HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Z nedostatku udělali blahobyt

Nerozvážnost při koupi pozemku někdy přijde člověka pěkně draho. Kvůli prosté neznalosti a ukvapenému jednání udělal mladý pár chybu, která se může stát každému. Manželé se těšili na nový dům snů, který si postaví hned vedle svých známých. Místo toho se však ocitli po uši zadlužení a bez střechy nad hlavou. Jak se jim nakonec podařilo nelehkou situaci vyřešit a proč skončili vedle rodičů s odhaleným hambálkem?


Nechali se napálit a museli se stěhovat do stodoly
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Modunita Architects SA Tobias Wallnöfer (se souhlasem)

Vlastní nepozornost byla po zásluze potrestána

Kdo by nesnil o vlastním útulném domečku, zvlášť pokud by mohl mít za sousedy své dlouholeté známé. Tento sen se však stal noční můrou pro mladý pár, který si vzal hypotéku a koupil malebný pozemek v rodné obci. Jejich koupě se záhy ukázala jako fatální chyba. Na vysněné parcele, která jinak splňovala veškeré představy o budoucím životě, nebylo totiž možné stavět.

Úřady návrh schválily. Noví majitelé opravili historickou stodolu (1850) po svém

Manželé tak tvrdě narazili kvůli obyčejné nepozornosti. Důvodem zákazu stavby totiž byla absence klíčového dokumentu v původní kupní smlouvě. V dokumentaci nebyla zmíněná informace o tom, že nově koupený pozemek je součástí biokoridoru. Ten, coby ochranné pásmo, znemožňuje využít pozemek pro jakoukoliv stavbu. Mladý pár se tedy ocitl v zoufalé situaci – několikamilionový dluh a pozemek, na kterém se nedá stavět.

Biokoridor je v české legislativě definován jako prostředí, které neumožňuje určité skupině živočichů dlouhodobý a trvalý pobyt, avšak umožňuje jejich migraci mezi biocentry. V biokoridoru není ze zákona možné stavět žádné stavby ani zařízení, a to včetně staveb zemědělských. 

Záchrana v podobě bydlení s rodiči

Mladí manželé se chtěli pozemku zbavit, jenže v obci se brzy rozkřiklo, že se na něm nedá stavět. Museli by jej prodat značně pod cenou. Navíc bylo nutné začít čerpat a splácet hypotéku. V této nelehké situaci jim podali pomocnou ruku rodiče. Ti mladým manželům nabídli bydlení pod vlastní střechou, aby ušetřili alespoň za nájem. Spásný nápad na vyřešení problému přišel úplnou náhodou, když mladý pár seděl na zahradě a stále dokola rozebíral, co dál.

„Co kdybychom přestavěli starou polorozpadlou stodolu, která je vedle domu rodičů?“ Okamžitě povolali projektanta, který mladému páru doporučil zachovat některé části stodoly a strhnout pouze ty zničené. Po dvou měsících byl na stole návrh, jenž počítal se zachováním starého kamenného zdiva a s využitím dřeva ze střešní konstrukce. Zbytek budovy měl být dostavěn jako difuzně otevřená dřevostavba.

Z nedostatku udělali blahobyt

Návrh měl tedy vycházet z původní dispozice. Cílem bylo doplnit stavbu o nové prvky a zároveň zachovat jedinečný vzhled stodoly. Tomu napomáhá použití černého dřeva jako originálně řešené fasády. Objekt je rozdělen na dvě podlaží, přístup do domu ze strany ulice je přes přízemí. V něm se nachází také pracovna se sociálním zázemím a ateliér. Jejich umístění umožňuje oběma manželům oddělit pracovní život od soukromého, což si také náležitě chválí. V přízemí dále najdete technickou místnost a sklep. Do druhého poschodí vedou betonové schody, které směřují přímo do obývacího pokoje.

Ten byl navržen jako velká místnost s odhaleným hambálkovým krovem, při jehož stavbě byly využity původní trámy. Stěžejním prvkem jsou kamna s menší betonovou stěnou, která rozdělují prostor na kuchyni a obývací pokoj. Z obývacího pokoje je také přístup na prostornou terasu orientovanou do dvora. Mimo to se ve druhém patře nachází ložnice s prostornou šatnou a koupelnou. Nad obývacím pokojem byla vystavěna galerie pro lenošení a odpočinek.

Aby manželé neztratili kontakt s rodiči, kteří jim v obtížné situaci tolik pomohli, došlo k propojení stodoly a domu rodičů pomocí „mezistavby“ s jednoduchou dřevěnou konstrukcí. Toto řešení si všichni pochvalují, jelikož umožňuje udržovat blízké rodinné vztahy a zároveň poskytuje dostatečné soukromí.

Fotogalerie:

i Foto: Modunita Architects SA Tobias Wallnöfer (se souhlasem)

Tradiční i moderní technologie jako záruka nízkých energetických nákladů

Paradoxně tedy díky nepozornosti a náhodě nakonec vzniklo velmi zajímavé bydlení s velkým množstvím otevřeného prostoru. Tím však byla položena další otázka. Jakým způsobem stodolu vytápět? Vzhledem k omezenému rozpočtu byla zvolena kombinace sálavého elektrického podlahového vytápění a akumulačních krbových kamen. Elektrická podlahovka je v budově hlavním zdrojem, který vytápí celý dům a umožňuje rychlou regulaci teplot.

Akumulační krbová kamna slouží jako doplněk při výpadku elektřiny nebo ve chvíli, kdy se majitelé rozhodnou užít si příjemnou atmosféru u rodinného krbu. Výhodou kamen je, že se díky otevřenému prostoru teplo rychle šíří. I přesto, že topíte pouze dvě nebo tři hodinky, budete mít dům vyhřátý celý den. Topení akumulačními krbovými kamny manželský pár ocenil především během loňské topné sezóny, kdy se ceny elektřiny vyšplhaly do závratných výšin.

Podívejte se na fotky krásně přestavěné stodoly v naší galerii.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
25.06.2023

Photocredit: Modunita Architects SA Tobias Wallnöfer (se souhlasem)

3

Rekonstrukce dřevostavbou – do staré stodoly vložili jeřábem novou dřevostavbu
Článek o tom, že od ruiny k moderní dřevostavbě vede krátká cesta.

Fotogalerie: Kouzlo starých stodol, které se vás dotkne
Staré stodoly jsou magické nejen pro každé dítě, které chce prozkoumat, co se v ní nachází, ale mají i své kouzlo tím, jak stárnou a mění se.

Staré stodoly mají stále čím překvapit
Některé stodoly jsou stále používány ke svému původnímu účelu, v jiných byste zase klidně bydleli a z dalších vás možná zamrazí... Prohlédněte si staré stodoly zblízka.

Proměna rozpadlé jihotyrolské stodoly v úžasný penzion s duší
Prohlédněte si dokonalou proměnu staré zničené venkovské stodoly na stylové apartmány v jihotyrolské vesnici Nals. Zasloužila se o ni mladičká a usměvavá Judith, dcera majitele zdejší farmy.

Zachránili starou stodolu před demolicí a vytvořili z ní nádherný dům pro šestičlennou rodinu
O tom, že by i ošklivé a rozpadlé staré stodoly měly dostat druhou šanci, vás přesvědčí náš článek o jednom krásném kanadském domku.

Rekonstrukce stodoly svépomocí: co zvládnete sami a na co je lepší najmout profesionála
Pokud jste propadli kouzlu starých stodol a plánujete rekonstrukci, inspirujte se v našem článku a pusťte se do toho. Poradíme vám pár tipů.

Stodola na obilí prošla po 700 letech proměnou v nádherné bydlení
Mnozí by ji několika mávnutími lžící bagru zbourali, majitelé této 700 let staré stodoly to ale neudělali a vdechli jí nový život. Vypadá fantasticky.

Rozpadlou stodolu po babičce přestavěli legální cestou na krásný rodinný dům
Prozíravá babička odkázala manželům starou stodolu u jezera. Z nechtěné daru se po čase stalo jedinečné řešení vlastního bydlení.

Úřady návrh schválily. Noví majitelé opravili historickou stodolu (1850) po svém
Manželé opravili chátrající stodolu z roku 1850. Moderní dispozici rozdělili katamaránovými sítěmi a zařídili si ji po svém.