HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Průzkum ukázal nejzávažnější problém dřeva jako stavebního prvku

Za největší nevýhodu stavebního využití dřeva považují ředitelé projektových společností jeho vyšší hořlavost. Nejméně se naopak obávají napadení plísní. Vyplývá to z analýzy, kterou pro mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH připravila analytická společností CEEC Research. Jaká další témata se budou diskutovat na letňanském výstavišti v Praze od 20. do 24. září, se dozvíte v tomto článku.


model domu
i Foto: archiv FOR ARCH

Hlavní nevýhodou dřeva jako stavebního prvku je podle ředitelů projektových společností jeho vyšší hořlavost. Shodla se na tom v odpovědích polovina z nich (53 procent). Ostatní pak za nejpalčivější problém využití dřeva považují limitovanou životnost (17 procent ředitelů), obavy z vlhkosti (16 procent ředitelů) a napadení škůdci (13 procent ředitelů). Jen naprosté minimum (1 procento) udává jako hlavní nevýhodu obavy ze zvýšeného výskytu plísní. Výraznější rozdíly se objevily v odpovědích zástupců společností zabývajících se přípravou inženýrských staveb. Vyšší hořlavost je hlavní nevýhodou stavebního užití dřeva pro dvě třetiny z nich (65 procent), limitované životnosti se naopak obává méně než desetina (7 procent).

Dřevostavby dnes obvykle na první pohled ani nepoznáte. Jsou totiž mezi nimi i objekty postavené ze sendvičových konstrukcí a zděné objekty, které mají dřevěný krov s obytným podkrovím. K velkým výhodám dřevostaveb patří významné úspory za energie, což je důvod, proč jsou dřevostavby oprávněně označované jako stavební systém budoucnosti. V roce 2014 bylo v ČR postaveno 1246 dřevostaveb pro bydlení, což činí 9,23 % z celkové výstavby. V loňském roce jich bylo dokončeno 1791, což představuje 13,4 % výstavby v ČR a je patrné, že obliba dřevostaveb stále roste.

Takový bude veletrh FOR ARCH a FOR WOOD 2016

Těmito a dalšími tématy se bude zabývat letošní ročník tradičního veletrhu FOR WOOD, který je součístí veletrhu FOR ARCH. Veletrhy představí návštěvníkům aktuální oborové trendy a zaměří se na využití dřeva ve stavebnictví od základní konstrukce až po střechu. Setkáte se na něm s technologickými inovacemi, konstrukčními prvky dřevěných staveb, moderními materiály a také s odpovídajícím softwarovým vybavením, stroji a nářadím. Návštěvníci se dozvědí, jaké jsou výhody a nevýhody dřevostaveb, jak vybrat ten nejlepší materiál, případně jaké technologické postupy mohou na zhotovení dřevostavby s výhodou použít.

Další body doprovodného programu veletru FOR ARCH najdete na webových stránkách: www.forarch.cz, a více o dřevostavbách na veletrhu najdete na stránce: www.for-wood.cz

Návštěvníky bude u vchodu vítat dřevostavitelův Pomocník

Přijďte navštívit naši interaktiní expozici v hale 1 na stánku 1G31. Pomocník bude návštěvníkům na uvítanou rozdávat malé podzimní dárky, ale hlavně bude přímo v hale radit, kde mají stánky firmy, které se zabávají stavbou takových dřevostaveb, které by si návštěvníci chtěli nechat postavit.

O tom, jak Pomocník funguje, se můžete přesvědčit v jeho online aplikaci.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
19.09.2016

Photocredit: archiv FOR ARCH

3

Firmy provádějící stavební průzkumy si naceňují nesmyslné částky. To stejné můžete mít za třetinu ceny
Mladý pár staví dům na jižní Moravě a potřeboval stavební průzkum na svém pozemku. Oslovili několik společností a dostali čtyři cenové nabídky, které se však značně lišily.

Geodetka upozornila na půl milionovou chybu v projektu. Bohužel bylo pozdě, majitelé museli sáhnout do kapes
Ukazovat prstem je špatné. Ale co když se jedná o chybu, která se majitelům novostavby vyčíslí až na 500 000 Kč? Svoji nepříjemnou zkušenost, kterou nabyli během procesu výstavby, se rozhodli sdílet se světem.