Opomíjený systém čištění koupacího jezírka a biobazénů
Majitelé rodinných domů a zahrad mohou v současnosti zvolit vodní prvek, který je blízký přírodě a slouží nejen ke koupání, ale poskytuje také celoroční estetický zážitek. Koupací jezírka a biobazény jsou alternativou k bazénům s chemickou úpravou vody. Voda se v nich čistí biologickými procesy, které mohou být podpořeny technickými opatřeními. Biofiltrací se dosahuje měkké přirozeně čisté vody nezatěžující kůži a neobtěžující žádným zápachem. Z hlediska principu čištění vody je rozdělujeme na koupací jezírka a biobazény. Koupací jezírka imitují přírodní model stojaté vody s množstvím rostlin, zatímco princip biobazénů vychází z přírodního modelu proudící vody a rostliny zde hrají podřadnou roli.
Rozdělení koupacích jezírek
Přírodní koupací jezírka jsou rozdělena na užitkovou zónu určenou ke koupání a regenerační zónu, která slouží k úpravě vody. Podle poměru užitkové a regenerační zóny a míře využití techniky se koupací jezírka dále rozdělují na tři typy.
Fotogalerie:
Přírodní koupací jezírka
Koupací jezírka jsou uměle založené nádrže se stojatou vodou bez přítoku. Člověk, který se rozhodne pro koupací jezírko, musí být přípraven na bohatý život ve vodě i kolem ní. Pro čistou vodu v koupacím jezírku je totiž důležitá rovnováha všech organismů, tzn.:
- vodních rostlin,
- mikroorganismů,
- planktonu.
Plankton je společenstvo vodních organismů vznášejících se volně ve vodě. Jeho součást, zooplankton, je základem čisté vody – je to v podstatě nejúčinnější filtrační zařízení. Činností zooplanktonu se za 24 hodin přefiltruje celý objem vody v jezírku.
Fytoplankton, v koupacích jezírkách především jednobuněčné, koloniální a vláknité řasy, se v omezené míře vyskytuje v jezírku neustále. Kvalitu vody v jezírku ovlivňuje její úživnost (trofie), pro kterou je limitující především obsah fosforu. Ten by u koupacích jezírek měl dosahovat maximálně do 0,035 mg/l. Nadbytečné živiny se z koupacích jezírek odstraňují pravidelným řezem rostlin a odsáváním sedimentů.
Velmi zjednodušeně to funguje takto:
Živiny ve vodě jsou spotřebovávány pro růst a množení fytoplanktonu (především jednobuněčných řas), jehož nadměrný výskyt může způsobit zakalení vody. Fytoplankton slouží jako potrava pro zooplankton, který živiny vázané v tělech jednobuněčných řas využije jako potravu, čímž se voda čistí. Při těchto procesech vzniká na dně jezírka sediment, kde jsou živiny nějakou dobu vázány, než dojde k jejich uvolnění – mineralizaci a návratu do vody ve formě využitelné pro fytoplankton. Právě odsátím sedimentu dříve, než zmineralizuje, odstraníme živiny z tohoto koloběhu.
Typ 1: Přírodní koupací jezírko
Přírodní koupací jezírko (typ 1) imituje stojatou vodu v tůni nebo rybníce. Jezírko není vybaveno žádným technickým zařízením. Úprava vody probíhá prostřednictvím zooplanktonu a sedimentací ve všech zónách. Voda může mít přirozený zákal.
Užitková zóna by měla mít hloubku 2–2,5 m a je výrazně oddělena od regenerační zóny, která tvoří 1/2–2/3 celkové plochy jezírka. Rozdílná hloubka vody a vyšší obsah fosforu v jezírku umožňuje využít širokou škálu rostlin ponořených, plovoucích i pobřežních. Rostliny odčerpávají z vodního prostředí živiny a zvětšují povrch vodního díla, čímž nabízejí větší plochy pro bakterie, řasy a živé organismy. Fotosyntéza rostlin dodává vodě kyslík. Péče o jezírko není příliš náročná. Ponořené rostliny je potřeba v srpnu posekat a odstranit, čímž zároveň dojde i k odstranění přebytečných živin v jezírku. Pobřežní rostliny se stříhají na podzim a/nebo na jaře. Dvakrát ročně je potřeba odsát ze dna jezírka sediment.
Typ 2: Koupací jezírko s odsáváním hladiny
Principy a procesy odebírání živin jsou stejné jako u typu 1. Kromě toho jsou z hladiny odebírány nečistoty a utopený hmyz prostřednictvím cirkulace vody přes skimmer či skimmerové jezírko. Polovina celkové plochy jezírka je určena pro užitkovou a polovina pro regenerační zónu. Péče o jezírko je podobná jako u typu 1, navíc je potřeba udržovat čerpadlo a pravidelně vyprazdňovat skimmer.
Aktuální ceny biofiltru zjistíte zde.
Bazén vs. koupací jezírko – co bude na vaší zahradě vypadat lépe?
Typ 3: Koupací jezírko s pomalým mineralizačním filtrem
Poměr užitkové a regenerační zóny může být 60–40 %. V jezírku typu 3 probíhají stejné procesy a principy jako u typu 2, a navíc je zde vybudován mineralizační filtr – zařízení s minerální nebo umělou náplní s velkým aktivním povrchem, na kterém dochází k zachycení organických substancí a živin. Ty se za podmínek nízkého obsahu kyslíku sbírají a mineralizují. Významnou funkcí mineralizačního filtru je sorpce bakterií na jemných částicích filtru. Voda vystupující z mineralizačního filtru obsahuje ve zvýšené míře minerální (rozpuštěné) orthofosforečnany, a proto je mineralizační filtr kombinován se zařízením, které váže fosfor.
Toto řešení je vhodné v místě, kde se občas nárazově zvýší počet koupajících se osob. Péče je obdobná jako u typu 2. Po delší odstávce (např. po zimním období) je nutné mineralizační filtr řádně propláchnout.
Přírodní bazény – biobazény
Přírodní bazény (biobazény) jsou uměle založené nádrže s cirkulující vodou bez přítoku. Čištění vody zajišťuje technologie biofiltru s nízkou spotřebou energie. Činností mikroorganismů přichycených na povrchu substrátu v biofilmu se z protékající vody odebírají živiny tak, aby obsah fosforu byl do 0,010 mg/l. Biofilm postupně narůstá na povrchu biofiltru a musí být pravidelně odstraňován. Biobazény vyžadují pravidelnou údržbu, která spočívá ve vysávání dna a čištění biofilmového filtru. Vzhledem k tomu, že jsou biobazény většinou vybudovány ne menší ploše, není údržba časově příliš náročná a lze ji částečně automatizovat.
Aktuální ceny skimmerů zjistíte zde.
Typ 4: Biobazén s biofiltrem bez doplňování živin
Tento typ biobazénu svým charakterem připomíná neznečištěný nížinný tok. Pomocí čerpadel s 24hodinovým provozem v něm voda permanentně cirkuluje a prochází přes biofiltr. Skimmerem protéká více než 100 % objemu vody v jezírku za den. Rostlinami je osázeno maximálně 30 % celkové plochy jezírka, někdy i méně. Vzhledem k tomu, že nárůstem biofilmu dochází ke zvýšené spotřebě dusíku, je nutno ho do systému pravidelně doplňovat ve formě speciálních hnojiv. Péče spočívá v odstraňování sedimentu, pravidelném odstraňování narostlého biofilmu a hnojení dusíkem.
Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí
Typ 5: Biobazén s biofiltrem s doplňováním živin
V tomto typu přírodního bazénu je instalováno velké množství techniky, která je často umístěna mimo vlastní biobazén. Proces odebírání živin probíhá v nárůstu biofilmu v biofiltru většinou umístěném mimo vlastní biobazén. Substrát v biofiltru může svým složením doplňovat chybějící dusík. Navíc je zde zařazen sorbent fosforu. Péče je prakticky stejná jako u typu 4. Pro odstraňování sedimentu se doporučuje použití robota.
Rostliny zde buď nejsou žádné, nebo často jen jako dekorace podporující architektonické řešení. Koupací zóna může zabírat až 100 % vodní plochy. Svým charakterem se mohou biobazény podobat klasickým bazénům, ale poskytují zážitek z koupání v biologicky čištěné přírodní vodě.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Jana Šimečková
Svaz zakládání a údržby zeleně
Vydáno dne:
09.07.2023
Photocredit: SZUZ (se souhlasem)
Proč se tvoří řasa ve vašem jezírku? Může být jezírko úplně bez řas?
S řasou v jezírku se setkal každý z nás. Konečně se dozvíte, jak s ní bojovat. Podívejte se také do naší fotogalerie zahradních jezírek a načerpejte inspiraci pro vaše jezírko na zahradu.
Podzim je ideální čas pro přípravu jezírka na zimu. Jak na to?
Dobře připravené jezírko k zazimování předchází problémům na jaře. Jak jezírko zazimovat se dozvíte v našem článku.
Nejlepší bazén na zahradu? 6 metrů dlouhý zapuštěný ovál
V zahradě u dřevostavby nesmí chybět bazén. Jaký ale vybrat, abyste byli spokojení? Pomůže vám náš bazénový průvodce.
Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí
Chcete vybudovat okrasné či koupací zahradní jezírko, které bude pýchou vaší zahrady? Kde začít? Potřebujete stavební povolení, nebo ne? Vše o stavbě zahradního jezírka, včetně bohaté inspirace, najdete v tomto článku.
Vybíráme bazén: nadzemní vs. zapuštěný a další otázky předtím, než bazén koupíte
Koupi bazénu provází několik zásadních otázek. Pojďme se nad nimi zamyslet společně a inspirujte se zajímavými bazény v galerii.
Dřevěné koupací sudy jako zdravá alternativa bazénů – bez chemie a se spoustou zdravotních benefitů
Koupací sud je krásným doplňkem na zahradu a velký konkurent bazénů. Přečtěte si, jaké jsou typy koupacích sudů a inspirujte se v galerii.
Bazén vs. koupací jezírko – co bude na vaší zahradě vypadat lépe?
Bude se na vaši zahradu hodit bazén nebo spíše koupací jezírko? Poradíme vám tipy při výběru, inspirovat se také můžete v naší bohaté fotogalerii.
Zdravotním rizikům ze znečištěných bazénů lze předejít jednoduchým systémem
Rizikům infekcí z kontaminované bazénové vody lze jednoduše předejít. Srovnání pískové filtrace, kartušové filtrace a solinátorů.
Koupání ve vodě bez chemie – inspirujte se oceněnými přírodními bazény
Podívejte se, které projekty letos zvítězily v soutěži Koupací jezírko roku.
Na Moravě se ukrývá opravdový ráj, o kterém málokdo ví. Křišťálově čistá voda, prázdné pláže a pohádkové výhledy
Tropické teploty ještě zdaleka nekončí, proto dlouho neváhejte a vyrazte si je užít k vodě. Nemusíte však sáhnout jen tak po nějakém rybníku. Buďte vybíraví. Máme pro vás tip na místo, kde si budete připadat jako v ráji.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: