Tajemství švédských domů – proč zrovna červená?
Při cestách Švédskem si snad každý položí otázku, proč právě červená je tou vyvolenou barvou většiny domů. Může za to snad nedostatek fantazie místních? Nebo jděme ještě hlouběji do povahy národa a hledejme v rudé barvě výraz sociálně demokratické konformity? Pravda je úplně někde jinde. Důvod je totiž čistě praktický.
Švédská krajina je jedna z nejmalebnějších a hlavně nejčistších na světě. Krom hlubokých lesů plných sobů, opečovávaných měst a uvědomělých občanů za to můžou také typické dřevěné domečky natřené sytě červenou barvou. K vidění jsou prakticky všude – v centru Stockholmu, na jižním cípu země u moře i v severním Laponsku. Červenou barvu si oblíbili mimochodem i sousední Finové, kteří jí svá dřevěná stavení také hojně natírají.
Legendární barva
Slavná falunská červeň (švédsky Falu Rödfärg) je legendární barva vyráběná ve švédském městečku Falun, které jí také dalo jméno. V místních měděných dolech se získávají přírodní ochranné látky na bázi mědi, které při přimíchání do barvy dokáží dřevo chránit před drsnými švédskými vlivy počasí roky. Její skvělé účinky si Švédové ověřují už po dlouhé generace, podle dochovaných informací už dokonce po dobu téměř čtyř století. První na červeno natřené domy značily bohatství jejich majitelů, až později se červeň rozšířila i na chudší venkovská stavení či stodoly, které bývaly předtím zcela bez nátěru.
Čím je tak výjimečná?
Koncové zbarvení Falu Rödfärg je způsobeno obsahem mědi v rudě, které se ve Falunských měděných dolech těží. Nicméně červená barva samotná se o impregnaci dřeva nezaslouží. Hlavní roli zde hraje kombinace třech prvků, které se v rudě rovněž nachází – zinek, oxid křemičitý a hnědel. Právě tato trojice má na svědomí, že dřevěné domy ve všech koutech Švédska obstojí proti častým vytrvalým dešťům, tvrdým zimám plným sněhu, plísním i prakticky celodennímu záření slunce v dobách polárního dne.
Výrobní tajemství
Při přípravě barvy je nejprve nutné vyrobit samotné barvivo. Získává se vypálením vytěženého humusu, čímž ale celý proces rozhodně nekončí. Barevný pigment je poté potřeba smíchat s vodou, lněným olejem a emulgátory. Do prvních barev se přidávala také mouka, která se už dnes nepoužívá. Nicméně přesný poměr surovin a postup přípravy zjistíte jen těžko. Barva se totiž vyrábí na jediném místě ve Švédsku a její tajemství je poměrně dobře střežené.
A co falunská červeň v našich podmínkách?
Abyste si falunskou červeň natřeli na vlastní dřevostavbu, nebudete samozřejmě muset jezdit až do Švédska. Barva je dnes exportována téměř do celého světa, nicméně cena je poměrně vysoká. Na trhu navíc najdete spoustu padělků, které ani zdaleka nedisponují stejným složením a tedy ani výjimečnými vlastnostmi. Dejte si proto pozor na certifikát pravosti a nevěřte rozhodně barvám s neuvěřitelně nízkou cenou.
Dům ve švédském stylu
Abyste měli dům opravdu ve švédském stylu, měli byste červenou kombinovat s čistě bílou barvou. Použijte ji například na okenice, rámy oken či dveře. Pravdou taky je, že ani ve Švédsku už nejsou všechny domy striktně rudé, naopak už v dobách, kdy se barva až moc rozšířila, majetní Švédové začali toužit po jiných odstínech, zejména žluté.
Červená barva fasád v českých končinách není zrovna typická, ale například na chalupách a chatách v horách se skvěle vyjímá. Není totiž nijak rušivá a výrazná, naopak se jedná o barvu dobře korespondující s přírodní zelení. Švédská krajina je toho důkazem. Posuďte to sami ve fotogalerii.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Kateřina Petríková
Vydáno dne:
09.09.2019
Photocredit: Archiv redakce
Fasádní polystyren, který je ten správný?
Dozvíte se, jaké má tento materiál vlastnosti a jak jej správně aplikovat
Jakou zvolit fasádu, aby nevyžadovala údržbu
Nechcete fasádu, která chce každých pár let přetřít nebo přebrousit?
Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?
Chtěli byste svůj dům obléct do dřevěné fasády? Přinášíme základní informace.
Fasády domů: Fotogalerie pro vaši inspiraci
Řešíte, jakou bude mít Váš dům fasádu? Nechte se inspirovat touto fotogalerií
Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se
Jak ochránit archeologický nález před drsným podnebím a přitom jej zpřístupnit veřejnosti? Inspirujte se u švédských architektů.
Prázdninový domek pro mladou rodinu z města
Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?
Levná a jednoduchá prázdninová chatka nemusí být nutně nudná
Jednoduchá a levná prázdninová chatka nemusí být nutně nudná. Stačí ji natřít načerveno v duchu skandinávských tradic.
Dřevěné ateliéry nad mořem lákají umělce z celého světa
Budovy částečně stojící nad mořem ladí se zádumčivou místní krajinou a přímo svádějí k vytvoření uměleckého díla. Prohlédněte si dřevěné ateliéry na dalekém severu.
Dům na ostrově vykukuje zpoza skal. Zužitkoval staleté dřevo z předchozí stavby
Rodina žijící ve Švédsku si postavila své víkendové obydlí na ostrově necelých 5 km od Göteborgu. Na stavbu využili sto let staré dřevo z původní rybářské chatče.
Atypickou chatu si postavila rodina na severu. Střešní okna tu hrají prim
Postavili si netypickou chatu na severu pro rodinné víkendy. Každý pokoj je tu jako samostatná stavba. Proč? A jak vypadají netradiční střešní okna?
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
- Plovoucí podlahy
- Laminátové podlahy
- Dřevěné podlahy
- Vinylové podlahy click
- Dřevěné plovoucí podlahy
- Vinylové plovoucí podlahy
- Korkové dlažby
- Marmolea
- Parkety
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: