„Za ohřev vody platíme méně než za rohlík,“ libují si obyvatelé paneláku v severních Čechách
Panelák v severních Čechách se pyšní hned několika revolučními systémy. Ty přináší takovou úsporu, že si lidé žijící v tomto domě mohou pískat. Vše má na svědomí správce paneláku, který se rozhodl dělat věci jinak. Díky jeho snaze stojí obyvatele panelového domu ohřev vody pouhé dvě koruny denně.
Voda nemusí zbytečně odtékat do kanálu
Před časem se správce paneláku v severních Čechách rozhodl pro instalaci recyklačního systému pro šedou vodu. Šedá voda je odpadní voda z umyvadel, sprch, van, praček atd. Systém umožňuje tuto šedou vodu opětovně využít pro splachování záchodů nebo zalévání. Hlavním důvodem pro zavedení tohoto systému byla snaha o šetrnější hospodaření s vodou a snížení spotřeby pitné vody na splachování. Voda v této oblasti totiž vycházela na cca 120 korun za kubík. Pořízená čistička má dvě nádrže. Jedna shromažďuje a čistí šedou vodu, druhá ukládá recyklovanou vodu. Ta je následně využívána ke splachování WC.
Celkové náklady vyšly přibližně na 530 tisíc korun, z toho 300 tisíc korun tvořilo zařízení samotné. Zbytek pokryl náklady na nové rozvody vody k záchodům, svody odpadů z koupelen a nové záchody s regulací splachování. Po třech letech provozu se ukázalo, že systém šetří obyvatelům paneláku desetitisíce korun ročně. Průměrná úspora za každou z dvaadvaceti domácností činí přibližně 1 000 Kč za rok.
Kolik aktuálně stojí akumulační nádrže, si můžete zkontrolovat zde.
Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů
Drahé teplo se dá využít více než jednou
Na podzim roku 2022 byla u paneláku provedena instalace rekuperačního výměníku. Ten byl napojen na rozvody šedé vody vedoucí k čističce. Díky tomu, že zde již bylo zavedeno potrubí pro šedou vodu, byla rekuperační jednotka jednoduše připojena před čističku šedé vody bez potřeby dalších rozsáhlých instalací. Náklady na tuto akci se tak omezily pouze na cenu rekuperační jednotky. Ta je 150 tisíc korun.
Rekuperace tepla odpadní vody funguje velmi jednoduše. Z koupelen v paneláku odtéká šedá voda, která má teplotu okolo 35 °C. Díky rekuperaci je teplota předána vodě z vodovodního řadu, která se tak z klasických 6–8 °C ohřeje na 20 °C. To přispívá ke značné úspoře plynu, jelikož poté není nutné ohřívat vodu z 6 °C, ale z 20 °C. Správce také nechal vyměnit staré vodovodní potrubí a důkladně zaizolovat veškeré potrubí v prostoru sklepa.
Správce paneláku vyřešil úsporu desítek tisíc pro 22 bytů. Návratnost systému je méně než šest let
Zbytek ohřevu zajistí slunce
Na rekuperaci navázala v srpnu letošního roku (2023) instalace solárního systému pro ohřev teplé užitkové vody (TUV). Celková investice do tohoto systému byla okolo 300 tisíc korun. Předpokládá se, že by toto zařízení mělo pokrýt spotřebu energie na ohřev vody cca 160–180 dní v roce. Voda z vodovodního řadu se ohřeje díky rekuperaci odpadního tepla z šedé vody. Tato voda předehřátá na cca 20 °C je následně vedena k solárním nádržím a solární systém ji ohřeje na teplotu, která odpovídá slunečnímu svitu. To znamená 20–95 °C. Odtud voda teče do bojlerů, kde se voda dohřívá na 60 °C.
Na přehled aktuálních cen bojlerů pro ohřev vody se můžete podívat zde.
Ohřev vody vyjde obyvatele paneláku na dvě koruny
Díky všem těmto systémům spotřeboval panelák za září 2023 pouze 170 m3 plynu. Pokud počítáme s cenou 14,6 Kč za kubík plynu, zaplatí celý panelový dům za září 2 482 Kč. Rozpočítáme-li tuto částku mezi 40 obyvatel domu, zjistíme, že si každý z nich v září ohříval vodu za 2,07 Kč/den. A jak sami říkají, to je méně než cena jednoho rohlíku.
Když vezmeme v úvahu všechny náklady, je zřejmé, že návratnost investice bude nějakou dobu trvat. Na druhou stranu, jak uvádí samotný správce paneláku, v tomto případě nejde pouze o peníze. Jde především o jiný způsob uvažování. Podle něj je bezohledné splachovat záchod pitnou vodou, když v jiných částech světa jí nemají dostatek k přežití. S rostoucí cenou vody i plynu je navíc pravděpodobné, že se bude čas návratnosti zkracovat.
Pokud vás zajímá, jak by vyšla spotřeba energií tohoto paneláku v porovnání s panelákem bez uvedených systémů, přečtěte si článek Srovnání účtů tří paneláků: Dům s opomíjenými systémy uspoří více než 100 % na energiích.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
07.12.2023
Photocredit: Jan Honzík (se souhlasem)
Jak na rekonstrukci paneláku?
Prozradí interaktivní expozice na brněnském stavebním veletrhu
Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu
Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!
Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů
Panelák v severních Čechách disponuje systémem, který šetří energie všem 22 bytů. Jak tento systém funguje, nám ukázal jeho správce.
Bydlím v paneláku – jak mohu snížit výdaje za vytápění?
Jak dosáhnout úspory u zatepleného panelového domu? Přichystali jsme pro vás přehled moderních a často opomíjených technologií snižující náklady na vytápění až o desítky procent.
Rostoucí cena vody v roce 2023 děsí české domácnosti. Úspora se přitom sama nabízí
Zbytečné plýtvání vodou se může pěkně prodražit. Existuje přitom způsob, jak využívat dostupnou a levnou dešťovou vodu, která šetří peníze i přírodu.
Nový systém, který šetří náklady na vodu. Nesplachujte peníze zbytečně do záchodu
Pitná voda je pro nás lehce dostupná, zároveň je však nesmírně vzácná. Využívat ji na zalévání či splachování WC je zbytečným luxusem. Čím se dá nahradit?
Správce paneláku vyřešil úsporu desítek tisíc pro 22 bytů. Návratnost systému je méně než šest let
Správce paneláku v severních Čechách se nebojí jít proti proudu. Na čističku šedé vody navázal rekuperací tepla, která paneláku ušetří téměř 27 tisíc ročně.
Srovnání účtů tří paneláků: Dům s efektivními systémy uspoří více než 50 % na energiích
Srovnání tří panelových domů: všechny jsou stejné, ale každý z nich využívá jiné systémy. Který zaplatí za ohřev vody nejméně?
Inženýři z Brna vynalezli nový způsob ohřevu vody. Získali evropský patent a založili firmu
Češi už několikrát dokázali, že i když je naše země malá, mohou z ní vzejít velké vynálezy. Důkazem toho je i otec se synem, kteří přišli na nový způsob ohřevu vody.
Na co se zaměřit při výběru bojleru? Volba nesprávného zařízení může znamenat i tisíce navíc
Ohřev vody je jedna z nejvýznamnějších položek v celkové spotřebě domácnosti. Co se nevyplatí při výběru nového bojleru opomenout?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: