HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Škodí norský plyn plynovým kotlům? Zjistili jsme, jak je to doopravdy s poškozenými kotli

Informace o tom, že za časté poruchy plynových kotlů v posledních dnech může změna plynu z Ruska za norský plyn stále narůstají. Je pravdou, že v posledních týdnech došlo v české plynárenské soustavě ke změně a ruský plyn byl nahrazen plynem z Norska a zkapalněnými zemními plyny za zámoří. S varováním, které vydala před pár dny Česká komora autorizovaných techniků, obavy ještě narostly. Je tedy potřeba mít se na pozoru?


Poškozuje norský plyn plynové kotle?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: James Cridland (Flickr CC 2.0)

V čem je nově používaný norský plyn jiný a jak se to projevuje?

Je pravdou, že v minulých dnech byl plyn v plynárenské soustavě Česka nahrazen plynem, který je původem z Norska, a zkapalněným zemním plynem (LNG) z USA. Tyto plyny obsahují větší koncentrace sirovodíku. Pokud jsou pro vedení těchto typů plynu použity měděné trubky, dochází na jejich povrchu k chemické reakci síry a mědi za vzniku síranových solí. Ty se na vnitřním povrchu trubek projevují jako drobná krusta, která se časem může začít odlupovat a následně ucpat filtry. Riziku dle odborníků podléhají i hořáky plynového kotle, na kterých se koncentráty rovněž usazují.

Fotogalerie:

i Foto: James Cridland (Flickr CC 2.0), francesca ivanesca, Shutterstock, Pixabay

Je složení norského plynu a LNG z USA bezpečné pro plynové kotle?

Ano, složení norského i amerického LNF je zcela bezpečné a je zcela v souladu s platnými předpisy. Informace o tom, že norský plyn nebo LNG nejsou tak kvalitní jako plyn z Ruska, jsou zavádějící. Složení zemního plynu se může lišit na základě jeho ložiska a zdroje. Nicméně hodnoty jednotlivých složek musí splňovat stanovené limity, které jsou striktně definovány českými i evropskými předpisy, a není možné je překročit. Hodnoty složení plynu jsou v distribuční síti na celém území České republiky průběžně kontrolovány. Dle monitorujících společností nebyl v posledních týdnech hlášen odklon od požadovaných norem. Zvýšená koncentrace sirovodíku (nikoli překročená) byla navíc monitorována jen v regionech severozápadních Čech. Co se kvality týká, má LNG i norský plyn dokonce vyšší výhřevnost, než je tomu u plynu z Ruska. Důvodem je vyšší obsah etanu a propanu oproti metanu. Jak vypadá ucpaný filtr plynového kotle, si můžete prohlédnout v galerii.

Domácí elektrárnu lze mít bez legislativních omezení. Odborníci je ale nedoporučují

Zpráva komory autorizovaných inženýrů ČKAIT hovoří jasně 

V tiskové zprávě z 1. 3. 2023 od České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) se o této změně hovoří ve smyslu výzvy k autorizovaným technikům a inženýrům. Na doporučení ČKAIT není nutná plošná výměna hořáků ani kotlů.

Informaci o složení plynu i postup technického řešení by měli odběratelé (firmy i domácnosti) primárně obdržet od distributorů plynu,“  sděluje Ing. Miroslav Machalec, autorizovaný inženýr ČKAIT.

Nicméně, jako preventivní opatření u probíhajících instalací nebo případných revizí lze u plynových kotlů s měděným potrubím osadit přívod plynu speciálními filtry nebo vybrat uzpůsobený hořák. Cena těchto komponent se pohybuje v případě filtrů kolem 1200–1500 korun, v případě hořáků kolem 10 tisíc korun. V ceně nejsou ale započítány náklady za práci. Panika ale není na místě. V případě, že by bylo nutné dělat jakékoliv opatření, distributoři vás budou o případném technickém řešení a přesném postupu zavčasu informovat. Porovnání cen nových plynových kotlů si můžete prohlédnout zde.

Levný plyn vyrobíte snadno díky zařízení za 5 tisíc – podrobný návod

Počet případů poškozených kotlů není statisticky významný

V současné chvíli bylo dle dostupných zdrojů zaznamenáno jen několik desítek případů poškození způsobených tvorbou síranu měďnatého na měděných komponentách plynových zařízení. Vzhledem k tomu, že v distribuční síti společnosti GasNet je přibližně 2,3 milionu odběratelů, je zřejmé, že se nejedná o plošný celorepublikový problém. Jak již bylo zmíněno výše, pokud by počet případů i nadále signifikantně narůstal, budou spotřebitelé zavčasu informování distributory, jak technicky situaci vyřešit.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
21.03.2023

Photocredit: James Cridland (Flickr CC 2.0)

17

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi
Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?

Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?
Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody.

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma
Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Ceny elektřiny a plynu. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů
Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?
Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem
Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.

Čím topit místo plynu
Alternativní vytápění na místo plynového kotle má 3× nižší náklady. Jak uspořit desítky tisíc za vytápění ročně?

Levný plyn vyrobíte snadno díky zařízení za 5 tisíc – podrobný návod
Vyrábějte si plyn svépomocí a zdarma díky jednoduchému zařízení v ceně za 5 tisíc. Podrobný návod českého kutila, krok za krokem.

Stát chce od roku 2025 zakázat prodej některých kotlů a kamen
Prodej kotlů a kamen na uhlí bude od roku 2025 zakázán. Domácnosti si už nové nepořídí. Stát bude rozdávat pokuty za porušení zákazu.

Zákaz kotlů na pevná paliva se blíží. Starý kotel přitom stále mají statisíce lidí, nových není dostatek
Některé kotle na pevná paliva budou od září 2024 zakázány. Za jejich provoz hrozí pokuta 50 tisíc korun.