tepla ohřívá ve výměníku čerstvý vzduch, který přichází zvenku.

Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?

Problém kombinování rekuperace a digestoře

Problém nastává tehdy, pokud chceme skloubit rekuperační jednotku s odsavačem par. Rekuperace a digestoř v jedné domácnosti může představovat docela oříšek. Otázka zní, jak odvést znečištěný vzduch, který vznikl v kuchyni při vaření, pečení a smažení, aby to přitom nenarušilo systém větrání s rekuperací. Mastný vzduch se totiž za žádnou cenu nesmí dostat do rekuperačního systému. Pokud by doputoval až do rekuperátoru, mohl by ho nenávratně zničit.  

Podtlak u odtahové digestoře

Digestoř s ventilátorem a přímým odtahem ven je z hlediska okamžitého odtahu nežádoucích škodlivin z kuchyně tím nejefektivnějším řešením. V poslední době však naráží na technické standardy u utěsněných domů. V okamžiku, kdy je zapnuta digestoř, musí být přiváděn i čerstvý vzduch zvenčí. V opačném případě vytváří digestoř v domě podtlak. Pokud není otevřené okno nebo není jinak zajištěn přístup vzduchu, může dojít k tomu, že digestoř už nemá co odsávat a vysaje tak i vzduch z rekuperačního potrubí. Výsledkem může být v krajním případě změna směru. Jinak řečeno – všechny nečistoty, které měly být odvedeny ven, půjdou zpět do interiéru. Mimo jiné se jedná také o oxid uhličitý, který může být v uzavřených místnostech značně nebezpečný.

Existuje několik variant spojení rekuperačního systému a digestoře:

Recirkulační digestoř a rekuperace

Tato varianta je často doporučované řešení. Digestoř odsává vzduch přes pachový filtr a vrací jej zpět do místnosti. Nedochází zde k podtlaku a není ovlivněna funkce rekuperačního systému. Při používání nevznikají žádné tepelné ztráty, na druhou stranu je u tohoto typu digestoře vyžadována pravidelná údržba. Vzduch je navíc recyklován pouze částečně. Je zbaven mastnot a pachů, ale není zbaven vodních par vzniklých vařením.

Odtahová digestoř a rekuperace

Jak je již zmíněno výše, odtahová digestoř není v kombinaci s rekuperací tím nejlepším řešením. Pokud však majitelé na tomto typu i přesto trvají, je důležité zajistit přívod vzduchu. Dále je nutné osadit odtahové potrubí digestoře řízenou těsnou klapkou, která je uzavřena v době, kdy digestoř neběží.

Kombinovaná digestoř a rekuperace

Kombinovaná digestoř slučuje výhody i nevýhody jak recirkulační, tak odtahové digestoře. V letních měsících, kdy se častěji otevírá okno, není problém použít odtahovou funkci. Naopak v zimních měsících se přístroj přepne na cirkulaci vzduchu.

Bezmotorová digestoř napojená na rekuperaci 

Bezmotorová digestoř je vybavena přídavným filtrem pro zachycení i drobných mastných částic. Vzduch, který je zbaven mastnoty, je z digestoře odsáván ventilačním systémem rekuperace. Je veden přes tepelný výměník. Tam s vysokou účinností předehřívá čerstvý vzduch vedený do domu. Jedná se o digestoř takřka bez hluku, kuchyň je ventilována čerstvým vzduchem a přídavné filtry jsou dobře dostupné. Nevýhodou je, že zapojení digestoře do rekuperačního systému není vždy možné a je třeba to konzultovat s dodavatelem rekuperace.

Na ceny digestoří se můžete podívat zde.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
22.09.2023

Photocredit: Shutterstock

4

Okna s rekuperací: Jaké má inteligentní větrání v oknech výhody?
Okna s rekuperací mohou vyřešit řadu problémů nejen u nově zateplených budov. Jak okna s integrovanou výměnou vzduchu fungují, zjistíte zde.

Úplně jiná dřevostavba: Větrání s rekuperací, přitápěním a chlazením
Přečtěte si o účinné rekuperaci, která v létě chladí díky záření noční oblohy a v zimě přitápí díky sluncem rozehřáté střeše a fasádě.

Pasivní domy – efektivní větrání je základem pro zdravý domov
Víte, jak zabezpečit efektivní větrání, díky kterému dosáhnete bonusu v podobě úspory energie? Přečtěte si více v článku.

Bára a Jiří si postavili dřevostavbu snů. Má otevřený obývák a moderní technologie
Do návrhu dřevostavby u Liberce se zapojilo mnoho odborníků. A stálo to za to. Výsledná dřevostavba Báry a Jiřího je ohromující. Prohlédněte si ji do detailu a přečtěte si rozhovor s majitelkou.

Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?
Přečtěte si základní informace o rekuperaci vzduchu, její ceně, možnostech využití a výhodách a nevýhodách jednotlivých typů.

Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod
Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?

Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů
Panelák v severních Čechách disponuje systémem, který šetří energie všem 22 bytů. Jak tento systém funguje, nám ukázal jeho správce.

Češi opakují stále stejné hlouposti. Pak jsou nešťastní a musí doplácet
„Už nikdy bych v domě neudělal těchto 12 absurdních chyb,“ vykřikují Češi veřejně. O jaké hloupé chyby se jedná?

Zařízení pro úsporu až 40 % energie většina domácností vůbec nezná
Hromadění CO2, vlhkosti a plísně ohrožuje vás i vaši nemovitost. Existuje přitom systém, který tato rizika eliminuje, a navíc šetří náklady.

Větrání okny stojí české domácnosti desítky tisíc ročně. Řešení přitom existuje
Klasické větrání okny stojí desítky tisíc korun ročně, ale bez něj se obejdeme jen těžko. Existuje však alternativní způsob větrání, díky kterému lze ušetřit.