HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ministerstvo vydalo pokyny, jak mají lidé správně topit

Možná to některým uniklo, ale ministerstvo před nedávnem vydalo pokyny, jak mají lidé správně topit ve svých topných zařízeních. Jedná se v tomto případě zejména o kotle na dřevo, uhlí a pelety. Pokyny vydané formou jednoduchého manuálu jsou z části informativního charakteru, některé jeho části jsou však závazné a jedná se o povinnosti, které musí všichni majitelé kotlů plnit. Pokyny proto není radno brát na lehkou váhu. Proto jsme je prostudovali a v jednoduchém shrnutí přinášíme to důležité, co by nemělo nikomu uniknout.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Už zase ten zákaz kotlů

Na úvod se opět dozvíme o zákazu topení v kotlech první a druhé emisní třídy. Tuto informaci se snaží šířit média již velmi dlouho, je však pravdou, že mnoho domácností stále svůj kotel nevyměnilo. Je tedy na místě uznat, že opakování není nikdy dost. Pro ty, ke kterým se to tedy ještě nedostalo, již tento rok platí zákaz topení v kotlech, které nesplňují alespoň třetí emisní třídu.

Dozvíte se, jaké jsou vaše povinnosti

Návod dále informuje občany o tom, jaké jsou jejich povinnosti. Je dobré vidět to takto pohromadě. Ve stručnosti se jedná o 6 jednoduchých zásad. V první řadě pravidelná kontrola kvalifikovanou osobou (tedy každé 3 roky), dále že máte topit pouze správným k tomu určeným palivem, že nesmíte spalovat odpad a že máte kotel používat v souladu s instrukcemi od výrobce. Zajímavostí pak je povinnost užívat topný systém kompletní, tedy včetně všech výrobcem předepsaných prvků. Pokud tedy máte doma například systém s výměníkem, který jste odpojili, je to špatně. Jako poslední pak je pravidelná revize palivové cesty kominíkem.

Jak se správně topí na ministerstvu?

Podle pokynů ministerstva se na správné topení pohlíží ze 4 pohledů. Těmi jsou samotná topná zařízení, použité palivo, obsluha kotle a údržba kotle. Pojďme si nyní ve stručnosti a přehledně shrnout jednotlivé okruhy, na které jsou vydány pokyny. Dříve než se pustíme do čtení, podívejme se na vývoj cen uhlí a dřeva za posledních 10 let.

Kotel neboli topné zařízení jako takové

Zajímavostí v této části, která možná mnohým unikla, je povinnost provést revizi spalinových cest pokaždé, když dojde k výměně topného systému jako takového. Pokud tedy měníte v této době například starý nevyhovující kotel první nebo druhé emisní třídy za nový, pak je nutné ihned po instalaci nového kotle provést revizi komína a spalinových cest. Jedině tak budete mít vše v pořádku. Další informace, kterou se v této sekci dozvíme pak je nutnost zajištění dostatečného přívodu vzduchu pro daný topný systém. To je vzhledem k faktu, že k hoření je vyžadován kyslík, vcelku pochopitelné. Pravda však je, že možná ne každému.

Víte, čím máte v kotli topit?

Ohledně paliva, které v kotli používáte se pak ministerstvo zaměřuje zejména na upozornění, že je potřeba spalovat pouze palivo na základě doporučení daného výrobce, dále že nesmíte spalovat odpad. Zajímavou informací pak je dodatek týkající se automatických systémů s podavačem, kde upozorňují na potřebu topit palivem dostatečné kvality, aby nedošlo k zablokování podavače. Pokud vaše zařízení umí využít více paliv, pak jste vyzváni topit tím nejvíce ekologickým z daných variant.

Obsluha kotle nemusí být banalita

Sekce o tom, jak správně kotel používat je poměrně informačně strohá. V podstatě se dozvíme, že si máme přečíst manuál a topit podle něj. Dále je zde pak informace, že máme dodržovat výrobcem předepsanou teplotu spalin. Tato informace je poměrně zajímavá, neboť již není vysvětleno, jakým způsobem máme tuto teplotu měřit či kontrolovat. Vše je tedy již na výkladu každého uživatele.

Čistota je základ

Údržba kotle jako taková pak uzavírá sérii pokynů. Je zde kladen důraz na udržení čistoty komína, čistoty samotného topného zřízení a informace, aby jste jako uživatel nezasahovali do nastavení zařízení. Informace o tom, že nemáte přetápět, je pak takovým bonusem pro ty, jež s topením teprve začínají.

Imunita a pak také ty dotace

V úplném závěru se dozvíme, že špatným topením můžeme znečišťovat vzduch, což má negativní vliv na naši imunitu. A jsme poučeni o tom, že na výměnu kotle je možno získat různé druhy dotací.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
04.12.2024

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: MZP

0

Dřevo nevhodné k topení lze poznat jednoduchým testem. Ušetří náklady za topení i komín
Dřevo jako dřevo, řekl by jeden. Bohužel to tak úplně neplatí. V případě palivového dřeva může být rozdíl mezi jednotlivými kusy opravdu zásadní.

Topení dřevem vyvolává v lidech obavy. Množí se informace o zdravotních rizicích
Je tomu asi rok, co se začaly na internetu hojně diskutovat dopady topení dřevem nejen na přírodu, ale také na zdraví lidí, kteří žijí v domácnosti, která dřevo k vytápění využívá.