HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Malý úkryt pro městskou rodinu na 600 m2 velké parcele

Kdybychom zbavili jednotlivá podlaží všech čtyř stěn, dispozice by působila jako konstrukce deštníku (architekti vytvořili názornou vizualizaci pro lepší představu, kterou naleznete v naší galerii). Hlavní a také jediné schodiště tvoří „kostru“ domu, přičemž jsou jednotlivé podesty nepravidelně poskládané. Na samotném konci tohoto schodiště je střecha, která působí jako otevřený deštník. Čtěte dále a dozvíte se více o této zajímavé, a přitom skromné stavbě.


Malý úkryt pro městskou rodinu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Florian Busch Architects (se souhlasem)

Kombinace dřeva a oceli

Strmými a úzkými schody umístěnými uprostřed dřevěné konstrukce mineme vcelku tři podesty, než se dostaneme do podkroví. Středový sloupek, schůdky a podlahové desky jsou z oceli. Na těchto schodišťových stupních je také zajímavé jejich napojení na podesty. Zasahují jednoduše přímo do rovin, což vypadá velice esteticky a působí moderním dojmem. V naší galerii naleznete více fotografií této části domu. Líbí se vám takový styl?

Fotogalerie:

i Foto: Florian Busch Architects (se souhlasem)

Jeden prostor obalený čtyřmi stěnami

Jestliže už si dokážete představit (díky fotografiím v galerii), jak vypadá celková dispozice rodinné residence, víte jistě, že dům nemá vyjma obvodových stěn skoro žádné další. Jedinou uzavřenou místností je koupelna.

Celý interiér domu je promyšlený souvislý prostor obalený čtyřmi stěnami s pečlivě umístěnými okny. Z přízemí navazují strmé ocelové schody do následujících podest situovaných kolem centrálního sloupu, na jehož konci je střecha.

Jak interiér popisují samotní architekti? „Zdi kolem nás jsou rámy, jsme v galerii.“ Okna mohou tedy působit jako živé obrazy. Na základě výběru stavební parcely je pohled na ony „obrazy“ opravdu působivý.

Stavební parcela

Ačkoli to vypadá, že je stavba umístěna mimo civilizaci, není tomu tak. Dřevostavba s rozlohou 77 m2 je situována v lokalitě s atypickou velikostí. Jedná se o 600 m2 zalesněné a zatravněné plochy (nezastavěná plocha činí 523 m2). Tato velikost pozemku je pro Japonce víc než dostatečná, u nás jsme však zvyklí na mnohem velkorysejší plochy. Díky zeleni jsou však obyvatelé distancováni od sousedů a rušného města. Z některých oken však lze vidět oceán nebo nepříliš vzdálené hory (2,5 km severně od stavby leží hora Omuro).

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
19.09.2021

Photocredit: Florian Busch Architects (se souhlasem)

3

10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb
Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb

Pavilon Sumika – posezení pod rozkvetlou třešní
Navrhli dům budoucnosti. Ve fotogalerii najdete výsledek práce čtyř japonských architektů.

Video: Tradiční japonské spoje v moderních 3D animacích
Prohlédněte si 24 animovaných 3D modelů tradičních japonských tesařských spojů, které jsou fascinující, krásné a charakteristické pro japonskou architekturu.

Jak v Japonsku přistupují k moderním dřevostavbám?
Dřevo je v Japonsku považováno za tradiční stavební materiál. Architekti na projektu domu v Akashi dokazují, že své kouzlo má i dnes.

Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese
Minimální prostor, maximální uživatelský komfort. Dřevěná chata Little House přetváří nevýhody v kvality, a přitom těží z kontaktu s přírodou. Prohlédněte si ji zblízka.

Japonská terasa, která vrací lidem kontakt s přírodou i místní komunitou
Moderní vesnice v Japonsku plné betonu a asfaltu lichotí autům, ale pro lidi k životu moc nejsou. Dřevěná terasa z dnešního článku však obyvatelům část životního prostoru vrací. Podívejte se na tento japonský fenomén.

Nejlepší město na světě je produktem sociálního inženýrství
Které město bylo vyhodnoceno jako to nejlepší na celém světě?