HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný plast nebo plastové dřevo?

Dřevo je bezpochyby velmi oblíbeným materiálem pro stavby, nábytek, interiéry a mnoho dalšího. Ale jako každý přírodní materiál má své limity. Například pracovat se dřevem v koupelně  může vyžadovat zvýšenou ochranu. Němečtí výzkumníci proto přichází s řešením. Vytvořili kompozitní materiál na bázi dřeva, který se vody ani vlhka nebojí.


Dřevoplastový kompozit WPC
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Fraunhofer WKI

Kompozitní materiály jsou dnes trendem a tento podnětný směr aplikovaného bádání se nevyhýbá ani produktům ze dřeva. Inženýři z německého Braunschweigu jednoduše vzali to nejlepší z vlastností dřeva a zkombinovali je s termoplastickým materiálem. Výsledkem je WPC (wood-plastic polymer), tedy kompozitní materiál na bázi dřeva a plastového polymeru.

Výzkum na evropské úrovni

Plasty nemají s vlhkostí žádný problém a zbarvení i charakter dřeva zůstává v produktu zachován. A je jistě příjemným bonusem, že desky WPC mají také vynikající odolnost vůči plamenům. Prokázaly to testy ve výzkumných zařízeních Španělska, Belgie a Francie, se kterými němečtí inženýři v rámci evropského projektu Limowood spolupracovali.

Využití je téměř neomezené

„Prostor pro další využití WPC není v zásadě ničím omezen,“ tvrdí Arne Schirp, vedoucí týmu Fraunhoferova institutu. „Můžeme se tu bavit o nové generaci nábytku a bytových doplňků, o celých kompletech, například zakázkových kuchyňských linkách. A samozřejmě o esteticky hodnotných obkladech vnitřních stěn, stejně jako o instalacích v exteriéru odolných vůči působení klimatických podmínek.“

Trocha dřeva, trocha plastu

Produkované desky se skládají z 60 % z dřevěných částic a 40 % termoplastů, obecně polypropylenu a polyetylenu. Obě tyto suroviny přitom nemusí pocházet z primárních zdrojů, ale mohou být vyráběny z odpadů. Dřevní hmota i plasty mohou být recyklátem. A co je nejlepší, samy zůstávají stoprocentně recyklovatelné.

Spojení přírodních a umělých materiálů

„V naší první linii prototypů jsme vycházeli z lignocelulózy, organického materiálu odvozeného z vláknitých částí rostlin,“ vysvětluje Schirp. „K dispozici jsme měli slupky slunečnicových semínek, konopí, bavlnu a rýžové slupky.“ Spájení přírodních a umělých materiálů je záležitostí vysokých teplot a tlaku, nikoliv škodlivých chemických adheziv. Třeba formaldehyd byste uvnitř hledali marně.

„Kontroverzní otázku, zda sáhnout po formaldehydovém pojivu, jsme vyřešili na samém počátku,“ dodává Schirp. „Je to zdraví nebezpečné adhezivum, prodražovalo by výrobu, zvyšovalo uhlíkovou stopu a zhoršovalo ekologickou bilanci celého procesu. Navíc nebyl zapotřebí.“

Nepodléhá varu ani ohni

Co ale uvnitř WPC desek nechybí, jsou umělé zpomalovače hoření (na nehalogenidové bázi). Jejich konkrétní složení si výzkumníci nechali pro sebe, jen prozradili, že jsou přidávány ve fázi tavení polymerů. Výsledkem je, že desky nepodlehnou zkáze plamenů, i když jsou po dobu 300 vteřin vystaveny přímému ohni. Materiál odolal beze změny i varu, poté co byl na pět hodin ponořen do bublající vody.

Dřevoplast se vody ani vlhka nebojí

Neméně zajímavou vlastností je, že materiál WPC je velmi špatným adsorbentem vody.  Bez obav tedy může zamířit do kuchyní a koupelen, kde obvykle panuje vyšší vzdušná vlhkost a hrozí kondenzace vodních par. Ta pak bývá pozvánkou pro plísně a houby.

Nevýhody?

Abychom ale jenom nechválili: WPC desky zrovna nevynikají, když přijde na fyzické zatížení. Proto nemohou být využívány jako nosný materiál při náročnějších konstrukcích. „Pořád je to ale po vizuální stránce obyčejné dřevo, které lahodí lidskému oku,“ říká Shirp. „Můžete do něj vrtat, stavět z něj nábytek. WPC dřevo je využitelné pro všechny dekorativní a nenosné prvky vaší domácnosti.“

 

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
07.10.2018

Photocredit: Fraunhofer WKI

1

Dřevo je geniální kompozit 2.díl
Zajímavé srovnání dřeva s průmyslově vyráběnými kompozity

WPC terasy: V čem je kouzlo dřevoplastu?
Proč si na terasu pořídit WPC prkna? V čem mají WPC terasy výhodu?

Stavba venkovní terasy: 6 kroků jak na to
Jak správně postupovat při stavbě venkovní terasy?

Venkovní dlažba na terasu: Jak vybrat tu správnou
Co musí splňovat venkovní dlažba na terasu? Podle jakých kritérií se rozhodovat?

Zatravňovací dlažba: Kde ji použít a jaké má výhody
Zatravňovací dlažba je řešením pro zpevnění venkovní plochy. Zároveň zatravňovací dlažba umožní prorůstání trávy, takže na pohled působí zcela nenápadně.

Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot
Chystáte se stavět plot? Plotovky vám značně usnadní práci. Na co se zaměřit při jejich výběru a jsou lepší dřevěné, nebo plastové plotovky? Za jakou cenu plotovky pořídíte? Poradíme vám na co si dát pozor při stavbě plotu.

Recyklované materiály: Bydlí s vámi a možná o nich ani nevíte
Stavebnictví patří mezi odvětví průmyslu, která nejvyšší mírou přispívají k znečištění prostředí. Podívejte se na nejzajímavější produkty vyrobené z recyklovaných zdrojů. Možná je máte doma.

Experimentální dům z marihuany přináší majitelům radost. Má nízké náklady na provoz
Farmáři z anglicého Marigentu pěstují konopí ve velkém a staví z něj domy. Podívejte se, jak se v takovém marihuanovém domě žije!