HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Požární odolnost dřevostaveb 1. díl – úvod do problematiky

Nebezpečí požáru je s dřevostavbami spojováno snad více než cokoli jiného. Jakým způsobem a podle jaké legislativy se požární odolnost dřevěných staveb stanovuje, vám odpoví tento seriál.

Hořící dřevo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel

S integrací české republiky do Evropské unie jsme začali postupně opouštět naše národní normy a začali přebírat, za aktivní spoluúčasti na jejich tvorbě, normy evropské. Základem evropské normalizace se stala směrnice Rady EU z 21. prosince 1988 č. 89/106/EHS ve které jsou stanoveny základní požadavky na stavební výrobky:

  1. Mechanická odolnost a stabilita
  2. Požární bezpečnost
  3. Hygiena, ochrana zdraví a životního prostředí
  4. Bezpečnost při užívání
  5. Ochrana proti hluku
  6. Úspora energie a ochrana tepla

Tato směrnice je již zrušena nařízením Evropského parlamentu a Rady EU č. 305/2011 ze dne 9. března 2011. Nicméně výše uvedené základní požadavky jsou dnes zahrnuty v Evropských normách a také Evropských technických schváleních.

V tomto seriálu se budeme zabývat pouze bodem 2. tj. požární bezpečností se zaměřením na rodinné domy stavěné jako dřevostavby.

Postavit požáru odolnou dřevostavbu přece nemůže být až takový problém, ne?

Zdá se, že návrh rodinného domu jako dřevostavby není v zásadě nijak složitý. Stavební fyziku, například koeficient prostupu tepla, lze relativně snadno určit výpočtem, stejně jako statiku a z akustického hlediska může být dnes náročnější splnit požadavek normy na kročejovou neprůzvučnost stropních konstrukcí.

Stropní konstrukce "požáru odolných dřevostaveb" jsou dnes zpravidla tvořeny nosnými trámky z vrchní strany je položena nosná roznášecí deska s následným podlahovým souvrstvím a ze spodní strany je takřka vždy podhled s desek na bázi sádry. Podobně je tomu u stěnových konstrukcí, které zpravidla tvoří nosný sloupek, spodní práh, nadpraží a opláštění deskovým materiálem plus ev. předsazená stěna z vnitřní strany a zateplovacím systémem z vnější strany.

V čem je háček?

Problémem splnění jednotlivých požadavků na požární odolnost materiálů či kontsrukčních prvků dřevostaveb jako takových, ale největším oříškem je dát všechny podmínky dohromady a vytvořit funkční a ekonomicky příznivou stavbu, která bude mít doloženy všechny zákonné nebo normové požadavky.

V dalším článku o požární odolnosti dřevostaveb se proto podíváme na konkrétní požadavky, které jsou na dnešní dřevostavby kladeny z hlediska návrhu konstrukce a správné volby materiálů.

Podělte se s námi v diskuzi, co Vás na této problematice nejvíce "pálí".

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
29.09.2014

16

Požární odolnost dřevostaveb 2. díl - Požadavky na stavební materiály
Splnění požadavků na dřevostavbu z požárního hlediska začíná správným

Požární odolnost dřevostaveb 3. díl - Nosné konstrukce a třídy reakce na oheň
Požární odolnost konstrukcí dřevostaveb musí splnit normy ČSN 730810. Jak?

Požární odolnost dřevostaveb 4. díl - Praktická aplikace
Zásady pro navrhování a realizaci konstrukcí dřevostaveb s požadavkem

Co pálilo dřevostavitele ve Volyni?
16. odborný seminář o dřevostavbách ve Volyni. O čem byl?

Jsou hromosvody povinné? Kdy je potřeba mít ochranu proti úderu bleskem?
Stavíte dům a nejste si jistí, jestli potřebujete mít hromosvod? Podívejte se na varianty hromosvodů a jejich cenu.

Počet zájemců o dřevostavby vzrostl meziročně na dvojnásobek
Zájem o dřevostavby každým rokem narůstá. Jak vypadaly statistiky na konci roku 2018?

Dřevostavby opět lámou rekordy
Kolik dřevostaveb se postavilo v loňském roce? A kolik průměrně stojí rodinný dům postavený ze dřeva? To vše a ještě více se dozvíte v tomto článku.

Původní dům jim shořel, nechtěli ale ztratit úžasný výhled. Jak si poradili?
Začít stavět na troskách spáleniště není zrovna radostné. Je to ale příležitost, jak udělat věci lépe. Prohlédněte si dům, který se dá přirovnat ke rčení „z nouze ctnost“.

Unikátní chata Libušín vyhořela před šesti lety, nyní se blíží její znovuotevření
Přinášíme vám exkluzivní rozhovor o procesu rekonstrukce Libušína s ředitelem Valašského muzea v přírodě. Jeho znovuotevření se chystá v létě 2020.

Neuvěřitelná síla přírody: lesní požáry ve Švédsku zachraňují ekosystém
Unikátní lesní rezervace vznikla ve Švédsku. Z lesa, který sežehnul požár, udělali naučnou stezku. Tvrdí, že požár může mít pro les i velice regenerační funkci. Neveříte?