Dřevní štěpka místo pelet? Náklady na vytápění se sníží až několikanásobně
Využití dřevních pelet pro vytápění rodinných domů získává v posledních letech na stále větší popularitě. Lidé si pochvalují zejména jednoduchost obsluhy a výhodnou cenu vytápění, která je výrazně nižší než při využití tepelného čerpadla a současně není systém nijak legislativně omezován. Málo se však ví, že je k dispozici ještě přibližně čtyřikrát levnější zdroj vytápění. Jeho využití může být příležitostí pro mnoho domácností na nadcházející topné sezony.
Pelety jako řešení pro nenáročné
Do menších rodinných domů, chat ale dokonce i bytových jednotek opatřených komínem si lidí v poslední dobou velmi často instalují peletová kamna nebo kotle. Důvodem je nejen nízká cena za topení, kdy jsme schopni se s cenou dostat pod 2 koruny za kWh, ale také značně nízká cena samotných kamen a kotlů v porovnání například s tepelnými čerpadly, jež stojí několikanásobek.Pro lepší představu si můžete ceny nejprodávanějších peletových kamen srovnat zde. Ceny peletových kotlů pak naleznete zde
Zakážou nebo nezakážou?
Podstatným aspektem, který musí v dnešní době každý zvažovat při volbě topného systému, je také budoucnost sytému, jako takového. V poslední době dochází k omezování některých méně ekologických variant. Tak tomu bylo například u kotlů první a druhé emisní třídy, které již od minulého roku není povoleno používat. Z toho důvodu mnoho lidí propadlo panice ve smyslu hledání takového topného systému, který bude mít garanci, že s nimi vydrží pokud možno po celý život. Topení pomocí pelet takovému předpokladu zcela vyhovuje. Pelety totiž nejen že nejsou a nechystají být jakkoli omezovány či zakazovány. Naopak jejich využití stát velmi podporuje a označuje je za nejekologičtější způsob vytápění s využitím dřevní hmoty. Aktuální ceny pelet na českém trhu si můžete srovnat zde. Pelety ale nejsou všechno. Existuje ještě jeden způsob vytápění, který je několikanásobně levnější a který také nečelí žádnému legislativnímu omezení.
Štěpka začala konkurovat peletám
Dřevní štěpka je materiál, který vzniká při drcení zbytkového dřeva. Není tak kvalitně zpracována do formy stejně velkých slisovaných válečků tak, jako jsou pelety. Díky tomu je v dřevní štěpce obecně menší množství dřevního materiálu než v peletách. Obecně se udává, že díky tomu je výhřevnost dřevní štěpkou přibližně na úrovni 60 % oproti lisovaným dřevěným peletám. Pro získání stejného množství tepelné energie proto musíme spálit dřevní štěpky trochu větší množství.
Cena na prvním místě
Menší výhřevnost dřevní štěpky je však bohatě kompenzována její výrazně nižší pořizovací cenou. Zatímco cena kubického metru pelet se v tuto chvíli na trhu pohybuje někde kolem 4200 korun, kubický metr štěpky lze pořídit přibližně za 650 korun. To je více než šestkrát levněji. Je však potřeba vzít v potaz nižší výhřevnost. V tu chvíli lze říci, že stejný energetický objem štěpky nás přijde na něco přes 900 korun, tedy stále více než čtyřikrát levněji, nežli v případě, že bychom vytápěli pomocí pelet. Úspora je to tedy opravdu značná a systém stále zachovává základní výhody peletového kotle, což je automatický chod a velice snadná obsluha. Taktéž není potřeba nic navíc, jako například příprava dřeva na zimu. Závoz štěpky si lze objednat a nechat si ji nasypat přímo do zásobníku, ze kterého si ji kotel odebírá.
Kotle na štěpku s vysokým výkonem
Při rozhodování, zda si do svého domu nainstalovat raději kotel na štěpku nebo na pelety je hlavním aspektem energetická ztráta našeho domu. Tedy otázka, jak moc výkonný kotel potřebujeme. Kotle na štěpku jsou totiž obvykle značně výkonnější než kotle na pelety. S tím souvisí i jejich pořizovací cena. Zatímco kotle na pelety se dají sehnat i pod sto tisíc korun, u kotlů na štěpku se mnohdy dostaneme na cenovou hladinu přes půl milionu korun. Takovou pořizovací cenu je pak přirozeně nutné zohlednit při počítání úspor. Na druhou stranu pokud vytápíme velký nekvalitně zateplený dům, lze očekávat, že se nám taková investice vrátí už v horizontu několika let.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
04.01.2025
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Spalování některých druhů pelet je nezákonné. Hrozí pokuta až 50 tisíc
Při výběru pelet se mějte na pozoru. Existují totiž i takové, které mohou nejen poškodit váš kotel a zdraví, ale za jejich spalování hrozí také tučná pokuta.
Kolik peněz si připravit na topnou sezónu 2025? Srovnali jsme dřevo, elektřinu, plyn a pelety
Nemáte představu, s jakou částkou za vytápění máte v prvních měsících roku 2025 počítat? Zjistili jsme to za vás a dali dohromady jednoduchý přehled.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: