HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Přízemní domek bez schodů, který vydrží až do důchodu

Kolik domů by měl člověk za život postavit? Jeden, dva, tři? Většina lidí postaví pouze jeden, a to tak velký, aby se do něj vešlo vše ve všech životních etapách rodiny. Třeba dostatek pokojů pro děti, které po jejich odchodu zůstanou prázdné a postupně se zaplňují nepotřebnými věcmi, nebo čekají na příjezd už odrostlých dětí s jejich novými rodinami.


Nádherný přízemní domek stojí v divoké čilské přírodě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Felipe Cantallina

Když děti opustí domov, je čas na pořádnou změnu i pro rodiče

Pětičlenná rodina žila v menším městě v poměrně velkém rodinném domě. Každé ze tří dětí mělo svůj pokoj a koupelnu, a také společné prostory byly velkorysé. Jak děti postupně dospívaly, dům se začal vyprazdňovat. Nejprve odešel nejstarší syn na univerzitu, poté se prostřední dcera vdala a s rodiči zůstal pouze nejmladší syn, u kterého se ale také vzhledem k věku dalo očekávat, že brzy rodný dům opustí. Jelikož údržba tak velkého domu stála nemalé peníze a také vidina půlky prázdného domu rodiče nijak nelákala, rozhodli se postavit si dům nový. Blíž přírodě a podstatně menší. Prohlédněte si ho v galerii.

Fotogalerie:

i Foto: Felipe Cantallina, Felipe Cantillana

Jednoduchý, minimalistický, otevřený, propojený s přírodou

Jelikož měl pár už jednu zkušenost se stavbou domu, věděl přesně, co chce a nechce. Rozhodně chtěl, aby domek byl minimalistický, žádné zbytečné místnosti ani nevyužitá místa. Všechny prostory měly být propojeny, integrovány jeden s druhým a otevřeny venkovní přírodě. Právě propojení s okolní přírodou bylo klíčovým požadavkem při tvorbě návrhu.

Na stará kolena nový dům – proč se tak rozhodli a jak se jim žije?

Ideální umístění na pozemku zajistí splynutí s okolní přírodou

Manželé zakoupili krásný pozemek na jihu Chile v divoké přírodě poblíž města. Pro samotnou stavbu hledali na pozemku ideální místo, na kterém by nebylo potřeba ničit žádnou vegetaci, ani přesouvat větší množství půdy. Cílem bylo integrovat stavbu co nejvíce do stávající krajiny tak, aby mohla příroda postupem času dům obrůst a propojit se s ním. Proto je domek také pouze přízemní, nevyčuhuje tak nikam do okolí a s krajinou splývá. Kvůli nerovnému svahu jsou v přední části umístěny tři schody a dům je ještě podepřen pilíři, které jsou ze stejného materiálu jako schody a fasáda.

Mohlo by vás zajímat: Bungalovy 4+kk s garáží – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Jedině dřevo je ten správný materiál

Opravdu celý dům je postavený ze dřeva. Architekti zkombinovali tři druhy dřeva v různých barevných odstínech. Domku to dodává na přirozenosti a lépe koresponduje s okolní krajinou. Obdélníkový tvar a téměř rovná střecha dodávají stavbě moderní minimalistický vzhled. Už před vstupem do domu, na malé vstupní verandě, můžete obdivovat nádherné výhledy do okolní krajiny. Pokud máte chuť, můžete si dát v horkém čilském létě venkovní sprchu, která stojí na zadní terase, skrytá za dřevěnou stěnou. Vedou k ní i dveře z jedné z koupelen, takže má přístup jak z venku, tak zevnitř domu.

Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí

Dvě křídla ukrývají soukromé prostory pro rodiče a návštěvy

Obytná plocha domu činí 120 metrů čtverečných a prostor je rozdělen na centrální společný prostor a dvě boční křídla, ve kterých jsou ložnice a koupelny. Jedno křídlo patří rodičům, je v něm velká ložnice s křeslem a koupelna s toaletou. Zároveň se z něj dá vyjít na terasu a do venkovní sprchy. Druhé křídlo je určeno pro pokoj syna, který ještě rok dva zůstane s rodiči, než odejde na univerzitu. Kromě tohoto pokoje je v něm ještě druhý pokoj se dvěma lůžky, který slouží pro návštěvy syna a dcery, kteří již rodiče opustili. Součástí křídla je i koupelna, naprosto identická s tou, kterou mají rodiče. Detailní půdorys ve výkresu si můžete prohlédnout zde.

Otevřené prostory zajišťují dojem prostornosti

Hlavní prostor je celý otevřený a obrovská okna po obou jeho stranách poskytují výhledy do okolní krajiny. V létě se celá otevřou a dovolí přírodě proniknout do interiéru domu. Naproti venkovní sprše, zrcadlově na stejném místě, se nachází servisní místnost – malé skladiště na odkládání věcí a prádelna. Přestože je domek poměrně malý, dělá díky otevřeným prostorům a velkým oknům dojem prostorného domu, kde nicméně není ani kousek místa nevyužit.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
30.07.2020

Photocredit: Felipe Cantallina

9

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu
Jak se žije v moderní dřevostavbě na jihu Čech? A co vedlo majitele k tomu, aby se rozhodli na „stará kolena“ stavět? To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku.

Moderní dvougenerační bydlení – dvojbungalov ze dřeva
Navštívili jsme moderní bungalov s nosnou konstrukcí ze dřeva. Nabízí dvě samostatné bytové jednotky a je skvělým řešením pro dvougenerační bydlení. Proč se ho majitelé rozhodli takto postavit?

Stavíte si dům na stáří? Pak jedině bezpečně, úsporně a bezbariérově!
Bydlení pro seniory: Víte, jak si na stáří postavit pohodlné, bezpečné a bezúdržbové sídlo, které navíc potěší levným provozem? Dáme vám pár rad k nezaplacení.

Dřevěná chata do nepohody deštivého dne
Fantastická a nezvyklá – taková je dřevostavba stojící v jihoamerické chilské pustině. Tato sezónní chata je v mnohém inspirována evropskými lesními hájenkami. Nevěříte?

Na stará kolena nový dům – proč se tak rozhodli a jak se jim žije?
Stavět si dům na stáří má obrovskou výhodu. Už totiž víte, co chcete. Znáte sebe i své potřeby. Nechte se inspirovat tímto moderním bungalovem, který si nechal postavit starší pár, Iveta a Michal.

Bungalov pro velkou rodinu – zvenku tradiční, uvnitř inteligentní
Navštívili jsme nově postavený prostorný bungalov 5+kk pro početnou rodinu ve středních Čechách. Jeho vzhled je tradiční, uvnitř však překvapí moderními technologiemi. Přečtěte si rozhovor s majiteli – Lucií a Markem.

Nízkonákladový dům vsadil na netradiční kombinaci materiálů
Vystačit si s málem nebo ještě lépe jen s tím, co mi roste za domem, který teprve stavím. Takový je recept na úsporné stavění z Chile. Nízkonákladová stavba vsadila na netradiční kombinaci materiálů.

Bungalovy do tří a půl milionů, které se v Česku staví nejčastěji
Bungalovy patří mezi nejoblíbenější typ staveb u nás. Které z nich se těší největší oblíbenosti a jsou nejčastěji vyhledávány?

Lada s Patrikem to nevzdali a dnes bydlí ve svém vysněném bungalovu
Na návštěvě u Lady a Patrika se budete cítit jako doma. Sympatická majitelka bungalovu nám prozradila, jak se její rodině v dřevostavbě žije.

Víkendová chata s prosklenou stěnou na sever. Proč je orientovaná naopak?
Mladý pár s dítětem hledal únik od rušných městských ulic. Postavili si dřevěný domek, který jim slouží jako odpočinková chata. Navštivte naši galerii a inspirujete se netradičním řešením.