Masivní dřevostavby ožívají
Druhý způsob výstavby probíhá z prefabrikovaných dílců, jejichž základním znakem je plnostěnné dřevěné jádro. Oba dva případy nám nabízí široké možnosti konečného tvarového pojetí; stejně široká je i nabídka doplňkových materiálů. Společný znak představuje provedení dřevostavby v difuzně otevřeném systému.
Masivní dřevěné stavby z plošných dílců
Jedná se o systém z prefabrikovaných plnostěnných dřevěných dílců převážně ze smrkového nebo jedlového řeziva. Dílce jsou dopraveny na místo výstavby, kde se za pomoci těžké techniky skládají a spojují kovovými spojovacími prostředky na připravené základové desce do tvaru budoucí stavby. Podle stupně prefabrikace a rozhodnutí zadavatele následně probíhá montáž vnějšího zateplení a vnitřní práce - instalace stavebně truhlářských výrobků, napojení instalací a elektrorozvodů nebo opláštění vnitřních vrstev nehořlavými materiály.
Bude Vás zajímat: Minerální vata v dřevostavbách
Veškeré síly jsou přenášeny masivním dřevěným materiálem. Pouze v případě výjimek, jako jsou soustředěná zatížení, využívá tento systém samostatných dřevěných sloupků, které jsou kotveny ke stěnovým deskám. Značný problém při navrhování tohoto systému je heterogenita dřevěného materiálu a tudíž otázka sesychání a bobtnání dřeva. Tento faktor nás ovlivňuje s ohledem na použitý systém dřevěného masivního jádra panelů.
Mezi základní způsoby výroby dřevěných plnostěnných panelů patří: vrstvené řezivo, křížově lepená dřevěná prkna a křížově kolíkované dílce. Další alternativy jsou dílce vyráběné z plošně lisovaných konstrukčních nebo OSB desek.
Bude Vás zajímat: Co jsou to OSB desky
Vrstvené řezivo
je tvořeno z dřevěných lamel o tloušťce 20 – 50 mm a díky možnosti jejich podélného nastavení tvoří velkorozměrové plošné dřevěné dílce. Lamely mezi sebou spojují kovové spojovací prostředky nebo kolíky z tvrdého dřeva tak, aby mohly přenášet spojitě soustředěná osamělá břemena a příčné smykové zatížení. Celková tloušťka těchto dílců se v závislosti na statickém výpočtu pohybuje v rozmezí 80 – 240 mm.
Křížem lepená a kolíkovaná dřevěná prkna
se skládají pod určitým vzájemným úhlem. Díky křížovému kladení mají velkou rozměrovou a tvarovou stálost. Tloušťky se pohybují v rozmezí 40 - 240 mm.
Dílce tvořené z velkoplošných konstrukčních desek na bázi dřeva
se vytvářejí z plošně lisovaných nebo OSB desek, a to buď o jedné celistvé tloušťce kolem 80 mm, nebo z navrstvených jednotlivých desek až do tloušťky 250 mm.
Masivní dřevěné stavby z masivních a plošných dílců uplatníme při výstavbě rodinných domů, bytových domů, administrativních a správních budov, průmyslových, komerčních i veřejných staveb.
Bude Vás zajímat: Lepené dřevo to natře oceli
Masivní dřevostavby již tedy nejsou pouze sruby a roubenky, ale stávají se symbolem pro velmi zajímavé projekty a netradiční architektonická řešení. Znáte zajímavý projekt, který byl realizován z celomasivních dřevěných panelů? Napište nám o něm do diskuse.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Petr Jiříček DiS.
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
15.05.2012
Stavba dřevostavby systémem two by four
Jaké má výhody a slabiny letmá montáž na staveništi, tedy systém two by four?
Montovaná dřevostavba za 3 týdny
Díky panelové výstavbě dřevostaveb, je možné bydlet za 3 týdny
Skeletové dřevostavby jsou rájem architektů
Čím jsou zajímavé, proč si jich architekti všimli teprve nedávno a jaké mají skeletové dřevostavby výhody a nevýhody?
Sruby a jejich budoucnost
Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?
Jaký je rozdíl mezi montovaným domem a dřevostavbou?
Chcete si postavit montovaný dům nebo dřevostavbu. Jaký je mezi nimi rozdíl
Srubové domy: Fakta a inspirace
Nadchly vás srubové domy? Jaký je rozdíl mezi kanadským srubem a norskou technologií? Prohlédněte si fotogalerii srubů plnou inspirace.
Moderní roubené domy z lepených hranolů
Jaké jsou výhody moderních roubených domů, z čeho a jak se vyrábí, jak se staví a jak dlouho vydrží? To vše se dozvíte v tomto článku.
Roubenky: Jsou vhodné pro moderní bydlení? (tradiční vs moderní)
Co jsou to roubenky? V článku se dozvíte, jaké jsou typy roubených stěn. Najdete zde i inspiraci ve fotogalerii, kde jsou tradiční i moderní roubenky.
Finské sruby – proč patří k těm nejdokonalejším na světě?
Jak to Finové dělají, že dokážou postavit ty nejkvalitnější sruby na světě? Odpověď naleznete v našem článku o historii finských srubů.
Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?
Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: