HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kanadský srub v České Kanadě – fotodokumentace z výstavby

I u nás v Česku stále přibývá dřevostaveb. Na špičce se sice drží stavby realizované pomocí dřevěné rámové konstrukce, ale přibývá také těch na oko krásnějších (z mého pohledu) v podobě srubů a roubenek. V dnešním článku si představíme jednoho nepřehlédnutelného zástupce z těchto masivních dřevostaveb. Jedná se o pravý kanadský srub, který si zamilujete hned na první pohled.


Kanadský srub
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan Svoboda

Kam se vydat za kanadským srubem?

Dnešní popisovaná stavba kanadského srubu se nachází jižně od obce Kunžak. Tato malebná vesnice leží přibližně 14 kilometrů východně od města Jindřichův Hradec. Pro lepší orientaci můžeme ještě uvést, že se jedná o oblast České Kanady na pomezí jižních Čech a jižní Moravy. Samotná stavba leží přímo na břehu místního rybníka. Okolí srubu tvoří krásná příroda v podobě vzrostlých smrků, které jsou typické pro tuto oblast. Kanadské sruby, jak již název napovídá, se k nám dostaly z oblasti severní části USA a Kanady. Rozšířené jsou také ve skandinávských zemích. Prohlédněte si srub v naší fotogalerii, kde najdete i fotky z výstavby srubu.

Fotogalerie:

i Foto: Jan Svoboda

Výstavba základových konstrukcí pro srub

Před započetím výkopových prací bylo nutné stavební pozemek přizpůsobit rozsahu velikosti stavby. Samotná stavba byla započata výkopem základových pasů a následným zhotovením roznášecích betonových základů, které jsou postupně odskočené v závislosti na tom, že pozemek je svažitého charakteru. Na takto připravené roznášecí základové pasy byly postupně vyskládány tvárnice ztraceného bednění, díky kterým se dosáhlo požadované výškové úrovně pro základovou železobetonovou desku. Potřebujete ztracené bednění? Srovnejte si aktuální ceny zde.

Následně se provedlo zaizolování základové desky. Mezi přední částí základových konstrukcí byl vytvořený prostor sklepa. Z přední části ztraceného bednění byl zhotoven masivní kamenný obklad.

Montáž obvodových stěn z kuláčů

Po zhotovení základů byla na stavební pozemek přivezena kulatina pro stavbu stěn srubu. Kulatina byla dočasně uložena na pevných foliích, aby nedošlo k jejímu kontaktu s terénem. Založení vrchní části stavby se provedlo tak, že se nejdříve po obvodě osadila první řada kuláčů nad odizolovanou základovou konstrukci. První řada kuláčů byla kotvena do základové konstrukce, aby se dosáhlo tuhosti celé budoucí stavby. Případné mezery mezi kuláčem a základem musí být dokonale utěsněny. Následně proběhlo samotné seskládání jednotlivých kuláčů na sebe, a byly tak vytvořeny obvodové stěny srubu. V rozích stavby je důležité precizně provést jednotlivě křížící se kuláče přes sebe. Způsob tesařské vazby používaný u rohových stěn srubu se nazývá přeplátování nebo kampování. Celý postup výstavby srubu můžete sledovat i v naší fotogalerii.

Stavba podkroví, krovu a střechy

Na obvodové stěny se umístila stropní konstrukce opět z jednotlivých kmenů stromu. Na takto zhotovený strop se následně připevnily pozednice. Na vybrané stropní kuláče se osadily nosné dřevěné sloupy, které podepírají středové vaznice. Ty mají při pohledu z exteriéru pohledově zaříznutá čela. Pak přišla na řadu montáž jednotlivých krokví. Kanadský srub disponuje velkými přesahy střechy, což mu i při menší zastavěné ploše dodává patřičnou robustnost. Přesahy střechy jsou z horní strany zaklopeny ve dvou vrstvách nesámovanými deskami. Zde pak vynikne jejich nepravidelná šířka. Zateplení střechy je provedeno pomocí minerální izolace mezi krokve. Aby bylo zamezeno tepelnému mostu, byla přidána izolace také do předstěn v podkroví. Stěny štítů jsou tvořeny dřevěnou rámovou konstrukcí. Na venkovní opláštění byly opět použity nesámované desky. Střecha je zhotovena z betonové krytiny. Jednotlivé tašky jsou dokonale rovné a střecha tak vytváří krásnou hladkou plochu.

Doplňkové konstrukce srubu

Z přední části srubu je postavená zastřešená terasa, kterou podepírá trojice masivních kuláčů přikotvených do základové desky přes ocelové trny. Zábradlí je tvořeno důmyslně pomocí proplétané sítě z lan. Venkovní posezení pod krytou pergolou nápaditě ladí s celkovým konceptem srubu. Vstupní dveře jsou masivní dřevěné, doplněné o pohledové kování včetně originální kliky. Ze zadní části srubu jsou umístěny polínka dřeva na topení. Kolem stavby narazíte na dekorace, které přidávají kanadskému srubu na významu. Jedná se například o repliku dřevěného vozu.

Nahlédli jsme do interiéru

Krásně zdobené dřevěné dveře jsou k vidění i uvnitř srubu. Nášlapná vrstva podlahy je v přízemí tvořena keramickou dlažbou. V interiéru také narazíte na sloupy z kuláčů, které přenáší zatížení od středových vaznic dále směrem do základové konstrukce. V obývacím pokoji je umístěn krb s obezdívkou a typicky bílou omítkou. Podkroví srubu je opláštěno smrkovými deskami. Za zmínku stojí také vybudovaná sauna, která je součástí srubu. Popisovaný kanadský srub má své kouzlo, a jeho majitelé na něho mohou být právem hrdí.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
13.02.2020

Photocredit: Jan Svoboda

6

Sruby a jejich budoucnost
Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?

Masivní dřevostavby ožívají
Masivní dřevěné stavby již nejsou pouze sruby a roubenky, ale

Srubové domy: Fakta a inspirace
Nadchly vás srubové domy? Jaký je rozdíl mezi kanadským srubem a norskou technologií? Prohlédněte si fotogalerii srubů plnou inspirace.

Vymazlený kanadský srub, který musíte vidět
Stylový horský srub, který je vymazlený do posledního detailu. Tato fotogalerie vás vtáhne do pravé romantiky kanadského srubu.

Fotogalerie: 100+ srubů a roubenek, ve kterých chcete bydlet (aspoň na víkend)
Sruby a roubenky ukazují krásu pravého dřeva. Najděte si v galerii tu, ve které byste chtěli strávit pohodový víkend vy.

Interiéry srubů: Jak vypadají dřevěné sny zevnitř?
Dřevěné sruby nejsou v Česku typickými stavbami. Prohlédněte si proto galerii, která vám tyto dřevostavby ukáže zevnitř.

Pioneer Log Homes: Kanadský král mezi srubaři
Pioneer Log Homes of B.C. je nejznámější srubařskou firmou světa. Staví impozantní srubové stavby a mají dokonce vlastní pořad. Co je klíčem k jejich úspěchu?

Rozměrové změny srubů a roubenek
Víte, že dřevo je schopné měnit své rozměry na základě změny vlhkosti okolního prostředí? Jaký je rozdíl mezi sesycháním a bobtnáním a jaké dopady to může mít při výstavbě srubů a roubenek

Výjimečný dokument z roku 1990: Tradiční stavba srubu ve Finsku
Zajímá vás tradiční proces výstavby srubů a roubenek? Tak to se určitě podívejte na tento krátký dokument, který vás provede stavbou srubu ve Finsku od základů až po střešní krytinu.

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?
Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?