Experimentální dům z marihuany přináší majitelům radost. Má nízké náklady na provoz
Na anglickém venkově v hrabství Cambridgeshire je krásný život. Výhledy z oken tamních stavení směřují na široká konopná pole, místní farmáři z městečka Pindley si spokojeně pěstují „marijánku“ a úřady jim jdou ochotně naproti. Proč zde nikdo nezakročí? Místní farma Margent je totiž výzkumné středisko zaměřující se na vývoj nových bioplastů z konopí a lnu. Ty by mohly již brzy sloužit jako nízkoemisní, recyklovatelný materiál pro stavbu rodinných domů. A první experimentální dům tohoto typu vznikl nedávno přímo na pozemku této farmy.
Konopí – průmyslový materiál budoucnosti, který používá i BMW
Miliardová plodina. Tak bylo konopí přezdíváno ve 30. letech minulého století, než byla jeho produkce postavena mimo zákon v celém západním světě. Mnozí historikové tvrdí, že za zákazem pěstování konopí měli z větší části podíl velkopodnikatelé v oblastech papírnictví a chemie, kteří lobovali za své zájmy. Technické konopí bylo a je levnou alternativou pro výrobu papírové buničiny a rovněž i surovinou pro výrobu organické alternativy plastu. Válka proti drogám toto tažení úspěšně završila, ale éra využití konopí v průmyslu a stavebnictví se nyní začíná vracet.
Technické konopí má výborné izolační vlastnosti srovnatelné s izolacemi na bázi plastových polymerů. Lze jej využít jako izolační materiál stěn, stropů i střech. Výhodou oproti běžným plastovým izolacím je, že na výrobu 1 m3 konopné izolace vznikne méně oxidu uhličitého (CO2), než který spotřebuje konopí při svém růstu. Konopí je tedy uhlíkově neurální a nezatěžuje životní prostředí.
Konopná izolace: Více přírody za více peněz
Technické konopí navíc lze využít i jako surovinu pro výrobu organické alternativy plastů. Německá automobilka BMW již dnes využívá tyto bioplasty z konopí ve dveřích svých vozů. Od roku 2018, kdy bylo pěstování průmyslového konopí legalizováno v USA, vzrůstá zájem o jeho využití ve stavebnictví i průmyslu. To inspirovalo i slavného hudebního producenta ke koupi konopné farmy Margent. Jak takový dům z konopí vypadá? Prohlédněte si ho v naší galerii.
Fotogalerie:
Jedinečný konopný beton vyrábí režisér hitu Michaela Jacksona
Steve Barron, slavný hudební producent a režisér slavného klipu Billie Jean od Michaela Jacksona, koupil farmu Margent se svou obchodní partnerkou Fawndou Denhamovou před pár lety. Jedním z jejich společných cílů bylo vytvoření stavební materiálu na bázi technického konopí, který bude využitelný pro stavbu rodinných domů. Flat House, jak se tento dům nazývá, je tvořen z prefabrikovaných dřevěných stěn, které jsou vyplněny konopným betonem. Ten vzniká kombinací mulčovaného konopí, vápna a vody. Každá dílčí stěna o rozměrech 2,4 × 1,2 m byla na místo dopravena jako předpřipravená jednotka a montáž hrubé stavby domu zabrala pouhé 2 dny.
„Většina moderních staveb je dnes tvořena spojením pěti a více vrstev různých materiálů. Jsou to barvy, sádrokarton, izolace, parotěsné folie, nosná dřevěná konstrukce, fasádní obklady a tak dále. Stěny domu Flat House jsou vyrobeny z kazet konopného betonu, který vytváří jednotný kompaktní celek. Díky jejich skvělým izolačním vlastnostem zabraňují přehřívání domu v létě a zároveň snižují náklady na provoz v zimě. Výstavba je navíc velmi rychlá,“ říká architektka projektu Paloma Gormley ze studia Practice Architecture.
Mohlo by vás zajímat: Rodinné domy na klíč – přehled nejoblíbenějších českých projektů
Marihuanový dům je soběstačný a uhlíkově neutrální
Flat House je postaven na místě bývalé stodoly s užitnou plochou cca 100 metrů čtverečních. Návrh domu vychází z původního stavení a jeho fasáda byla obložena konopnými vlnitými panely. Ty vznikly průmyslovým zpracováním konopných stonků v kombinaci s pryskyřicí ze zemědělského odpadu. Vnitřní dispozice domu je rozdělena do dvou propojených pater. Přízemí je tvořeno velkou společenskou místností s prosklenou zimní zahradou, v horní patře se poté nachází dvě samostatné ložnice. Pohledový design kazet konopného betonu zůstal v interiéru přiznaný, včetně jednotlivých dělení. Svou texturou připomíná balíky slámy a notuje si tak do rytmu s místním farmářským životem. Prohlédněte si interiér domu v naší fotogalerii.
Náklady na provoz domu jsou díky skvělé izolaci konstrukce takřka nulové. Vytápění zajišťuje kotel na biomasu, kterou produkuje místní farma. Na střeše se nacházejí fotovoltaické a solární panely, které vyrábí elektrickou energii a ohřívají vodu. Díky velkému fázovému posunu chrání konopný beton v letních měsících dům před přehříváním, takže není potřeba žádné další chlazení.
Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma
Uplatnění nových materiálu v běžné praxi? Žalostný běh na dlouhou trať
Flat House se řadí mezi pár oficiálně certifikovaných projektů bez uhlíkové stopy. Technologie výstavby pomocí konopného betonu tak řeší jednu z klíčových otázek současnosti, kterou je snížení emisí a energetická nezávislost staveb. Tento projekt ukazuje příklad, že již dnes disponujeme technologiemi, jak stavět udržitelné domy, které vyprodukují více energie, než samy potřebují, a náklady na jejich provoz jsou téměř nulové. Výzvou proto zůstává, jak dostaneme tyto materiály a stavební metody do širší praxe.
Cesta nových a inovativní materiálů, od experimentálních staveb až po běžně dostupný materiál, je dlouhá. Ve hře je mnoho faktorů ovlivňující potenciální uplatnění v praxi a mnoho skvělých nápadů bohužel končí jako pouhé pilotní projekty. V rámci konopí ve stavebnictví je již dnes možné využívat konopné izolace. Ty jsou skvělým materiálem pro zateplení domu a těší se stále větší popularitě. Technické konopí se v jeví jako velmi nadějným kandidátem na udržitelný materiál ve stavebnictví a určitě ještě neřeklo své poslední slovo.
Konopná izolace: Více přírody za více peněz
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Vincent Brázda
Redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
11.08.2022
Photocredit: Oskar Proctor (se souhlasem)
Minerální vata je přítel dřevostaveb
Jaké jsou možnosti a limity použití minerální vaty v dřevostavbách?
Ekologické stavby jako utopie nebo budoucnost?
Zajímají vás ekologické stavby a domy? Podle čeho se měří míra ekologie
Pěnové sklo: Tepelná izolace s úžasnými vlastnostmi
Pěnové sklo má velmi široké využití a díky svým vlastnostem se řadí na špičku mezi izolačními materiály. Přečtěte si náš článek o pěnovém sklu a dozvíte se víc, třeba i kolik stojí v porovnání s ostatními izolacemi.
Dřevěný plast nebo plastové dřevo?
Kombinace estetických vlastností dřeva a technických vlastností plastů? To zní dobře! Na desky dřevního kompozitu nejspíš čeká zářivá budoucnost.
Luxusní stodola pro fanoušky domů ve farmářském stylu
Patříte-li mezi fanoušky domů napodobujících tradiční farmářské stodoly, luxusní variantu z našeho článku si zamilujete.
Barndominium aneb obytná stodola – vše o moderním bydlení ve venkovském stylu
Prohlédněte si relativně nový a unikátní koncept bydlení ve stodolách. Barndominium je v zahraničí velkým boomem.
Dřevostavba Arnolda Schwarzeneggera je na prodej se slevou. Tady žil terminátor 25 let
Život v dřevostavbě si zamiloval i představitel Barbara Conana. Čím překvapí a kolik stojí dřevostavba od Arnolda Schwarzeneggera?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: