Britové doplácí na kouřící kamna. Hrozí jim i zákaz topení dřevem!
Ve Velké Británii s jistou dávkou melancholie vzpomínají na romantiku dávných časů. Součástí jejich představ je i sálající teplo, která produkuje dřevo příjemně praskající v krbu. Jenže současníci, kteří po krbech a kamnech na dřevo tolik touží, už bohužel zapomněli, jak se správně topí. Výsledkem je znečištění ovzduší a hrozící opětovný zákaz topení dřevem na Ostrovech.
Dřevo jako topivo? Proč ne. Je to přírodní zdroj energie, který je obnovitelný a za jasně nastavených podmínek i plně obnovitelný. Proto jej také podporuje Evropská unie. Jenže ve Velké Británii to ke své škodě vzali za špatný konec, a teď se nejspíš dočkají i definitivního zákazu využití dřeva jako domácího paliva. Kde s tímhle trochu nečekaným příběhem začít? Nejlépe v roce 1956, kdy Británie oficiálně zakázala topení dřevem v kamnech, v domácích topeništích.
Dým jako z uhláku
Důvodem pro tohle radikální opatření nebylo ani tak dřevo jako fakt, že nemajetní lidé tehdy přikládali kde čím. Jak to vypadalo? Staré hadry, noviny, trocha uhlí, něco málo petroleje na podpal a pak trocha dřeva, aby se neřeklo. Dým, který se s takovým topivem valí z jednoho komína, skutečně nepřehlédnete. A na předměstích anglických měst takhle v zimě zatápěly miliony domácností současně. Není divu, že zdejší klima bylo opravdu velmi znečištěné.
Aby se ve městech dalo dýchat
Počínaje rokem 1956 tedy vláda definitivně omezila provoz domácích topenišť, začala prosazovat zákaz prodeje palivového dříví, odrušila jednotlivé bodové zdroje znečištění. Primárně šlo o velká města, na venkov tenhle zákaz nikdy úplně nedorazil. Navíc lidé na vesnicích měli na dosah kvalitní zdroje palivového dřeva, takže z tamních komínů neproudila tak smrtící směska. Ale stále platný stav zákazu otevřených topenišť ve městech přetrval až do dnešních dní.
Moderní kamna nekouří
Není to zase tak dávno, co začala v Británii přicházet do módy nová a moderní kamna na dřevo, stejně jako kryté domácí krby. Lidé tuhle „vzpomínku na staré časy“ rádi uvítali. V průběhu několika let se jich tu prodalo 1,5 milionu a každý rok je teď hlášeno 200 000 dalších prodaných kusů. Vše samozřejmě podléhá přísné regulaci. Každá kamna jsou nahlášena, musí je prohlédnout a nainstalovat odborník. A jejich používání je povoleno jen ve vybraných zónách měst, jinak by vás čekala pokuta 1000 liber. Až potud by všechno bylo v pořádku.
Mokré dřevo je problém
Dobrá a kvalitně spalující kamna by jistě vyhovovala vysokým nárokům na čistotu ovzduší. Pokud by tedy Britové žijící ve městech věděli, jak správně topit dřevem. A to je právě něco, co neumí, respektive nejspíš zapomněli. Největší problém? Zatápění mokrým dřevem! Ve starých kamnech po dědečkovi by nechytlo, ale v těch moderních to jde. A to je chyba. Sice „hoří“ na efekt, ale dochází přitom k nedostatečnému, nedokonalému spalování. Z komínů se tak zase hrne do ovzduší hezká řádka nečistot. Je to vážné?
Špatné topeniště je jako nákladní auto
Výzkumníci z londýnské King´s College teď tvrdí, že neoptimálně spravovaná kamna a krby jsou odpovědná za 31 % částicového znečištění nad městem. Prachové částice PM 2,5, které unikají z komínů lidí, co neumí správně topit, teď zamořují celý Londýn. A podobné je to i v Birminghamu nebo Brightonu. Moderní kamna by při správném naplnění suchým dřevem nic takového nedělala, ale takhle je prý jedno topeniště srovnatelné s emisní bilancí velkého náklaďáku. Ani hyperefektivní moderní kamna nebudou fungovat správně, když je nakrmíte mokrým dřevem.
Zakáže Británie kamna na dřevo?
Je to velké a pro Brity bolestivé téma. Natolik, že je musí řešit vláda. Domácí pohoda u krbu lidem vyhovuje a dřevo je skutečně pro britské politiky obnovitelným zdrojem energie. Jenže i znečištění ovzduší je velký problém. Znovu tak hrozí, že kvůli neoptimálnímu přístupu majitelů kamen a krbů ve městě dojde na jejich zákaz. Už teď je užívání kamen na dřevo mimo topnou sezónu zapovězené, a pokud se politici nedomluví jinak, v roce 2025 znovu vejde v platnost už jednou schválený zákon o zákazu topení tuhými palivy v domácnostech.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
15.12.2018
Photocredit: Stanze
Proč je nám s přímotopy někdy zima, i když topíme?
Znáte ten pocit kdy teploměr ukazuje 24°C a vám je přesto zima
Krb do dřevostavby – teplovzdušný nebo akumulační systém?
Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody těchto krbových systémů
Krbová kamna, jak vybrat ta správná
Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit
Kamna Petry: Zatopíte si dřevem i uhlím
Kamna Petry představují léty ověřenou kvalitu! Potřebujete si vytopit chatu, chalupu, nebo zahradní domek? Dozvíte se, jestli jsou pro vás kamna Petry vhodná, jak fungují a kolik tato prastará kamna na tuhá paliva stojí.
Elektrický krb: Zatopíte si bez sazí, ale s romantikou
Milujete plápolající oheň v krbu, ale nemáte na pravý krb místo ani prostředky? Pořiďte si efektivní elektrický krb. O příjemné plameny z krbu nepřijdete a neumažete si ruce! Elektrický krb do domu či paneláku, stačí si vybrat.
Kachlová kamna zažila slávu, pád i vzkříšení. Dnes patří k nejoblíbenějším kamnům českých domácností
Prohlédněte si bohatou galerii kachlových kamen a přečtěte si o jejich historii. Věděli jste, že v době jejich vzniku byly známkou luxusu?
Navštivte veletrh úspor v Olomouci a srovnejte si nabídky různých druhů topení
Nenechte si tedy ujít příležitost a zavítejte na olomoucké Výstaviště Flora ve dnech 3.–5. listopadu od 9:00 do 18:00 hodin, v sobotu do 17:00 hodin.
Královsky modrá kamna jsou dominantou roubenky u Dobrušky. Jiří si tím splnil sen
Pan Jiří si se svojí ženou splnili sen a postavili si krásnou roubenku v Královehradecké kraji. Podívejte se s námi dovnitř do jejich stavení.
V čem nám prodejci lžou? Mýty a fakta při koupi kamen
Když kupujete úplně nová kamna, potřebujete prodejci věřit. Jak v dnešní doby rozpoznat pravdu od lží?
Zakáže skutečně Evropská unie kotle a kamna na dřevo?
Spalování palivového dřeva je extrémně emisní, tvdí zahraniční studie. Chystá se zákaz krbových kamen a kotlů na dřevo?
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
- Kanadská krbová kamna
- Krbová kamna s výměníkem
- Kachlová kamna
- Akumulační krbová kamna
- Kamna na dřevo
- Kamna na uhlí
- Kamna Petry
- Litinová kamna
- Krbová kamna na pelety
- Krbová kamna Romotop
- Krbová kamna Haas Sohn
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: