Proč certifikovat nízkoenergetické a pasivní domy?
Máte-li právě v rukou projekt domu, je nejlepší chvíle jej nechat certifikovat. V této fáze lze totiž projekt, který kritéria nesplní, upravit a předejít tak špatnému provedení celé stavby. To potvrzuje i Juraj Hazucha z Centra pasivního domu, které certifikáty vydává: „Výhodou je především kontrola projektu a jeho realizace. Někdy se stane, že si klient objedná pasivní dům, a když to přepočítáme, tak navržený projekt na tento standard prostě nestačí. Pak přijde ke slovu naše pomoc, poradenství, optimalizace parametrů i nákladů, aby skutečně pasivní dům vznikl.“
Čtěte také...
Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu
Certifikovat lze nejen nízkoenergetické a pasivní rodinné domy, ale také bytové domy či administrativní budovy a od letošního roku mohou certifikát získat kromě novostaveb i domy rekonstruované. Ve všech případech je možné certifikovat budovu ve fázi projektu i ve fázi dokončené stavby a dle toho získat osvědčení „Certifikovaný projekt“ a „Certifikovaný dům“.
Bude Vás zajímat: Výpočet nákladů na vytápění
Výhody certifikace nízkoenergetických a pasivních domů
Certifikátem získáte doklad o kvalitě domu a může vám zajistit také lepší podmínky financování (hypotéka na pasivní domy apod.). Certifikace je výhodná i při prodeji domu. Cenu zvedne potvrzený standard domu; tedy to, kolik spotřebuje energie, což jsou údaje, kterou drtivá většina nabízených nemovitostí na českém trhu neuvádí.
Certifikát mohou získat domy dosahující maximálně hodnot potřeby tepla na vytápění 25 kWh/m²a, což odpovídá úspornějším nízkoenergetickým domům a domům pasivním.
Kritéria musí být prokázána pomocí nástroje PHPP 2007. Pro měrnou potřebu tepla se používá měsíční metoda. Pro certifikaci platí v první řadě příslušná Certifikační kritéria (aktuálně zde)
Metodika hodnocení
Centrum pasivního domu vydává certifikáty a poskytuje kontrolu projektů domů dle mezinárodně uznávaných kritérií pro pasivní domy Passivhaus Institutu. Uplatňuje přitom metodiku PHPP (Passive House Planning Package) optimalizovanou pro pasivní domy.
Hodnocení podle PHPP vykazuje vyšší přesnost než jiné metodiky. „Například „pasivní domy pro Zelenou úsporám“ dle metodiky TNI 73 0329 (30) někdy dosáhnou potřeby tepla na vytápění (podle metodiky PHPP) 25 až 30 kWh/(m²a). To však odpovídá nízkoenergetickému domu, nikoliv pasivnímu,“ vysvětluje Juraj Hazucha. Také hodnocení pro Průkaz energetické náročnosti budov (PENB - tj. „energetický štítek“) má pro tento typ staveb malou vypovídací hodnotu. U domů s velmi nízkou spotřebou energie hrají roli maličkosti a detaily, které se u běžných domů zanedbávají a nezohledňuje je ani současný výpočet průkazů.
Bude Vás zajímat...
Pasivní domy 2. díl - Charakteristické vlastnosti konstrukcí pasivních domů
A jak je na tom váš dům? Víte přesně, kolik energie a tepla na vytápění spotřebuje? Zajímali jste se o tyto údaje před tím, než jste jej koupili? A kdybyste si pořizovali dům nový, nechali byste si svůj dům certifikovat? Napište nám do diskuse.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Jana Stará
Vydáno dne:
16.01.2013
Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu
Nízkoenergetické domy mají oproti obvyklým novostavbám mírně zvýšenou tepelnou ochranu.
Pasivní domy 2. díl - Charakteristické vlastnosti konstrukcí pasivních domů
Pasivní dřevostavba musí respektovat charakteristické vlastnosti konstrukcí
Pasivní domy 3. díl - Tepelné mosty a vzduchotěsnost
V třetím dílu seriálu o pasivních domech se budeme věnovat termínům, které jsou
Pasivní domy 4.díl - Technické vybavení v pasivním domě
Pasivní dům bez správného technického vybavení si lze jen těžko představit.
Pasivní domy a jejich možnosti realizace
Využívání energie, jejíž výroba uvádí do chodu celou mašinérii znečišťovacích
Konference Pasivní domy 2012 rozhodně nebyla pasivní
Navzdory názvu proběhla jedna z nejaktivnějších konferencí letošního roku
Hledá se dřevěná stavba roku 2013
Která z dřevostaveb je ta nejlepší? Pomozte nám najít odpověď. Hlasujte!
Je to pasivní dřevostavba? 5. díl aneb Řešil někdo tepelné mosty?
Zásadní otázka, na kterou byste se měli před samotnou stavbou zeptat.
Jak přeměnit stavbu z roku 1905 na moderní dům? Architekt to zvládl
Přečtěte si, jak architekt postavil moderní udržitelný dům, a to i na místě stoleté stavby. Dům dokonale zapadl do okolní tradiční zástavby.
Otevřené pasivní domy v červnu 2019
V červnu (7.–9. 6.) se otevřou zájemcům o pasivní domy některé stavby v rámci Dny pasivních domů 2019. Přijďte je navštívit a na vlastní kůži pocítit jejich tepelný komfort v letních dnech.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: