HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nové fotovoltaické panely překvapily rekordní účinností. Jejich pořízení se konečně začne vyplácet

Nový světový rekord je tady. Vědcům se podařilo vyvinout novou generaci křemíko-perovskitových fotovoltaických panelů, které jsou těmi nejúčinnějšími na světě. Navíc to může být pouze začátek. Výkon těchto solárních článků má totiž nadále růst. To by mohlo solární energetiku vystřelit na pozici číslo jedna a odstartovat novou vlnu solární revoluce.


Britští vědci vyvinuli fotovoltaický panel s rekordní účinností
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pixabay (CC0)

Rekordman mezi fotovoltaickými panely

V oblasti solární energetiky bylo dosaženo stěžejního úspěchu. Konkrétněji jde o oblast transformace energie, kde byl vyvinut nový fotovoltaický panel, který vykazuje účinnost 25 %. Jedná se tak o významné zlepšení, jelikož doposud nejlepší modely dosahují účinnosti maximálně 24 %.

Běžně dostupné křemíkové fotovoltaické panely mají efektivitu mezi 16 a 24 procenty (jejich aktuální cenu zjistíte zde). Díky nové tandemové technologii s využitím perovskitu se však vědcům podařilo účinnost zvýšit. Teoretické hodnoty výkonu mohou dosáhnout až 43 procent.

Byl tak vytvořen aktuálně nejúčinnější tandemový křemíko-perovskitový solární článek na světě, který je důkazem, že tandemové solární články mohou při sestavení do fotovoltaických panelů dosahovat rekordních výkonů.

Neuvěřitelný výkon 421 wattů

Nový tandemový fotovoltaický panel vyvinutý britskými vědci dosahuje neuvěřitelného výkonu 421 wattů na ploše 1,68 m2.

Pro kalibrovaná měření a stanovení účinnosti modulu byl použit multispektrální simulátor slunečního záření. Za účelem přesného a reprodukovatelného vyjádření výkonu byly perovskitová i křemíková vrstva článků osvětlovány různými LED zdroji světla za podmínek, které se co nejvíce blíží podmínkám pro výrobu elektřiny z přirozeného slunečního svitu.

Snaha o zvýšení míry konverze fotovoltaických panelů vychází ze základního cíle maximalizace účinnosti přeměny slunečního světla na elektrickou energii. Dosažení dobrých konverzních poměrů má prvořadý význam z různých důvodů, zejména z naléhavé potřeby zvýšené výroby energie, využití prostoru, ekonomické životaschopnosti, minimalizace ekologické stopy a bezproblémové integrace do energetických sítí.

Ceny běžně dostupných fotovoltaických panelů na českém trhu si můžete srovnat zde.

Další solární revoluce za dveřmi

Vysoký výkon panelů naznačuje, že pravděpodobně odstartuje další solární revoluce. Tento neustálý vývoj v alternativní energetice tak může znamenat výrazný posun v přechodu k alternativním zdrojům.

V současnosti je solární energie jedním z nejefektivnějších a nejudržitelnějších zdrojů. Do budoucna se navíc předpokládá další vývoj solárních panelů, který bude toto odvětví ještě více zefektivňovat. Předpokládá se, že panely budou na stejné ploše tvořit o mnoho více elektřiny.

Zvyšování účinnosti fotovoltaických panelů je tak důkazem pokračujícího pokroku v solárních technologiích.

Výzkum otevírá nové možnosti

Klíčem k dalšímu zvyšování účinnosti fotovoltaických panelů je pokračující výzkum a inovace v oblasti materiálů a výrobních procesů. Nová generace tandemových křemíko-perovskitových solárních článků napovídá, kam až se může vývoj fotovoltaických panelů dostat. Vedle zlepšení v účinnosti tato inovace také směřuje k vývoji flexibilnějších a lehčích panelů, což mimo jiné otevírá nové možnosti pro jejich instalaci na rozmanitém povrchu.

Může to být ještě lepší

Přestože nedávný průlom v účinnosti fotovoltaických panelů představuje významný krok vpřed, přetrvávají výzvy, které je třeba řešit, aby se solární energie stala ještě dostupnější a konkurenceschopnější. Jednou z hlavních je snížení nákladů na výrobu tandemových solárních článků, které se neodrazí na jejich výkonu a trvanlivosti. Další důležitou oblastí je výzkum a vývoj systémů pro ukládání energie, které jsou klíčové pro zajištění stabilní dodávky elektrické energie vyrobené z obnovitelných zdrojů bez ohledu na proměnlivé podmínky. S přihlédnutím k těmto výzvám můžeme očekávat, že budoucí inovace nejenže ještě zvýší účinnost a sníží náklady fotovoltaických panelů, ale také přinesou řešení pro jejich integraci do širší energetické infrastruktury s cílem podporovat udržitelnější energetické systémy.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
23.03.2024

Photocredit: Pixabay (CC0)

4

Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět
Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu
Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Solární systém pro celý dům lze vyrobit svépomocí za 30 tisíc korun – podrobný návod
Podrobný návod českého kutila, které vyrobil svépomoci solární systém pro ohřev teplé užitkové vody (TUV) včetně měření zisků a úspor za celý rok.

Časté chyby instalace fotovoltaiky, které se mohou tvrdě prodražit
Základní chyby při instalaci fotovoltaiky mohou mít přímý vliv na její účinnost a návratnost. Na co si dát pozor a jak chybám předejít?

Fotovoltaika pro ohřev vody je levná. Jaká je, ale skutečná návratnost?
Za jak dlouho se skutečně vrátí investice do fotovoltaiky? U fotovoltaikcého systému pro ohřev vody jsme spočítali jeho skutečnou návratnost.

Která fotovoltaika je nejvýhodnější? Velké srovnání 3 základních typů
Velké srovná 3 typy fotovoltaických elektráren. Která fotovoltaiky je nejvýhodnější z pohledu ceny a která z pohledu využitelnosti?

K 2 tepelným čerpadlům si pořídili ještě fotovoltaiku. Prozradili, jak je to doopravdy se slibovanou úsporou
Pan Tomáš si na svůj 30 let starý dům pořídil 2 tepelná čerpadla a fotovoltaiku. V rozhovoru prozradil, kolik skutečně ušetří.

Pokuta za elektřinu vyrobenou domácí fotovoltaikou může být až tisíce korun za každý kilowatt
Přetoky elektřiny do distribuční sítě vám nemusí vždy vydělat. V některých případech za ně budete dokonce platit vy. Na co si dát pozor, aby se to nestalo?

Uhlí skončí do roku 2030. V Česku se z něj však v tuto chvíli vyrábí polovina elektřiny
Uhlí už to má spočítané. Problém je v tom, že téměř polovina elektřiny v ČR je vyrobena z uhlí a nad jeho náhradou visí otazník. Rýsuje se však alternativa.

Fotovoltaiky jsou známé tím, že rychle ztrácí účinnost. Nové testování však přineslo překvapivé výsledky
Nedávný výzkum poodhalil, jak je to ve skutečnosti s degradací fotovoltaiky. Co nového říká testování a dá se životnost panelů nějak ovlivnit?