Podlahové topení pořídili zbytečně. Díky speciálnímu typu krbové vložky mají v domě teplo do 3 hodin
I když si do svého domu pořídili čtyři vytápěcí systémy, krbovou vložku si majitelé dřevostavby vychvalují nejvíce. Když zjistili, že v ní stačí topit pouze tři hodiny, usoudili, že investice do elektrického podlahového topení byla zcela zbytečná. Další systémy si však také pochvalují – např. fotovoltaiku, díky které ušetří až čtvrtinu celkových výdajů za energie. V článku se dozvíte, jak vysoké zálohy majitelé platí měsíčně a o jaký typ krbové vložky se jedná.
Pozemek sehnali až napodruhé
Zhruba jeden rok hledala sympatická mladá dvojice stavební pozemek. Ten vysněný však našli až na druhém konci republiky. Nebylo zbytí. Stavební parcela za dobrou cenu, u lesa a přitom nedaleko města – taková šance by se jim už znovu naskytnout nemusela. Rozhodli se tedy odcestovat. Těsně předtím, než smluvenou sumu uhradili, však dostali ještě jednu nabídku. Lepší. Nový pozemek nedaleko pohádkového zámku si oba zamilovali. Bylo rozhodnuto. Oba vnímali tuto krajinu jako přívětivější a teplejší.
Nejdéle trvalo zabydlování
Čas běžel jako voda a majitelé dokázali postavit svoji dřevostavbu do pár měsíců.
V srpnu se na poslední chvíli rozhodli, že pozemek kupují. V říjnu se na místo budoucí výstavby dorazil podívat projektant a stavební dozor, který jim vyřizoval administrativu (stavební povolení a veškeré důležité dokumenty spojené se stavebním úřadem). V květnu získali stavební povolení a v červnu se poprvé koplo do země. V červenci přijely panely domu a v prosinci už oficiálně bydleli. Čekalo je zabydlování domu, které ve výsledku trvalo nejdéle. Samotná stavba domu totiž trvala jen půl roku.
Typový dům rovnou odmítli
Oba měli jasnou představu o tom, jak by měl jejich dům vypadat. Dalo by se říci, že si dispozici vysnili. Navzájem však museli udělat spoustu kompromisů. Paní majitelka chtěla např. sedlovou střechu a prosklené eLko v jídelně. Na druhou stranu pan majitel zase chtěl vestavěný krb a velkou technickou místnost (z praktického hlediska). Na obývacím pokoji s kuchyní se naopak oba shodli. Dnes mají přesně to, co chtěli.
Vchod do rodinného domu se nachází na jižní straně objektu, tedy ze strany zahrady. Po vstupu do domu se dostanete do velké předsíně s vestavěnými skříněmi a stropním výlezem na půdu. Odtud vedou dveře do protáhlé chodby spojující západní a východní část domu. Na straně komunikace je umístěná pracovna a dětský pokojíček. Vedle pokoje jejich syna je velká technická místnost. Další dveře vedou na samostatné WC a ty další do koupelny. Naproti koupelně je situovaná ložnice s dalšími vestavěnými skříněmi a krásným výhledem do přírody. Posledním pokojem je hlavní obytná místnost spojující kuchyni a jídelnu s obývacím pokojem.
Výběr ze tří variant vytápění
Návrh dispozice domu nebyl jediným oříškem, který museli majitelé dřevostavby rozlousknout. V otázce vytápění měli mnoho možností a jako lidé, kteří se nevyznají ve stavebním sektoru a kteří nemají zkušenosti se stavbou domu, byli malinko v rozpacích. Která kombinovaná varianta vytápěcích systémů je nejlepší? Rozhodli se, že si nechají vypracovat tři varianty od energetického specialisty, což byl člověk, který jim zpracovával i energetický štítek a vyřizoval jim administrativně i dotace. Dokázal navrhnout tři možné moduly na vytápění ušité na míru jejich domu. Mladí manželé si nechali pár týdnů na rozmyšlenou a nakonec zvolili ten náročnější systém, který zároveň splňuje dotační titul.
Vytápění pasivního domu si promysleli
Nejnáročnější varianta z oněch tří možných byla kombinace vícero vytápěcích systémů. Mezi nimi byla rekuperace s ohřevem, topné podlahové kabely a krbová akumulační vložka. Ze všech těchto systémů si však nejvíce zamilovali právě akumulační vložku. Pan majitel z ní byl nejvíce nadšený ve chvíli, kdy zjistil, že v porovnání s jeho rodiči, kteří topí 12 hodin denně, topí on jen 3 hodiny. Podívejte se na aktuální ceny mastkových krbových kamen, které mají velmi podobnou funkci akumulace tepla, například zde. Akumulační panely se po zatopení nahřejí a 8–12 hodin sálají teplo. Navíc jsou tak výkonné, že jim spolehlivě vytopí jejich rodinný dům (užitná plocha domu je 110 m2).
Takřka zbytečná investice navíc
Majitelé dřevostavby mají energetický štítek B, nicméně na základě kontrolního blower door testu zjistili, že splňují požadavky pro pasivní výstavbu. Především kvůli tomu, aby byl jejich dům pasivní, si nechali nainstalovat vícero vytápěcích systémů. A právě topné elektrické kabely byly, jak se říká, do počtu. Využívají je jen zřídka, téměř vůbec.
Vyplatí se taková kombinace?
Manželé v novém rodinném domě bydlí jen chvíli, a proto je těžké posoudit, zdali se jim tato kombinace vyplatí. Nicméně jejich dodavatel elektrické energie jim na konci roku nastavil zálohy 8 000 Kč na dům, což není tak úplně málo. Tato zpráva donutila pana majitele počítat. Došel k závěru, že díky fotovoltaice zaplatí za elektřinu zhruba 2 000 Kč měsíčně. Díky tomu tak na elektřině mohou více šetřit. A protože mají i dešťovou vodu nejen na zalévání zahrady, ale například i na splachování WC, tak částečně šetří i vodu.
Tepelněizolační výhody bydlení v dřevostavbě také pociťují
Mladá rodinka se do domu nastěhovala v prosinci. A právě v té době nejvíce pocítili tepelněizolační výhody dřevostavby. Majitelé si vychvalují především vnitřní teplotu, která nikdy neklesla pod 12 °C, jak konkrétně pan majitel srovnává s cihlovým domem svých rodičů, kde každé ráno po probuzení mrzl pod peřinou.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.12.2024
Photocredit: © Dřevostavitel.cz
Lada s Patrikem to nevzdali a dnes bydlí ve svém vysněném bungalovu
Na návštěvě u Lady a Patrika se budete cítit jako doma. Sympatická majitelka bungalovu nám prozradila, jak se její rodině v dřevostavbě žije.
Bára a Jiří si postavili dřevostavbu snů. Má otevřený obývák a moderní technologie
Do návrhu dřevostavby u Liberce se zapojilo mnoho odborníků. A stálo to za to. Výsledná dřevostavba Báry a Jiřího je ohromující. Prohlédněte si ji do detailu a přečtěte si rozhovor s majitelkou.
Bungalovy na klíč s dispozicí 5+kk – známe ceny nejoblíbenějších domů v Česku
Bungalovy na klíč s dispozicí 5+kk jsou velice oblíbenou volbou bydlení pro větší rodiny. Podívejte se do fotogalerie a vyberte si váš oblíbený. Který se vám zamlouvá nejvíce? A jaké jsou aktuální ceny?
Malý pozemek a velké plány? Stavte do výšky. Patrové domy 4+kk od 3,7 milionů
Nejoblíbenější patrové domy na klíč s dispozicí 4+kk již od 3,7 milionů. Vyberte si mezi nimi svého favorita.
Po šedesátce prodala starý dvougenerační dům a postavila si úspornou dřevostavbu na důchod
Paní Magda se po šedesátce rozhodla pro stavbu nového domu a za pár měsíců už se stěhovala. Jaké chyby udělala a čemu radí se vyvarovat?
Levné rodinné domy na klíč – přehled dostupných typových domů v Česku od 2,7 mil. korun
V článku najdete typové domy od českých firem, přičemž nejlevnější začíná na ceně 2,7 milionu korun. V seznamu je celkem 13 rodinných domů o různých dispozicích pro tříčlenné a čtyřčlenné rodiny.
„Když jsem šéfovi řekl, co si myslím, tak mě místo vyhazovu povýšil,“ vzpomíná úspěšný majitel stavební firmy a člen horské služby
Za svůj život si vyzkoušel nejednu profesi. Přesto nakonec zakotvil u stavařiny, ke které zdědil lásku po svém otci i dědovi.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: