Méně používaný typ tepelného čerpadla snižuje riziko oprav v hodnotě 300 000 Kč. Málokdo o tom však ví
Majitel moderní patrové dřevostavby je velkým fanouškem technologií a nedokázal si ani v nejmenším představit, že by jeho dům neměl být vytápěný tepelným čerpadlem. Kromě něj má uvnitř ještě krbovou vložku, špičkovou vzduchotechniku a osmotickou úpravu tvrdé vody. I když v případě tepelného čerpadla zvažoval mnoho typů, jen v jednom viděl velký potenciál. Je si ovšem vědom dvou hlavních příčin, proč si toto tepelné čerpadlo lidé nekupují. V článku si můžete o jeho zkušenostech přečíst více informací.
Stavět dům nechtěli
Majitelé dnešní moderní dřevostavby celý život vyrůstali v bytě, a tak ani nikdy příliš neuvažovali nad tím, že by si někdy měli postavit dům. Především tedy pan majitel. Se svou nynější ženou si nejdříve vyzkoušeli bydlení v pražském nájmu, po pár letech však otočili. Důvodem byly děti, se kterými byl byt střední velikosti již malý. Nejdříve navštívil pan majitel svého kamaráda, který se živí jako architekt, a radil se s ním o tom, jaké má možnosti a zdali by mu dům nenakreslil. Ten souhlasil. Zhruba po roce odevzdal manželům hotový projekt.
Vzhled domu ze strany exteriéru nechali manželé zcela na architektovi
Majitelé dřevostavby požadovali po první kontrole návrhu svého domu jen drobné úpravy (např. komín – byl původně vyšší než střecha a designově se to majitelům nelíbilo). Architekt se chodil na stavební pozemek majitelů zpočátku dívat a přemýšlel, jak navrhnout dům přímo pro ono okolí. Pokud si vybíráte dům z katalogu (tzv. typový dům), tak počítáte automaticky se sedlovou nebo valbovou střechou nebo okny o maximálně dvou rozměrech bez nějaké zvláštnosti. Naopak ve chvíli, kdy spolupracujete s architektem, může přijít úplně cokoliv. Může např. navrhnout netradiční rozměry, udělá asymetrickou střechu, zajímavé arkýře a podobně. Majitelé se s ním domluvili (mimo jiné) na plechové střeše a hranatých okapech.
Do interiéru majitelé zasahovali
Návrh interiéru rodinného domu architektovi malinko pozměnili. Nahoře chtěli tři ložnice (plánovali dvě děti, tak aby každé dítě mělo svůj pokoj a oni ložnici). Jejich dřevostavba má tak ve výsledku dispozici 5+kk, přičemž je navržená jako patrová. V přízemí se nachází zádveří, ze kterého se dá vstoupit do koupelny, technické místnosti a hlavního obytného prostoru. Ten spojuje jídelnu s proskleným rohem, na kterou navazuje terasa, prostornou kuchyni a obývací část s krbem. Vzadu za obývákem je vstup do schované pracovny pana majitele, která má vlastní výstup ven na terasu. Z obýváku vede schodiště do patra, kde se pak nachází chodba, dva dětské pokoje, ložnice s terasou, koupelna a šatna. Jednotlivé místnosti si můžete prohlédnout ve fotogalerii nebo na půdorysech obou pater domu níže.
Bez debat. Tepelné čerpadlo musí být
Především pan majitel je velkým fanouškem moderních technologií. Tato skutečnost je také jedním z důvodů, proč se rozhodli pro pasivní dřevostavbu a ne nízkoenergetickou, jak už tomu tak v mnoha případech bývá. Jednou z technologií, které nesměly v domě chybět, bylo tepelné čerpadlo.
Zvolili méně používaný typ tepelného čerpadla
Typů tepelných čerpadel je na našem trhu vícero. Nejpoužívanějším je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Majitelé dnešního rodinného domu jsou však výjimkou potvrzující pravidlo. Do svého domu si nechali nainstalovat méně používané tepelné čerpadlo země-voda. Manželé jsou z jeho provozu nadšení, a to dokonce i po devíti letech, co v domě bydlí. Na ceny tepelného čerpadla země-voda se můžete podívat zde. Porovnat ho s aktuálními cenami tepelného čerpadla vzduch-voda můžete poté např. tady. Každé dva roky je navštíví technik, který jednotku montoval, a čistí filtry, doplňuje kapalinu apod.
Sympatičtí manželé jsou za tuto službu velmi rádi, neboť mají díky těmto návštěvám podstatně nižší spotřebu energie. Čerpadlo země-voda mají výkonově úplně to nejslabší, jaké se vyrábí (6 kW). Nicméně jejich dům má spotřebu 4 kW, takže i tak je systém naddimenzovaný.
Tepelné čerpadlo země-voda: Nejúčinnější systém, který Češi stále opomíjí
Srovnání nákladů se zděným domem
Jak jsme již zmiňovali, pan majitel je velký fanda moderních technologií, a má tak v domě úplně všechno na elektřinu. I přesto však mají roční spotřebu domu 4 MWh, přičemž zhruba polovinu této celkové roční elektřiny spotřebuje tepelné čerpadlo na teplou vodu a topení. V době, kdy začali majitelé dům obývat (2015–2016), byla silová elektřina za 1,50 Kč, a platili tak krásných 12 000 Kč ročně. Nyní, po všech zdraženích, platí o více než polovinu více, a sice cca 30 000 Kč. Pan majitel se pro porovnání ptal svých rodičů na jejich cenu za energie a zjistil, že byť mají menší dům (zhruba poloviční plochu), platí dvojnásobek toho, co on s manželkou. S tepelným čerpadlem i domem je tak maximálně spokojený.
