Čínští stavaři nás začínají předbíhat. Představují dosud nevídané věci
Čína byla vždy velmocí a posouvá hranice všeho. Nyní čínští inženýři představují dosud nevídané věci i ve stavitelství. Díky zavedení nových technologií a inovacím jsou schopni rychleji stavět vysoce kvalitní budovy, které mají nejen dlouhou životnost, ale jsou také úsporné a architektonicky skvostné a ekologicky šetrné. Tento překvapivě zajímavý dřevěný most vznikl v čínské oblasti plné historických rybářských vesniček. Spojuje jednotlivé oblasti vodních systémů a slouží kulturně-ekologickému centru, které se snaží zachovat tradiční způsob využití místní krajiny pro další generace.
Cesta do historie a kulturní kontext
Čínským městečkem Jiangmen protéká řeka, která dala vzniknout rozsáhlému vodnímu systému plnému umělých rybníčků přecházejících do kopečků a ostrůvků vhodných pro rybolov či zemědělství. Právě vodní systémy a rybníky tu zabírají značnou část země, a vytváří tak poměrně rozdrolený prostor několika vesnic sofistikovaně propojených mosty.
Fotogalerie:
I v této až poetické oblasti se ale podepisuje urbanizace. Mnoho místních opouští venkov, přesouvá se za městským životem a unikátní vesnice pomalu mizí. Proto vznikl Gulou Waterfront, ekologicko-kulturní turistický resort snažící se o revitalizaci těchto oblastí a zachránění kulturního dědictví minulých generací. Ekologické středisko si zachovává podobu typického místního vodního systému a snaží se o environmentální výchovu dalších generací. Nejen za tímto účelem pak bylo potřeba nově propojit některé oblasti, a tak vznikl nádherný dřevěný obloukový most, který ctí místní tradice, a navíc vnáší do vesnice moderní prvky.
Pěší mosty jako doplněk lodní dopravy
Obloukový dřevěný most vychází z původních místních staveb. V době největšího rozmachu rybářství byly silnice hodně špatně rozvinuté, takže vodní systémy se staly klíčové pro veškerou dopravu a logistiku. I proto mosty, které zde vznikly, musely být sice pohodlně pochozí, ale zároveň musely zachovat dostatek prostoru pro lodě, které pod nimi pravidelně projížděly. Je proto logické, že mosty v této oblasti jsou obloukové, tedy konstrukčně vysoce efektivní a s dostatkem prostoru pro lodní dopravu. A tradiční materiál? Vzhledem k množství čínských lesů to bylo vždy dřevo.
Mimořádný dřevěný most postavený starou japonskou technikou
Moderní kousek ve starém stylu
Tento dřevěný most je jedním z mnoha v celém resortu, ale svým vzhledem je pravděpodobně nejvýjimečnější. Za jeho návrhem stojí Studio LUO a hned na začátek je nutné zdůraznit, že jako hlavní kritérium byla zvolena právě výška mostu nad hladinou, tedy snaha zajistit pohodlný průjezd lodí. Studio navrhlo jako hlavní konstrukční prvek velké zakřivené nosníky smontované ocelovými šrouby přímo na místě do jednoho velkého dřevěného nosníku.
V duchu tradic se pak jedná o kompletně krytou mostní konstrukci, takže po mostu mohou lidé procházet po celý rok takříkajíc suchou nohou, chráněni proti větru či dešti. Ze zkušenosti se také ví, že krytá chodba zvyšuje celkovou stabilitu a chrání dřevěnou konstrukci pod ní před slunečním zářením a dalšími vlivy počasí. Exteriér prostoru chodby pokrývají kovové pláty, které stavbu rovněž účinně chrání před deštěm a zároveň vytvářejí pocit soudržnosti prostoru. Krytí mostu je dále tvořeno množstvím dřevěných segmentů stejného tvaru navozující dojem jakési dětské skládačky.
Trochu jiný uvnitř
Zajímavá je stavba i v interiéru, jelikož se nejedná o jednoúrovňový most. Prostor je rozdělen do několika výškových úrovní a nabízí něco jako vyhlídkové plošiny. Díky tomu se architektům podařilo zabránit jakési monotónnosti pro mosty typické. Jak vypadá členitý interiér mostu, se můžete podívat ve fotogalerii.
Veškeré použité dřevěné a kovové komponenty byly vyrobeny a zpracovány továrnami podle průmyslových standardů a ošetřeny moderní průmyslovou technologií. Během instalace a výstavby ale byly pouze tři hlavní nosníky zvednuty velkými stroji. Všechny další navazující stavební kroky byly, s odkazem na místní tradici, montovány ručně.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Kateřina Petríková
Vydáno dne:
09.05.2023
Photocredit: LUO studio, Foto: Weiqi Jin (se souhlasem)
Fotogalerie dřevěných mostů z celého světa
Nechte se unést krásou mostů z celého světa. V této fotogalerii naleznete přes 15 dřevěných skvostů, které spojují rozpojené břehy.
Video: Nejvyšší a nejdelší skleněný most světa
Bojíte-li se výšek, pak je tento skleněný most váš nepřítel. Pojďte se projít po skleněném mostě zavěšeném 300 metrů nad zemí!
Fotogalerie: Lávky a mosty, ze kterých se vám zatají dech
Mosty a lávky různou konstrukcí překonávají řeky, jezera i propasti. Podívejte se na galerii mostů a lávek z celého světa, které vás dostanou svou neuvěřitelnou expozicí.
Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti
Most vyrobený ze dřeva? Žádný problém. Ale z živého stromu? Prohlédněte si fotogalerii a v článku se dozvíte více.
Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?
V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?
V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?
Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?
Fantastické dřevěné mosty z celého světa
Dřevěné mosty nepatří do středověku. Ukazuje se, že mají výrazný potenciál k uplatnění i v moderním stavitelství. Podívejte se na povedené kousky z celého světa.
Projděte se s námi po nejdelším týkovém mostě světa. Měří více než kilometr.
Prohlédněte si nejdelší týkový most na světě – U Bein bridge, který už přes 150 let odolává klimatu jihovýchodní Asie. Jeho stav je důkazem, že týkové dřevo má výjimečné vlastnosti.
Dřevěné mosty se vrací do módy - nahrazují ocel a beton
Důsledný výzkum amerických inženýrů potvrdil, že mosty z moderního lepeného dřeva si rozhodně zaslouží pozornost. Jaké jsou rozhodující argumenty?
Mimořádný dřevěný most postavený starou japonskou technikou
Zkombinovat starý stavební styl s nově dostupným materiálem přineslo fascinující výsledek. Moderní, ale tradiční most se stal v Japonsku technickou památkou.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: