Pletivo: Jeho druhy a použití na zahradu i do omítek
Pletivo představuje široký sortiment na trhu se stavebními materiály. Kdo se ale má ve všech těch druzích pletiva vyznat? Dozvíte se, na co se který typ pletiva používá, i jak s ním zacházet. Jeho využití je opravdu široké, od samotného oplocení, přes tvorbu výběhu a voliér pro různá zvířata až po vyztužení omítky.
Pletivo a jeho využití
Nejčastěji pletivo využíváme při oplocení objektu, zahrady, pozemku nebo výběhu pro zvířata. Není to, ale jediný způsob, jak pletivo využít. Naleznete jej totiž i jako podpůrnou vrstvu v omítkách. Právě na základě způsobu jeho použití, vyberete konstrukci a materiál pletiva tak, aby co nejlépe splňoval vaše potřeby.
Fotogalerie:
Pletivo na plot a oplocení výběhu
Plotová pletiva se vyrábějí z různých materiálů, velmi často se využívá pozinkovaný drát kombinovaný s PVC ochranou. Životnost plotu je dána nejen materiálem pletiva, ale i velikostí oka v kombinaci s průměrem drátu. Vybírejte proto pletivo pokud možno se silnějším drátem a menší velikostí ok. Odrazí se to sice na jejich ceně, ale kvalita se vám jistě vyplatí.
Dalším důležitým parametrem při výběru je výška pletiva, jelikož tomu bude odpovídat i výška samotného oplocení. Tvar pletiva je již zcela na vás, nejčastěji je však využíváno klasické čtyřhranné pletivo.
Pletivo plotové poplastované
Pozinkovaný drát je potažen plastovou vrstvou PVC, která zaručuje vysokou životnost. Velkou výhodou poplastovaného plotového pletiva je jeho cena, variabilita a použití i na nerovném terénu. Poplastované pletivo nejčastěji používané pletivo, které má široké využití v zemědělství, zahradě, lesnictví i v sadařství.
Pozinkované pletivo
Pozinkované pletivo je také dobrou alternativou, odlišuje se však tím, že je bez povrchové PVC úpravy a jako ochranná vrstvou před korozi slouží pozinkování.
Aktuální cena pozinkovaného pletiva zde.
Montáž plotového pletiva
Pro montáž plotového pletiva budete potřebovat sloupky, vázací drát a ráčny. Montáž pletiva by se měla provádět na upraveném terénu. Základem je si rozměřit směr a vytyčení sloupků a podle výšky pletiva uzpůsobit i výšku sloupků. Mezi pletivem a terénem by však měla být vždy mezera 3 až 5 cm.
Sloupky se ukládají do vyhloubených otvorů o průměru sloupku do hloubky zhruba 800 mm. V nárožích plotu je nutné počítat i s vyhloubením děr pro šikmé vzpěry. Dalším krokem je napnutí napínacího drátu pomocí klíče. V této fázi je třeba dávat pozor, aby se sloupky nezačaly naklánět. V případě, že se to stane, je potřeba drát opět povolit. Balík pletiva se nejprve naplete na počáteční sloupek a následně se zavěšuje na napínací drát. V místě spojení dvou pletiv se provádí spojení pomocí vypleteného drátu.
Další typy pletiva:
Svařované pletivo
Svažované pletivo je druh kvalitního pletiva, které vyniká svou pevností a odolností při vyšší zátěži. Svařovaná síť se nerozplétá a zvlněný drát odvádí vodu z pletiva, čímž prodlužuje jeho životnost. Svařované pletivo je ideální řešení pro oplocení, pokud vám na zahradě běhá pes.
Lesnické pletivo
Má charakteristickou skladbu ok, která se zvětšují směrem nahoru, a tím tvoří zábranu pro malou a vysokou zvěř. Lesnické pletivo se vyznačuje lehkou skladovatelností a snadnou montáží. Lesnické pletivo se používá pro oplocení lesních porostů, školek, ale i dálnic.
Pletiva pro chovatelství
Pletiva mají skutečně mnohostranné využití i v chovatelství. Ať už tedy chcete vyrábět klec, voliéru nebo výběh pro vašeho mazlíčka, je vždy možné vybrat ze široké škály pletiv.
Králičí pletivo
Je ideální pro oplocení výběhu nebo pro výplň králíkárny. Králičí pletivo však najde využití i v ochraně sazenic, nebo jako zpevnění do omítek.
Zde nejdete aktuální cenu králičího pletiva.
Voliérové pletivo
Voliérové pletivo je svařované pletivo, které je pevné a je ideální na výrobu voliér a klecí.
Mezi další typy pletiv pro chovatelství se řadí například ovčí pletivo, oborové pletivo, nebo i celoplastové pletivo pro chov drůbeže. Při výběru vždy záleží na vašich konkrétních požadavcích na materiál, spojení jednotlivých ok a velikost oka.
Pletivo na omítku
Ne vždy máme ideální povrch na nanášení omítky. Jde například o málo nasákavé nebo nesoudržné povrchy. V takových případech je třeba použít zpevnění, které zajistí její správnou soudržnost.
Rákosové rohože jako pletivo
Původně se jako výztuž používaly rákosové rohože, na které se nanesla omítka. Tento způsob je používán dones, když se opravují staré omítky na památkově chráněných domech. Jde o tradiční a mnoha lety prověřený postup.
Perlinka
Nejčastěji je perlinka používaná při omítání zateplené fasády, protože izolační materiály (polystyren, minerální izolace apod.) nemají vhodný povrch pro nanesení omítky. Perlinka je skelná tkanina s jemnou sítí ok, která se připevní pomocí stěrkového tmelu na fasádu. Při pokládce perlinky ji nezapomeňte ve spojích překládat alespoň o 10 cm.
Následuje vyrovnávací vrstva tmelu a stěrková omítka, která ale ještě není finální. Stěrková omítka je nanášena shora dolů ocelovým hladítkem v tloušťce asi 3 až 4 mm podle potřeby. Na takto připravený povrch se nanese penetrační nátěr, který materiály sjednotí a sníží savost stěrkové omítky. Až teprve na vyzrálý a suchý penetrační nátěr se může nanášet finální fasádní omítka.
Aktuální cenu perlinky naleznete zde.
Rabicové pletivo
Rabicové drátěné pletivo se rovněž používá pro zvýšení soudržnosti omítky s podkladem. Je možné ho použít ve více vrstvách, anebo v kombinaci s perlinkou. Jeho kotvení je třeba provést důkladně, protože průměr drátu je okolo 0,8 mm. Kotvení je možné pomocí hřebíků s podložkami, ale i uzlovacími hmoždinkami nebo ocelovými háčky. Nejčastěji se toto pletivo používá na podklady s nerovnoměrnou a nízkou soudržností jako jsou například pískovec, opuka i prkenný záklop.
Podívejte se na aktuální cenu rabicového pletiva zde.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Kristina Nešporová
Redaktorka portálu
Vydáno dne:
28.08.2017
Photocredit: Shutterstock
Ekonomické stavby: Rodinné domy, které se vám zaplatí
Jak docílit, aby vaše stavba byla ekonomicky výhodná? Za jaký materiál se vyplatí na stavbě si připlatit a co je z ekonomického pohledu zbytečné? Dozvíte se užitečné tipy, které vám pomohou při stavbě domu.
Naučte se postavit přírodní dům za 10 dní
Hliněné omítky, slaměné balíky, s tím vším se naučíte pracovat na Letní škole přírodního stavitelství.
Co je to nopová fólie? (montáž a použití)
K čemu se používá nopová fólie a co to vůbec nopová fólie je? V článku se dozvíte nejen jaké existují druhy, ale i jaká je její správná montáž a cena.
Pěnové sklo: Tepelná izolace s úžasnými vlastnostmi
Pěnové sklo má velmi široké využití a díky svým vlastnostem se řadí na špičku mezi izolačními materiály. Přečtěte si náš článek o pěnovém sklu a dozvíte se víc, třeba i kolik stojí v porovnání s ostatními izolacemi.
Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot
Chystáte se stavět plot? Plotovky vám značně usnadní práci. Na co se zaměřit při jejich výběru a jsou lepší dřevěné, nebo plastové plotovky? Za jakou cenu plotovky pořídíte? Poradíme vám na co si dát pozor při stavbě plotu.
Vybudujte si vlastní přírodní zahradu: Poradíme vám, jak na to
Sníte o ekologické zahradě, která bude plně v souladu s okolní přírodou? Díky našim radám pro vás bude její založení hračkou.
Jak postavit nový plot bez souhlasu úřadu a souseda
Víte, jaké oplocení si můžete postavit bez souhlasu souseda, a co taková příprava před stavbou plotu obnáší? To se dozvíte v následujícím článku.
Dřevěný plot z plotovek svépomocí – postup stavby krok za krokem
Chtěli byste si zkusit udělat dřevěný plot svépomocí? V následujícím článku získáte přehled o postupu a potřebném vybavení pro jeho realizaci.
Zahradní skalka – inspirace, rady a správný timing
Působí na vás vaše zahrada nudně a přijde vám stále stejná? Chtěli byste změnu? A co takhle zahradní skalka svépomocí? Poradíme vám, jak na to, a ukážeme spoustu inspirace.
Soukromí na zahradě – živý plot, dělicí stěny a další skvělé vychytávky
Přemýšlíte, jak si udělat soukromý koutek na vaší zahradě? Prohlédněte si zajímavé tipy a vychytávky, jak si takové místo jednoduše vytvořit.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: