Zákaz tepelných čerpadel: EU chystá hlasování, které rozhodne o jejich budoucnosti
Evropská unie zvolila tepelné čerpadlo jako nejlepší způsob ke snížení emisí v ovzduší. Jenže jí do toho někdo hodil vidle. Kdo? No ona sama. Plánuje totiž zakázat komponent, který je pro výrobu tepelných čerpadel prakticky nezbytný. Co to bude pro tepelná čerpadla znamenat a hrozí opravdu jejich celkový zákaz?
Zákaz plynů nezbytných pro výrobu tepelných čerpadel
Na stole Evropské unie leží návrh na zákaz plynů, které jsou takřka nepostradatelné při výrobě tepelných čerpadel. Řeč je o takzvaných F-plynech neboli fluorovaných skleníkových plynech. Ty se nachází nejen v čerpadlech, ale také v klimatizacích a jiných zařízeních. Využívají se jako chladicí či topné prvky. Dále se používají při skladování či distribuci zboží, u kterého je důležitá doba trvanlivosti, jako jsou například potraviny nebo léky.
F-plyny škodí klimatu
Kromě mnoha výhod, kterými F-plyny disponují, mají také jednu značnou nevýhodu. Škodlivost pro klima. V okamžiku, kdy tento plyn unikne do atmosféry, se chová jako plyn skleníkový. Na klima planety by potom měl významnější vliv než často zmiňovaný oxid uhličitý. Používání některých F-plynů bylo zakázáno již Montrealskými protokoly, platnými od roku 1989. Evropská unie používání F-plynů poprvé regulovala v roce 2014. Nyní přichází s mnohem tvrdším návrhem, kterým je úplný zákaz F-plynů.
Výrobci tepelných čerpadel v koncích
Zvažuje se tedy omezení prodeje F-plynů i jeho úplný zákaz. O tom se bude hlasovat na plenárním zasedání Evropského parlamentu. Pro zákaz od roku 2027 se vyslovil i výbor Evropské unie pro životní prostředí. V případě, že návrh projde, proběhne jeho postupné zavedení mezi lety 2026 a 2029. To by mohlo znamenat značný problém především pro výrobce tepelných čerpadel. Vlastníků tepelných čerpadel přitom jen v České republice přibylo za poslední rok asi 60 tisíc. Podle Asociace pro využití tepelných čerpadel vytápí tímto způsobem až čtvrt milionu domácností. Problém spočívá v tom, že téměř všechna aktuálně prodávaná tepelná čerpadla využívají plyn, který má EU v plánu zakázat.
Na odhad roční dodávky tepelných čerpadel na český trh se můžete podívat v galerii.
Tepelné čerpadlo dostává ránu z vlastních řad
Hlavním důvodem pro zákaz F-plynů je klima planety. Zde však nastává paradox. Uvedení tohoto návrhu do praxe by naopak mohlo znamenat problém při snižování emisí skleníkových plynů v Evropě. V poslední době se totiž právě tepelné čerpadlo uvádí jako hlavní náhrada plynových kotlů a kotlů na pevná paliva. EU má tedy v plánu zakázat plyny, které hrají významnou roli při výrobě čerpadel, jejichž úkol je postupně vytlačit stávající topné systémy a snížit tak emise. Evropská unie tak momentálně pracuje se dvěma plány, které jsou ve vzájemném rozporu. Na jedné straně část Evropské komise bere tepelná čerpadla jako hlavního prostředníka k dekarbonizaci Evropy, na straně druhé se pouští do boje s F-plyny používané právě v tepelných čerpadlech.
Jaká je alternativa?
Výrobci tepelných čerpadel a dalších zařízení, které využívají F-plyny, by měli dostat čas na nahrazení současných zařízení jinými. V nejkrajnějším případě by to mělo být alespoň dva roky. Možnou alternativou k F-plynům je například propan. Ten je již v současnosti některými výrobci tepelných čerpadel používán. Jeho využití je však omezené a vyžaduje jiný přístup k instalaci tepelného čerpadla.
Argumenty proti zákazu
Zastánci F-plynů argumentují tím, že k úniku by mohlo dojít pouze při haváriích, ke kterým dochází jen zřídka. Podle nich by dopady zákazu mohly nejen ovlivnit samotné enviromentální cíle EU, ale také způsobit významné náklady pro evropskou ekonomiku.
Odpůrci úplného zákazu těchto plynů k němu mají především tři hlavní připomínky. Zákaz zvýší náklady spojené s Green Dealem či REPowerEU, jelikož bude omezena účinnost tepelných čerpadel a chladicích zařízení. Tím se vytvoří poptávka po náhradách. Přitom zdroje na to využité by mohly být použity jinde. Zadruhé bude významně dražší distribuce a skladování výrobků, jako jsou potraviny či léky, což způsobí další inflační tlaky na evropskou ekonomiku. Třetí věcí je, že vyřazování současných technologií povede k navýšení spotřeby elektřiny a zvýšení emisí, které souvisí s výrobou a dopravou technologií nových. Použití F-plynů je poměrně široké. Zákaz jejich používání proto způsobí mnoho zmatků nejen na trhu s energií.
Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
30.09.2023
Photocredit: Christopher Cotrell (se souhlasem)
Je dřevo opravdu uhlíkově neutrálním palivem?
Spalování dřevní biomasy nemusí být nutně ku prospěchu životnímu prostředí. Koncept uhlíkově neutrálního zdroje energie má totiž silné mezery. Co říkají světoví odborníci?
Britové doplácí na kouřící kamna. Hrozí jim i zákaz topení dřevem!
Britové fandí topení dřevem, ale zdá se, že trochu pozapomněli, jak se to správně dělá. A co vy, topíte také mokrým dřevem?
Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?
Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti.
Zakáže skutečně Evropská unie kotle a kamna na dřevo?
Spalování palivového dřeva je extrémně emisní, tvdí zahraniční studie. Chystá se zákaz krbových kamen a kotlů na dřevo?
Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá
Informace ohledně zákazu topení dřevem není pravdivá. Na základě původního článku jsme zpracovali shrnutí všech zavádějících informací.
Tepelné čerpadlo země-voda po 8 letech jeho provozu
Proč se manželé Ondřej a Marie rozhodli pro tepelné čerpadlo a kolik zaplatí za vytápění? Přečtěte si rozhovor s majiteli. Jaké jsou jejich zkušenosti a co by dnes na domě změnili?
Topení tepelným čerpadlem vyjde dráž než přímotopem. Prodejci záměrně neuvádí všechny skutečnosti
Jaké skutečnosti o tepelných čerpadlech se záměrně neuvádí do kalkulace návratnosti? Srovnání nákladů tepelného čerpadla za 30 let ukazuje zajímavé nesrovnalosti.
Zákaz kotlů na pevná paliva se blíží. Starý kotel přitom stále mají statisíce lidí, nových není dostatek
Některé kotle na pevná paliva budou od září 2024 zakázány. Za jejich provoz hrozí pokuta 50 tisíc korun.
Tepelné čerpadlo není jediným řešením. Platný energetický štítek lze získat i s levnější a úspornější technologií
Je tepelné čerpadlo jediná varianta, aby vám zkolaudovali novostavbu? Ani náhodou. Existuje možnost, jak se bez něj obejít a ještě ušetřit.
Zákaz topení dřevem v krbových kamnech a vložkách. Mnoho Čechů žije ve velkém omylu
Je zákaz topení v krbových kamnech a vložkách holý nesmysl nebo se bude brzy jednat o realitu? Na tuto stále diskutovanější otázku, existuje jasná odpověď.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: