Zdravotním rizikům ze znečištěných bazénů lze předejít jednoduchým systémem
Infekce očí, zažívací potíže, kožní infekce a další zdravotní problémy jsou stinnou stránkou koupání v bazénu. Na vině všech těchto potíží je vždy špatná kvalita vody. Kontaminovaná voda obsahuje nečistoty a je v ní vyšší koncentrace patogenních mikroorganismů. Mnozí majitelé bazénů kvalitu vody zásadně podceňují, přestože jde o riziko pro všechny věkové skupiny. Problémy se navíc mohou projevit až po delší době.
Zájem o zahradní bazény zaznamenal v posledních letech boom. Příčinou zvýšeného zájmu byl lockdown kvůli pandemii Covidu-19, ale i stále teplejší letní měsíce, ve kterých mnozí touží po možnosti svlažení. Současně tak narůstá i počet infekcí spojených se špatnou kvalitou vody. Systémové řešení filtrace bazénové vody je přitom základní prevencí, jak se nežádoucím vlivům vyvarovat.
Fotogalerie:
Písková filtrace k bazénu
Nestárnoucí klasikou je zcela jednoznačně pískový filtr. Ten je jedním z nejčastěji používaných typů bazénových filtrů vůbec, který je mnohými odborníky často doporučován. Pískový filtr funguje na principu filtrace vody přes vrstvu jemného písku. Tato vrstva písku slouží jako médium, které zachytává nečistoty, zatímco čistá voda prochází skrz.
Pískový filtr je tvořen několika komponenty, včetně filtru s ovládacím ventilem a nádrže. V ní je pak umístěn písek. Voda je do pískového filtru hnána za pomoci čerpadla, které ji tlačí přes pískovou vrstvu. Během tohoto procesu se nečistoty zachytávají. Hlavní předností pískové filtrace je efektivita zachycování nečistot. Kromě běžného křemičitého písku lze využívat i alternativy v podobě zeolitu nebo filtračního skla se zrnitostí 0,5–0,7 mm.
Jak funguje písková filtrace se můžete podívat v galerii.
Výhody pískové filtrace
Pískové filtry jsou schopné zachytit větší částice, jako jsou listy, větve, hmyz a další nečistoty. Díky své účinnosti jsou ideální pro venkovní bazény, které jsou náchylné k většímu množství nečistot. Písek ve filtru stačí vyměnit jednou za dva roky, což mnozí uživatelé ocení. Účinnost pískové filtrace je přímo úměrná množství písku ve filtru (větší objem písku = účinnější filtrace). Díky tomu lze využívat pískové filtry i u větších bazénů.
Nevýhody pískové filtrace
Nevýhodou pískové filtrace je vyšší cena oproti jiným typům filtru. Pro méně zdatné kutily bude i o něco složitější instalace, která už vyžaduje trochu umu.
Lepší přehled o současných cenách pískové filtrace si můžete udělat zde.
Kartušová filtrace
Alternativou pískové filtrace bazénu je kartušový filtr. Ten oproti písku využívá jednu nebo více kartuší jako filtrující médium. Tyto kartuše jsou vyrobeny z pružného materiálu a obsahují jemné póry, které zachycují nečistoty a znečištění při průtoku vody.
Filtr je umístěn ve speciální nádrži a je propojen se systémem čerpadla bazénu. Když je čerpadlo spuštěno, voda je nasávána do filtru a prochází kartuší. Během tohoto procesu jsou nečistoty zachycovány na povrchu kartuší a čistá voda je vrácena zpět do bazénu. Kartušová filtrace je určena spíše do bazénů o menším objemu do 8 m3.
Na princip fungování kartušového filtru se podívejte do naší fotogalerie.
Výhody kartušové filtrace
Velkou předností kartušových filtrů je jejich nízká cena a snadná instalace. Pro lepší představu o cenové hladině jsme zde vytvořili srovnání kartušových filtrací.
Nevýhody kartušové filtrace
Ve srovnání s pískovou filtrací vyžaduje kartušový filtr mnohem větší údržbu. Čištění filtru je nutné provádět několikrát za týden a dvakrát do roka jej kompletně měnit. Současně nelze využít tento typ filtrace pro bazény většího objemu.
Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev
Solinátory – zdravé řešení pro líné majitele bazénů
Pokud chcete mít s péčí o bazén o starost méně a zapomínáte na pravidelnou kontrolu koncentrace hladiny chloru, je zde další systémové řešení. Stále oblíbenějším řešením pro úpravu vody se stávají, společně s bazénovými filtry, solinátory. Tato zařízení se používají k automatickému přidávání soli do bazénové vody. Sůl je následně přeměněna na chlor pomocí elektrolytického procesu. Solinátory umožňují kontinuální a automatickou dezinfekci bazénové vody bez pravidelného čištění.
Jak pracuje solinátor je vysvětleno v naší galerii.
Chlor je produkován přímo ve vodě, což eliminuje potřebu ručního přidávání chlorových tablet nebo granulí a přispívá k jeho stabilní hladině. Velkou výhodou také je, že takto generovaný chlor je měkčí a méně dráždivý pro kůži a oči. Solinátory se vyplatí kombinovat s filtračním systémem. Mnohými odborníky je doporučována především kombinace s pískovou filtrací, jejíž rozhraní umožňuje propojení obou zařízení. Ceny solinátorů přitom nejsou nikterak závratné.
Představu o aktuálních cenách solinátorů si můžete udělat zde.
Systémové řešení filtrace bazénu jako lepší cesta
Pokud hledáte garanci kvalitní filtrace bazénu i optimální koncentrace chloru ve vodě, jako ideální systémové řešení se jeví kombinace pískové filtrace se solinátorovým zařízením. Některé pískové filtry jsou již vybaveny integrovaným vstupem pro solinátor a nabízejí se jako kompletní systémová řešení. Toto řešení může sice být finančně náročnější než běžné filtrační systémy, ale zbaví vás povinnosti častého monitorování kvality vody a přidávání chlorových produktů.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Jaroslav Bartůněk
Redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
27.05.2023
Photocredit: Shutterstock a Miller_Eszter
Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?
Máte zahradu a uvažujete o dřevěném bazénu? Dozvíte se druhy konstrukcí, cenu bazénových folií, i jestli je lepší kartušová nebo písková filtrace.
Nejlepší bazén na zahradu? 6 metrů dlouhý zapuštěný ovál
V zahradě u dřevostavby nesmí chybět bazén. Jaký ale vybrat, abyste byli spokojení? Pomůže vám náš bazénový průvodce.
Manželé si vylepšili levný zahradní bazén, a ještě na tom ušetřili. Máme pro vás návod
Přinášíme vám návod na výrobu dřevěného bazénu svépomocí. V článku najdete postup krok za krokem, cenovou kalkulaci a podrobnou fotogalerii.
Bazén z palet svépomocí za hubičku. Podívejte se, co se ukrývá v jeho stěně
Čtenář Jakub si vyrobil luxusní bazén ze starých palet a dřevěných latí. Podívejte se, jak se mu to povedlo a na kolik ho bazén vyšel.
Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí
Chcete vybudovat okrasné či koupací zahradní jezírko, které bude pýchou vaší zahrady? Kde začít? Potřebujete stavební povolení, nebo ne? Vše o stavbě zahradního jezírka, včetně bohaté inspirace, najdete v tomto článku.
Vybíráme bazén: nadzemní vs. zapuštěný a další otázky předtím, než bazén koupíte
Koupi bazénu provází několik zásadních otázek. Pojďme se nad nimi zamyslet společně a inspirujte se zajímavými bazény v galerii.
Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev
Využitím nějakého způsobu ohřevu vody v bazénu prodloužíte koupací sezónu o několik týdnů. Jaké jsou možnosti a čím se od sebe liší?
Dřevěné koupací sudy jako zdravá alternativa bazénů – bez chemie a se spoustou zdravotních benefitů
Koupací sud je krásným doplňkem na zahradu a velký konkurent bazénů. Přečtěte si, jaké jsou typy koupacích sudů a inspirujte se v galerii.
Bazén vs. koupací jezírko – co bude na vaší zahradě vypadat lépe?
Bude se na vaši zahradu hodit bazén nebo spíše koupací jezírko? Poradíme vám tipy při výběru, inspirovat se také můžete v naší bohaté fotogalerii.
Návod na koupací sud svépomocí pro letní i zimní relax venku – ušetřete jako Petr a zvelebte si zahradu
Petr si v Poděbradech na své zahradě postavil vlastní koupací sud za 52 000 Kč. Detailní postup, ceny i průběh výroby naleznete v článku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: