Chtěli předejít opětovnému vznícení. Chata Libušín má přes 6 druhů zabezpečení
Jelikož slavná beskydská chata Libušín před téměř devíti lety nedopatřením vyhořela, byla žádoucí její kompletní obnova. Dnes vypadá objekt s užitnou plochou 705 m2 stejně jako před 98 lety, kdy byl poprvé v historii otevřen. Opravy v interiéru se musely provádět postaru, žádné moderní technologie v tomto případě tedy nehrály roli.
Chata Libušín vyhořela v březnu 2014
Libušín, který je na seznamu Národních kulturních památek, nešťastně vyhořel před téměř devíti lety. Důvodem požáru byly vysoké teploty proudících spalin, které poškozovaly trámy mezi komínem a stěnou v kuchyni, což později vedlo k požáru roubené/srubové konstrukce. Dnes je již nově zrekonstruovaný a stojí na Pustevnách opět v celé svojí kráse. Podívejte se na fotografie po kompletní obnově v naší galerii.
Fotogalerie:
Nový Libušín vznikl jako vědecká rekonstrukce
Celkovou projektovou dokumentaci pro rekonstrukci Libušínu vypracoval pražský ateliér specializující se na obnovu památek a rekonstrukci historických objektů.
Aby vypadala stavba stejně jako při svém prvotním otevření, tedy po první světové válce, využili autoři podklady z roku 1925. Stejně tak pro obnovu sloužil projekt z roku 1985 a 3D model z roku 1995. Cenným zdrojem se staly i historické fotografie.
Obnova chaty Libušín se týkala kompletně celé budovy
Požár, který tehdy zasáhl kompletně celou budovu, poškodil nejvíce její pravou část. Právě zde se bohužel nacházela umělecky nejhodnotnější místnost, a sice historická jídelna.
Unikátní chata Libušín vyhořela před šesti lety, nyní se blíží její znovuotevření
„Vnější plášť je opatřen olejovou polokrycí barvou dle historické receptury, přičemž spáry jsou vyplněny mechem a kryty trojhrannou lištou,“ popisují architekti a dodávají: „Na západní straně jsou spáry utemovány konopným provazcem, odvádějícím přebytečnou vodu ze spár.“
Inovativní řešení – jak ochránit nejcennější prostor proti požáru
Obnovený Libušín je dnes vytápěn tepelným čerpadlem systémem země-vzduch. Aby nedošlo k opětovnému požáru, byli architekti a projektanti důslední. Do nejcennějšího prostoru budovy (do jídelny) nainstalovali i stabilní hasicí (plynové) zařízení. V ostatních prostorách je vodní zařízení.
Jak taková technologie funguje?
„Netečný plyn vypuštěný do jídelny během několika vteřin sníží množství kyslíku ve vzduchu a zamezí tak hoření. Sprinklerový systém je použit v ostatních prostorách a tvoří i ochranu vnější obálky objektu.“
Další protipožární ochranná zabezpečení v chatě Libušín:
- zábleskové čidlo (v případné ohrožení požárem od vedlejšího objektu)
- hlavice vodního systému pro postřik fasád a povrchu střech (ve střešním plášti šindelové střechy)
- moderní parozábrana (speciální fólie zajišťující těsnost a nepropustnost obvodového pláště)
- požární čidla a automatické hlášení (v celé budově)
- kompenzátory (na všech rozvodech vzhledem ke stálému pohybu dřevostavby)
Požární odolnost dřevostaveb 1. díl – úvod do problematiky
Interiér je proveden jako řemeslná kopie
Bylo žádoucí, aby se návrh vnitřních prostor co nejvíce podobal původnímu interiéru Dušana Jurkoviče z doby kolem roku 1925. Obnova vycházela z historické fotodokumentace a restaurátorského průzkumu barevnosti fragmentů původního nábytku.
Důležitými faktory byl i použitý materiál (jedlový masiv) a tradiční řemeslné provedení (ruční hoblování). Nábytek byl např. spojován cinkovými spoji.
Žádné moderní technologie. Hezky postaru
Aby byla nová podoba chaty co nejvíce podobná původní stavbě, nemohli být využity moderní stroje a téměř všechny práce se musely provést pomocí původních technologií. A to převážně v secesním lidovém interiéru. U všech oprav:
- byly dodrženy tradiční rukodělné řemeslné postupy,
- se používaly původní materiály,
- se pracovalo pomocí původních technologií.
„Tradiční metodou řemeslníci vytvořili například fresky a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí od Mikoláše Alše. Barvy vyrobené dle původní receptury ze lněného oleje a přírodních pigmentů byly nanášeny na omítku ručně.“
Díky své unikátnosti se stala stavba vítězem veřejného hlasování v anketě Dřevěná stavba roku 2022 v kategorii realizovaných dřevěných budov. A myslíme si, že oprávněně. Gratulujeme!
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
19.01.2023
Photocredit: Nadace dřevo pro život (se souhlasem)
Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby
Je tepelné čerpadlo v domě technický doping nebo dobrá investice?
Požární odolnost dřevostaveb 1. díl – úvod do problematiky
Dřevostavby nehoří, to požaduje česká i evropská legislativa. Je to opravdu tak?
Kamna Petry: Zatopíte si dřevem i uhlím
Kamna Petry představují léty ověřenou kvalitu! Potřebujete si vytopit chatu, chalupu, nebo zahradní domek? Dozvíte se, jestli jsou pro vás kamna Petry vhodná, jak fungují a kolik tato prastará kamna na tuhá paliva stojí.
Prefabrikovaný flexibilní dům chrání své obyvatele před divokými požáry
Když potřebujete rychle postavit dům, vyberete prefabrikovaný. Když nemáte dost peněz, vyberete takový, který se dá kdykoliv rozšířit.
Unikátní chata Libušín vyhořela před šesti lety, nyní se blíží její znovuotevření
Přinášíme vám exkluzivní rozhovor o procesu rekonstrukce Libušína s ředitelem Valašského muzea v přírodě. Jeho znovuotevření se chystá v létě 2020.
O opravě roubené horské chaty Prašivá v Beskydech s jejím provozovatelem
Přečtěte si rozhovor o průběhu rekonstrukce 100 let staré dřevěné chaty Prašivá v Beskydech. Podílelo se na ní až 450 nadšených dobrovolníků. Co byla největší výzva?
Stará polorozpadlá chatka dostala nový nostalgický vzhled
Z polorozpadlého domku, který stál na pozemku přes sto let, vytvořili doslova za pár korun krásně nostalgickou chatku.
Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm fascinuje návštěvníky z celého světa
Vydejte se s námi do Rožnova pod Radhoštěm, kde přímo nad Valašským muzeem v přírodě stojí na kopci jedinečná Jurkovičova rozhledna.
Nenápadná dřevěná rozhledna leží v krásném kraji lidových tradic, pověstí a kultury
Prohlédněte si rozhlednu Kunovická hůrka a nechejte se zlákat na výlet do kraje prodchnutého kulturou a lidovými obyčeji.
Drsná a luxusní 500 let stará chalupa uprostřed zapomenutého anglického sadu
Proměnit historickou stodolu v luxusní chalupu k odpočinku byla výzva pro nové majitele. Udělali to s citem a neskutečným zápalem.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: