Dům na ostrově vykukuje zpoza skal. Zužitkoval staleté dřevo z předchozí stavby
Ukázat městu záda a vyrazit na pustý ostrov? Pro někoho zbožné přání, pro obyvatele Göteborgu realita všedního dne. Dům na ostrově si nechali vystavět ze starého dřeva a topivo do kamen jim každý den připluje až pod nos. Co víc si přát?
Ostrůvky v zálivu kolem Göteborgu (Gothenburgu) byly po staletí hájemstvím zdejších rybářů a námořníků. Své milované moře, zdroj potěšení i obživy, tak měli vždy na dosah. Doba se ale změnila a skutečného mořského vlka aby dnes ve Švédsku pohledal. Příjemnou izolaci malých ostrovů tak dnes využívají spíše lidé, kteří si cení svého klidu a chtějí se vzdálit ruchu velkého města. Villa Vassdal je působivou dřevostavbou, která vyrostla na místě staré rybářské chatrče. Její kouzlo tkví v přirozenosti a lehkosti, s jakou využívá výhod dřevěných prvků v interiéru. Její majitelé také těží z toho, že stavba byla do krajnosti nenáročná, byť při ní byly zachovány všechny ekologické standardy. O tom, jak takové bydlení na ostrově vypadá, se můžete přesvědčit v galerii.
Fotogalerie:
S městem za vodou
S rozlohou zastavěné plochy 120 metrů čtverečních, dobrou izolací a kvalitním systémem vytápění se nedá úplně hovořit o objektu se sezónním využitím. Rodina majitele sem může vyrazit kdykoliv (pokud jim to tedy rozbouřené moře dovolí) a uvnitř vždy najdou teplo a pohodu druhého domova. Je to trochu kuriozita, když zvážíme, že od centra druhého největšího švédského města se nacházíme necelých 5 kilometrů, a přitom už jsme tu „na venkově“. Právě tohle ale obyvatelům svědčí, a když chtějí zmizet od starostí a povinností, nemají to sem daleko. Ostrov sám o sobě nenabízí mnoho vyžití, je tvořen útesy porostlými řídkými trsy travin a pár keři. Umístění stavby je ale uchopeno tak, aby skaliska vytvářela přírodní bariéru před ostrým větrem, a z domu se dalo vyhlížet jak na „civilizaci“ zátoky a přístavu před městem, tak i na nekonečné moře.
Unikátní stavební materiál
Protože klimatické podmínky v místě nepatří k nejvlídnějším, musí tomu odpovídat i stavba. Prvním předpokladem je její relativně nízký profil a rozložení, které těží ze zákrytu okolím. Druhým je volba materiálu, který je schopen odolávat teplotním výkyvům i proměnlivé vlhkosti. Střecha i fasády jsou proto zbudovány z jádrového dřeva borovice. Jedná se o střední, skeletární neživou část stromu. Což je materiál, který si pozornost zaslouží. Pravda, hůře se pro svou tuhost opracovává a špatně se lepí, nad jiné ale vyniká svou maximální odolností. Dostat se k němu v dostatečném množství, pokud tedy za domem nemáme skládku starých telegrafních sloupů, není zrovna snadné. Architekti u Villy Vassdal ale měli štěstí a pro stavbu zužitkovali a recyklovali „zbytky“ staré rybářské chatrče stojící zde už 18. století.
Pohoda na ostrově
Samozřejmě, že bylo zapotřebí materiál renovovat, oživit, ale tahle investice se vyplatila. Prosolené jádro je totiž pevné jako kámen. A když už nic jiného, díky tomu získal dům autentickou našedlou barvu, typickou pro příbřežní stavení. Nečekejte ale historizující styl, tohle bydlení má eleganci moderní stavby a hrdě se ke svému netradičnímu provedení hlásí. Samotné členění pak počítá s volnou distribucí polo-uzavřených částí, propojených terasami a koridory, jež vedou v krytu stěn domu. I když jsou jeho jednotlivé segmenty dělené, kvůli soukromí, pořád jsou kompaktním celkem, který neprochladne ani není vystaven chladnému povětří. To, co navenek podle počtu lomených střech vypadá jako tři domky a kůlna, je celistvé obydlí.
Světlému interiéru vévodí obklady z březové překližky lemující hladké stropy. Stěny uvnitř násobí úložný prostor vsazenými policovými systémy, přirozené světlo zajišťují širokorámová okna. Dům je vytápěn dřevem, kterého moře každý den vyplaví na pobřeží spoustu. Stačí ho jen sesbírat a nechat trochu proschnout. Bydlení na ostrově je tak vlastně do krajnosti nenáročné. Letitý stavební materiál tu už byl, dřevo na otop připlouvá samo, do města to není daleko a přitom je tu úplný klid. Co víc si přát?
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
17.02.2020
Photocredit: Mathias Holmberg
Fakulta architektury ve městě Umea se má čím pochlubit
Fakultu architektury ve švédském městě Umea navhli architekti z Henning Larsen Architects. Na první pohled budova zvenku zaujme zajímavým umístěním oken v modřínové fasádě.
Ateliéry muzea Nordiska Akvarellmuseet
Nerušeně tvořit mohou umělci na švédském ostrově. Podívejte se do fotogalerie, jak vypadají ateliéry tamějšího muzea akvarelů.
Dřevo až na druhém místě, a přitom pořád v hlavní roli
Beton, sklo, lámaný kámen, to vše v Island House naleznete. Ale teprve důmyslně zapracované dřevo mu dává konkrétní tvar a smysl.
Dřevěný domek, který představuje návrat k jednoduchosti života
Dokázali byste žít jako typický řecký farmář uprostřed olivových hájů v malém dřevěném domku bez tekoucí vody?
Atriový bungalov jako dokonalé propojení venkovního a vnitřního prostoru
Atriový bungalov je ideálním řešením pro ty, kteří milují otevřené domy, ale zároveň nemají rádi, když jim sousedé koukají do talíře. Prohlédněte si tento dům skrytý mezi borovicemi.
Prázdninový domek pro mladou rodinu z města
Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?
Bydlení pro mladou rodinu – bez schodů a uprostřed přírody
Přízemní domek s rovnou střechou stojí uprostřed borovicového háje a je ideálním domovem pro mladou rodinu, která miluje pocit sounáležitosti s přírodou.
Stylový dřevěný dům, ke kterému nevede žádná cesta
Nemít žádné sousedy a přitom bydlet uprostřed přírody pouhých 15 minut od centra? To je možné jedině na soukromém ostrově uprostřed řeky.
Tajemství švédských domů – proč zrovna červená?
Typické červené nátěry švédských domů nemají jen designový charakter. Pravým důvodem je tajemství falunské červeně. Znáte jej?
Ideální místo pro trávení léta: dům u jezera, který miluje slunce
Letní domy nejsou ve Švédsku ničím neobvyklým. Podívejte se však na jeden, který si letní slunce vychutnává každým douškem.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: