HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

← Zpět na předchozí část článku

Hybridní fotovoltaika – to nejlepší z obou systémů

Hybridní elektrárny jsou kombinací obou předchozích systémů. Disponují bateriovým uložištěm stejně jako ostrovní systém a současně jsou připojeny na distribuční síť jako on-gridy. Tvořeny jsou větším množstvím fotovoltaických panelů, kterými vedou napětí (300–1000 V) do střídače.

Hybridní fotovoltaika disponující střídačem s externím back-up výstupem může zásobovat dům elektřinou i v případě výpadku proudu. Nejčastější kombinace hybridu jsou s tepelným čerpadlem.

Podrobnější informace o hybridní fotovoltaice si můžete přečíst ve článku o tepelném čerpadle s fotovoltaikou (viz níže).

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

1. Využitelnost hybridní fotovoltaické elektrárny

Stejně jako u on-gridu dochází u hybridní fotovoltaiky ke konverzi relativně vysokého stejnosměrného napětí (600–1500 V) 3fázovým střídačem na stejnosměrné napětí (3 x 220 V). Střídače jsou rovněž přifázovány na distribuční síť. Opět zde platí pravidlo jako u ostrovních systémů. Maximální výkon střídače určuje limit příkonu napojených spotřebičů. Spotřebiče s větším příkonem než je samotný výkon střídače nebudou fungovat. Proto se vyplatí vždy zvolit střídače s vyšším výkonem 10 kW i více, na které lze dodatečně napojit větší sérii panelů.

Hybridní fotovoltaika disponuje bateriovým uložištěm, díky čemuž lze přebytky ukládat a následně je využít později. Vhodné typy střídačů disponují i tzv. back-up výstupem, na který lze napojit osvětlení, případně některé typy spotřebičů. Díky tomuto lze využít elektřinu i v případě výpadku proudu.

Základní schéma a pořizovací cenu hybridní fotovoltaiky si můžete prohlédnout v galerii.

2. Legislativní omezení hybridní fotovoltaiky. Na co si dát pozor?

Díky změně energetického zákona v letošním roce lze mít hybridní fotovoltaiky až do výkonu 50 kWp. Opět je zde ale omezení na maximální výkon na 1 fázi střídače (3,7 kW). Pokud bude mít soustava panelů na střeše větší výkon, lze do systému přidat i střídače dva.

Současně pokud chcete využít na fotovoltaickou elektrárnu dotaci, musí instalaci provést odborně kvalifikovaný technik s razítkem (firma).

3. Pořizovací náklady hybridní fotovoltaické elektrárny

Ceny hybridní fotovoltaiky jsou vyšší, a to především kvůli technologicky propracovanějším střídačům a bateriovým úložištím. Cena se tak odvíjí od velikosti úložiště a typu zvoleného střídače.

Shrnutí hybridní fotovoltaické elektrárny

Využitelnost hybridní fotovoltaické elektrárny  

100%

Podpora hybridní fotovoltaické elektrárny ze strany legislativy

80%

Pořizovací náklady hybridní fotovoltaické elektrárny

85%

Výhody hybridního systému:

  • Využití téměř veškeré vyrobené energie.
  • Ochrana proti výpadku proudu.
  • Výhodné dotační podmínky v České republice.

Nevýhody hybridního systému:

  • Maximální výkon na 1 fázi (3,7 kW).
  • Cenově dražší řešení.

Celkové hodnocení hybridní fotovoltaické elektrárny

88%

Celkové vyhodnocení nejvýhodnější fotovoltaiky

Porovnání výše zmíněných typů bylo provedeno ve třech možných kategoriích.

využitelnosti dopadla nejlépe hybridní fotovoltaická elektrárna, a to díky tomu, že dokáže spotřebovat téměř veškerou vyrobenou elektřinu. Na druhém místě dala naše redakce přednost on-gridu, coby doplňkové fotovoltaice pro ohřev TUV, a třetí se umístila ostrovní elektrárna. Ta, byť má větší využitelnost než on-grid, není z důvodů geolokace Česka tím nejlepším plošným řešením pro uživatele.

V kategorii legislativy zvítězil ostrovní systém, který lze instalovat téměř bez omezení. Stejné hodnocení poté získaly dvě zbylé varianty, které mají identické podmínky.

V třetí kategorii (cena) zvítězil zcela jednoznačně on-grid systém. Druhá se poté umístila hybridní fotovoltaika, která, byť není schopna napájet celý objekt, je cenově mnohem dostupnější než ostrovní systémy pro rodinné domy.

V celkovém hodnocení všech kategorií je poté pořadí následující:

1. místo: Hybridní fotovoltaická elektrárna

88%

2. místo: On-grid fotovoltaická elektrárna

85%

3. místo: Ostrovní fotovoltaická elektrárna

80%

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
16.04.2023

Photocredit: Shutterstock, Flickr CC, Michal B. (se souhlasem)

11

Mikro tiny house nabízí na 18 m2 skvělou výbavu v klasické i off grid verzi
Maličký tiny house vás překvapí svou výbavou a důmyslně vymyšleným interiérem se spoustou vychytávek. Prohlédněte si jej v galerii.

Výhled z ekologického tiny housu s moderním interiérem na Vysočině dostane i vás
Zašijte se na Vysočině v tomto ekologickém tiny housu. Má kouzelné výhledy nejen ze střešních oken a ten nejkrásnější interiér.

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit
Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.

Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit
Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.

Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?
Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika? 

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?
Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti.

Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika
Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy.

Fotovoltaika pro ohřev vody je levná. Jaká je, ale skutečná návratnost?
Za jak dlouho se skutečně vrátí investice do fotovoltaiky? U fotovoltaikcého systému pro ohřev vody jsme spočítali jeho skutečnou návratnost.

Nová elektrárna dokáže vyrobit 1 kWh za 0,14 Kč
Nový typ speciální modulární elektrárny vyrobí elektřinu za neuvěřitelných pár haléřů. Kdy můžeme očekávat její spuštění v Česku?

K 2 tepelným čerpadlům si pořídili ještě fotovoltaiku. Prozradili, jak je to doopravdy se slibovanou úsporou
Pan Tomáš si na svůj 30 let starý dům pořídil 2 tepelná čerpadla a fotovoltaiku. V rozhovoru prozradil, kolik skutečně ušetří.