K pasivu už stačilo málo, tak proč ne
Majitelé dřevostavby měli svůj dům natolik dokonale navržený, že chybělo málo a dosáhli by na pasivní štítek. Tak proč ne? Aby mohli nazývat svou dřevostavbu pasivní, chyběla uvnitř vzduchotechnika. Této dodatečné změny se pan majitel nebál a se ženou na ni přistoupili. Díky tomu, že mohou své tepelné čerpadlo se vzduchotechnikou propojit, mají v létě klimatizovaný interiér (další výhodou je mimo jiné rychlejší regenerování tepelné kapacity zemního vrtu).
Investice, kterou si nemohou dovolit všichni
Tepelné čerpadlo země-voda je méně používaným typem, neboť rodinám v jeho pořízení stojí dvě větší překážky. Tou první je cena, která je podstatně vyšší než u ostatních typů. Druhou potíží je pak vrt, který nemůže být realizovaný na všech stavebních pozemcích. V dnešním případě to ovšem šlo. Vrt manželské dvojice je hluboký 140 m (tehdy stál 1 metr vrtu 1 000 Kč, dnes stojí okolo 3 000 Kč). Tepelné čerpadlo země-voda funguje na jednoduchém principu. Tepelné čerpadlo využívá nízkoteplotní teplo z přírody (ze země) a pomocí tlaku chladiva jej přeměňuje na vysokoteplotní teplo, které lze využít k vytápění domácnosti.
Díky tomu, že je systém tak naddimenzovaný včetně velkých zásobníků, čerpadlo nespíná tak často. Což je pro majitele výhoda, protože právě kompresor je součástka, která je srdcem celého čerpadla, a když se pokazí, stojí asi 300 000 Kč (stejně jako nové čerpadlo). Životnost takového typu čerpadla se udává cca na 30 000 startů. Majitelé mají za 9 let zhruba 9 500 startů, a tudíž by jim mělo vydržet cca 30 let (spíná jen 2–3krát denně).
Levnější alternativa
Druhou variantou v případě, že by realizace tepelného čerpadla země-voda na pozemku majitelů neprošla, byly podlahové elektrické rohože, tedy odporové kabely. Pan majitel se těšil z myšlenky, že by mohl každou místnost regulovat zvlášť. Dnes je však rád za jednotku tepelného čerpadla. Pokud by pro některé z vás byla investice do takového typu tepelného čerpadla (cca půl milionu korun) příliš vysoká, můžete zvážit buď jiný (levnější) typ anebo ony zmíněné odporové kabely. Ty zpravidla vycházejí pětkrát levněji.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
05.01.2025
Photocredit: © Dřevostavitel.cz
Manželé v nejlepším věku si nechali postavit bungalov 4+kk za Prahou. Milion za zahradu odmítli
Navštivte s námi prostorný bungalov 4+kk, který si nechali za Prahou postavit manželé Marcela a Karel. Co si na nové dřevostavbě pochvalují a co by naopak udělali jinak?
Málem jsme nebydleli. Díky sousedům jsme ušetřili při stavbě domu statisíce
Navštívili jsme krásnou dřevostavbu s dispozicí 4+kk a zeptali se majitelů na informace, které by vám mohli pomoci při rozhodování v oblasti stavění domu. Přečtěte si celý rozhovor a zkušenosti majitelů Kláry a Rosti.
Stavařka z USA si nechala postavit dřevostavbu v Česku. Odhalila zásadní nedostatky
Paní Lída se po letech života v USA rozhodla usadit nedaleko Prahy na klidném venkově, kde si nechala postavit bungalov 4+kk na základě svého vlastního návrhu. Jaké vidí hlavní rozdíly mezi českými a americkými dřevostavbami?
3+1 v Brně vyměnili za luxusní bungalov na Vysočině. Stavební pozemek z dražby však manželům slušně zavařil
Proč se Markéta a Radek rozhodli pro dřevostavbu a jak dlouho se stavěla? Jak funguje jejich chytrá domácnost a jak si poradili s přehříváním domu? To vše nám prozradili v exkluzivním rozhovoru pro Dřevostavitele.
Dřevostavbu si postavili na pozemku rodičů. Omezení ze strany CHKO vyřešili chytře
Manželé Kateřina a Libor ze severovýchodu Čech si nechali postavit dřevostavbu 4+kk na pozemku rodičů. Proč se jim tím kompletně změnil život a s jakými komplikacemi se museli potýkat?
Alena a Mirek chtěli být blíže vnoučatům. Zvládli si na Vysočině postavit dům i přes náročné podmínky města
Alena a Mirek celý život plánovali, že se na důchod odstěhují z bytu na chalupu mimo město. Když na to však došlo, nechtěli být tak daleko od vnoučat. Odhodlali se proto k odvážnému kroku – postavit si úplně nový dům.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: