Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu
Nízkoenergetické domy mají se zdůvodnitelnými náklady oproti minimálním normovým požadavkům o asi 30 % nižší ztráty tepelnou transmisí.

Pasivní domy
Mají minimální spotřebu tepla na vytápění. Jejich úroveň tepelné ochrany a technické vybavení domu jsou ekonomicky definovány. Pasivní dům by měl být tak důkladně tepelně izolován, aby minimální zbytkové teplo pro vytápění mohlo být distribuováno pouze přes zařízení řízené ventilace. Tím je možno upustit od dodatečného standardního distribučního systému tepla pro vytápění (otopná tělesa a vedení). Touto úsporou nákladů je možno financovat oproti nízkoenergetickému domu vícenáklady na lepší tepelnou izolaci a techniku řízené ventilace. Zásobování zbytkovým teplem by se tak mělo stát efektivním a cenově výhodným.
Bude Vás zajímat: Jaká je reálná cena dřevostavby?
Pasivní domy tím poskytují vysokou tepelnou pohodu, dokonalou hygienu vzduchu a nízkou úroveň spotřeby energie a navíc se dají se vybudovat téměř všemi běžnými konstrukcemi a technologiemi.
Co dělá dům pasivním domem?
Pasivní dům je dům, jehož roční spotřeba tepla na vytápění je tak nízká, že je možno vedle distribuce tepla přes zařízení řízené ventilace upustit od odděleného distribučního systému tepla pro vytápění (např. otopná tělesa). Roční spotřeba tepla pro vytápění nesmí být vyšší než 15 kWh/m² vytápěné plochy.
Pasivní domy vyžadují velmi dobrou tepelnou ochranu všech svých stavebních částí pomocí tepelné izolace. Ta má na neprůsvitných stavebních částech hodnotu součinitele prostupu tepla U nižší než 0,15 W/m².K; okna mají hodnoty UF nižší než 0,9 W/m².K. Skla vyžadují pro solární tepelný zisk současně hodnoty g (stupeň celkového prostupu energie sklem pro solární tepelné zisky) přes 50 %.
Vedle tepelné izolace velkých ploch je velmi významné provedení bez tepelných mostů. Vnější rohy a hrany nehrají u pasivních domů významnou roli, ale mohou však materiálem podmíněnými tepelnými mosty dosáhnout značných dodatečných tepelných ztrát. Prostupy tepelně vodivými materiály, jako jsou kovy, beton, vápenopískové cihly, cihelné zdivo nebo masivní dřevo, do venkovní tepelně izolační vrstvy, by měly být minimalizovány.
Bude Vás zajímat: Nepodceňte izolece střechy, teplo stoupá vzhůru
Pro výpočet ztrát bez uvažování tepelných mostů platí, že u detailů je koeficient tepelných mostů (ψ) menší než 0,01 W/(m.K). Pokud se nelze tepelným mostům vyhnout, musí být zjištěny jejich energetické a stavebně fyzikální vlivy. To platí také pro okenní rámy.
Pasivní dům vyžaduje dokonalou vzduchotěsnost. Je tak zajištěno, že podstatná část výměny přiváděného vzduchu v pasivním domě probíhá přes rekuperaci tepla řízené ventilace a je tak zabráněno stavebním škodám vlivem transportu vlhkosti. Kontrola vzduchotěsnosti objektu se provádí tzv. Blower-Door testem a pro jednoduchou výměnu vzduchu při 50 Pa tlakového rozdílu je pro pasivní dům daná maximální hodnota n(50) = 0,6 h-1.
Solární tepelné zisky poskytují pro pasivní domy podstatný přínos k zásobování teplem. Pasivní domy by měly být proto stavěny zásadně s orientací na jih a jejich okna, orientovaná na sever, by měla být co nejmenší. Celkový podíl zasklení nemusí být u pasivních domů vyšší než u normálních domů. U velkých zasklení je třeba uvážit ovlivnění tepelné pohody v zimě a v létě.
Seriál o pasivních domech pokračuje článkem Pasivní domy II.díl - Charakteristické vlastnosti konstrukcí pasivních domů.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Tomáš Holenda
Technický konzultant Steico
Vydáno dne:
08.10.2011
Photocredit: Shutterstock

Pasivní domy 2. díl - Charakteristické vlastnosti konstrukcí pasivních domů
Pasivní dřevostavba musí respektovat charakteristické vlastnosti konstrukcí

Pasivní domy 3. díl - Tepelné mosty a vzduchotěsnost
V třetím dílu seriálu o pasivních domech se budeme věnovat termínům, které jsou

Krutá daň za pasivní dům?
Opravdu šetří pasivní domy současně peníze i životní prostředí?

Konference Pasivní domy 2012 rozhodně nebyla pasivní
Navzdory názvu proběhla jedna z nejaktivnějších konferencí letošního roku

Jak uvařit pasivní dům poradí nový film
Poradí nový film, který zmapoval stavbu pasivní dřevostavby krok po kroku

Je to pasivní dřevostavba? 2. a 3. díl aneb použili jste dost izolace
Má váš dům dostatek izolace, aby opravdu splňoval kritéria pasivní dřevostavby?

Nová zelená úsporám je šancí pro pravé pasivní domy
Ministerstvo konečně vyhlásilo podmínky pro Novou zelená úsporám

Je to pasivní dřevostavba? 4. díl na téma vzduchotěsnost
Neprůvzdušnost, neboli vzduchotěsnost, to je další kritérium pasivních dřevostaveb

Je to pasivní dřevostavba? 5. díl aneb Řešil někdo tepelné mosty?
Zásadní otázka, na kterou byste se měli před samotnou stavbou zeptat.

Jak se žije v pasivní dřevostavbě? Přesvědčte se na vlastní kůži.
Navštivte pasivní dřevostavby otevřené pro širokou veřejnost. Potkejte se s majiteli pasivních domů a zažijte si pocit z pasivního bydlení na vlastní kůži.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: