Jako nejúspornější vytápění se nakonec ukázala kombinace dřeva a elektřiny
Topná sezóna je v plném proudu, a zatímco pro někoho znamená nevídaný průvan v peněžence, jiní její dopady na rozpočet domácnosti skoro ani nepoznají. Pokusili jsme se proto důkladně zanalyzovat situaci a zjistit, které druhy vytápění skutečně lidem šetří peníze. Jak se nakonec ukazuje, nejedná se pouze o jeden konkrétní systém, ale o důmyslnou kombinaci. Pozitivní je, že jak pořizovací náklady na tyto systémy, tak následné náklady na vytápění, jsou velmi nízké.
Elektřina zpátky ve hře
Vývoj ceny elektřiny má dobrý trend a poslední dobou její cena pozvolna klesá. S očekáváním vývoje na trhu energetických zdrojů je pak zřejmé, že cena elektřiny bude klesat i nadále. Tento předpoklad potvrzuje i nevídaně silný mediální tlak dodavatelů elektřiny, kteří se snaží strašit domácnosti, aby si cenu energií zafixovali. Ví totiž, že cena bude i nadále klesat a že jedinou cestou, jak z odběratelů dostat více peněz, je zavázat si je za současné ceny i na několik let dopředu.
Jak je to ale možné?
Elektřina se vyrábí různými způsoby a jejich množství roste. Mimo vysoce výkonných jaderných elektráren vstoupily do hry také fotovoltaické a větrné elektrárny. Souběžně s tím mnoho zařízení závislých na odběru elektřiny prudce snižuje svou spotřebu (jako příklad lze uvést přechod na LED žárovky, viz jejich ceny zde – pozn. red.). Stát se navíc snaží podporovat využití elektřiny k topení skrze dotace na tepelná čerpadla.
Topit elektřinou neznamená topit tepelným čerpadlem
Mnozí si v případě úvahy nad topením elektřinou představí nutnost instalace tepelného čerpadla, což je cenově velice náročné zařízení (viz jejich aktuální ceny zde – pozn. red.). Málo se však ví, že stále existují původní formy vytápění pomocí elektrického proudu. Ty se v dnešní době vyplatí mnohonásobně více než třeba před 10 lety, a to i bez topného faktoru, jenž je asi jedinou výhodou tepelného čerpadla. Ať už si nainstalujete elektrokotel, jehož tepelnou produkci rozvedete po domě pomocí klasického teplovodního rozvodu, a nebo využijete přímotopy, ideálně ve formě podlahových, stěnových či stropních topných kabelů, náklady budou jinde, než tomu bylo dříve. Klíčem k tomu všemu není využití úspornějšího topného systému, ale moderního hospodaření s vyrobenou energií.
Opomíjené změny v technologiích
Dům, který byl postaven v posledních letech, je obvykle realizován v nízkoenergetickém, nebo dokonce pasivním standardu. Takový dům má roční tepelné ztráty pouze na úrovni několika jednotek MWh. Oproti tomu staré nezateplené stavby s netěsnícími okny disponovaly řádově vyšší ztrátou tepla. Z tohoto důvodu i obyčejný elektrokotel, který se ještě nedávno zdál jako nesmysl, dnes může sloužit jako úsporný topný systém. Podstatou totiž je, že díky kvalitnímu zateplení budovy potřebujeme vyrobit tepla tak málo, že cena za kWh je už v podstatě nepodstatná. Co však podstatné je, je mít kvalitně zateplenou stavbu a kvalitní okna s trojsklem, která nevytváří tzv. tepelné mosty.
Cesta k dokonalé úspoře
Abychom se dostali na slibované úspory, to jest nejnižší možné náklady za vytápění v topné sezóně, je nutné do hry zapojit topení dřevem. Cena tohoto paliva je totiž v tuto chvíli v poměru k získanému množství tepla bezkonkurenčně nejnižší. K tomu, abychom však mohli efektivně topit palivovým dřevem a současně se nestali otroky našeho domu, je potřeba vytvořit důmyslný ekosystém. Který přitom není vůbec složitý na realizaci ani cenově nákladný. V základu se jedná o kombinaci rozložení přímotopů s termostaty a vhodné umístění buď krbových kamen a nebo krbové vložky. Zde však přichází to zajímavé, co je potřeba si uvědomit předem.
Malý nebo velký dům? To je podstatná otázka
V případě, že se jedná o malý dům, který má otevřenou centrální místnost a je možné jej efektivně vytápět z jednoho místa průchodem tepla přes příčky, pak je ideálním řešením instalace tzv. akumulačních krbových kamen (jejich přehled a ceny si můžete srovnat zde – pozn. red.). Tato kamna mají tu klíčovou vlastnost, že po krátkém nahřátí na provozní teplotu již není nutné přikládat a hřejí následujících 24 hodin tak, že spolehlivě vytopí celý dům. Náklady na vytápění jsou v tomto případě takřka zanedbatelné, jelikož stačí jen pár polínek každý den.
I v dvoupatrové vile jde topit za pár korun
V případě, že máme velký a strukturovaný dům, je potřeba do hry zapojit rozvod získaného tepla pomocí teplovodního výměníku. V takovém případě se vyplatí jako topný systém využívající palivové dřevo instalovat v domě buď kamna nebo krbovou vložku s teplovodním výměníkem. Nahřátá voda se potom rozvádí po celém domě a zajišťuje ohřev jednotlivých místností. Rozvod může být klidně realizován pomocí klasických topných těles umístěných na stěnách. Moderní variantou je také tažení teplé vody pomocí hadic přímo v podlaze a tím zajištění rovnoměrného ohřevu všech místností domu.
Důmyslná kombinace dřeva a elektřiny
Podstata fungování celého systému tkví v tom, že domácnost není na systému závislá. Mnoho lidí si odmítá do své domácnosti pořídit kamna či krbovou vložku, které by využívali k vytápění, právě proto, že si uvědomují, že by byli na tomto systému závislí. Znamená to každý den zatopit tak, aby byla dosažena potřebná teplota. V případě, že pak lidé odjedou na nějakou dobu na dovolenou či jen o víkendu opustí dům, není samozřejmě jak topit a dům může promrznout. To je důvod, proč často lidé od samotného topení dřevem odchází. Zásadní změnu do hry však přináší právě kombinace s podlahovým elektrickým topením. V případě, kdy totiž majitel zapomene nebo nemůže zatopit v kamnech či krbové vložce a teplota v domácnosti poklesne pod stanovenou úroveň, automaticky se spustí elektrické podlahové topení a potřebný teplotní rozdíl dohřeje. Systém tedy funguje zcela autonomně a nemá na majitele žádné nároky. To je jedna z největších výhod, tedy zachování plné svobody uživatele a možnost na topení doma i třeba zapomenout.
Ale funguje to i v praxi?
Ano, tento systém je již ozkoušen ve velkém množství domácností a jak ukazují zkušenosti, funguje naprosto dokonale. Dům je primárně závislý na vytápění elektřinou pomocí podlahových topných kabelů nebo folií. Tím je zajištěna buď temperace a nebo pokojová teplota dle potřeby majitele. Ideální je nastavit tento systém mírně pod požadovanou pokojovou teplotu. Současně pak ve chvíli, kdy majitel zatopí v kamnech nebo krbu, se teplota v domácnosti zvedne nad hraniční teplotu pro elektrické topení a to se deaktivuje. Po dobu, kdy je domácnost vytopena na dostatečnou teplotu vlivem krbu či kamen, elektrické topení neprojevuje žádnou aktivitu. Pouze ve chvíli, kdy dojde k poklesu pod předem nastavenou úroveň, elektrické topení se spouští a vykryje chybějící rozdíl.
Vyúčtování za energie jako důkaz
V praktickém provozu se ukázalo, že většina domácností využívá při tomto kombinovaném systému z více než 80 % právě topení dřevem. Většinu nákladů proto pokryjí z nejlevnějšího zdroje. Zbylých 20 % je pak doplněno právě pomocí elektrického přímotopu, který vykrývá situace, kdy není nálada na zatápění nebo kdy se obyvatelé domácnosti nenachází doma a nemohou proto zatopit. Majitelé si také často pochvalují jakýsi motivační psychologický efekt, kdy si doma rádi zatopí v kamnech s vědomím, že tím vlastně šetří. Současně ví, že to není jejich povinnost, a díky tomu zůstává určitá romantika, která se s kamny jako takovými pojí. Nejsou tedy jen obyčejnou nutností k vytopení domu, ale bonusem, který přinese radost v podobě společně vypité sklenky vína u krbu a vědomí, že u toho šetříme peníze, které budeme muset platit při vyúčtování za energie.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
18.12.2024
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby
Důmyslnou kombinací akumulačních kamen a podlahového topení v novostavbě protopí minimum. Oba topné systémy se doplňují a jsou každý postaven na jiném energetickém zdroji. Přečtěte si exkluzivní rozhovor s majitelem.
Výdaje za vytápění lze výrazně snížit kombinací dvou systémů
V Česku je zvykem jít ode zdi ke zdi. Přijde novinka a všichni ji musí hned mít doma. Ale poté se zase postupně vrací k původnímu.
Dobře zvolená kombinace topných systémů zajistila rodině roční přebytek 2,9 MWh. Nabíjí s nimi elektromobil
Nejenže efektivně navržený vytápěcí systém zajišťuje rodině každoročně 2,9 MWh navíc, kombinace těchto technologií jim v létě rodinný dům i chladí.
Kombinaci elektrického podlahového topení a krbových kamen si pochvalují. Prozradili, kolik platí ročně za energie
Manželský pár zmínil, kolik za kombinovaný vytápěcí systém ročně zaplatil a odhaduje, na kolik by je mohlo vyjít vytápění po letošní zimě.
Majitel domu odmítl vinyl v obýváku. Vychvaluje si podlahové topení v kombinaci s dlažbou
Spousta lidí má za to, že dlažba je chladná, a především obývací pokoj by měl být hřejivým místem, nebo ne? Majitel dnešní moderní dřevostavby je však jiného názoru.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: