Detail: Napojení obvodové stěny na základovou desku
Moderní systémové možnosti dřevěných konstrukcí umožňují rychle a úsporně realizovat inteligentní konstrukce, které po architektonické, stavebně-fyzikální a technické stránce splňují ty nejvyšší požadavky. K tomu se přidává – ve srovnání s masivními konstrukcemi – výrazně kratší doba výstavby, ovlivněna absencí dlouhých prostojů při vyschnutí stavby.
Kromě těchto nepřehlédnutelných a nezpochybnitelných pozitiv musíme vědět i o problémech, k nimž vedou nedostatky v plánování a provádění i neznalost důležitých stavebně-konstrukčních souvislostí dřevostaveb.
Navrhovatelé i realizační firmy by proto vždy měli znát odpovědi na otázky „Co je důležité při navrhování konstrukcí na bázi dřeva?“ nebo „Čemu je třeba věnovat zvláštní pozornost?“. Chci zde představit nejdůležitější podrobnosti napojení konstrukcí a vysvětlit, čemu mají projektanti, architekti a montážní firmy věnovat zvláštní pozornost při projektování a montáži konstrukcí na bázi dřeva.
Začneme v oblasti soklu, který umožňuje přechod od masivní k dřevěné konstrukci. Tato oblast je obzvláště citlivá, neboť zde musí být respektovány a odborně řešeny různé problémy. Zaprvé se zde řeší napojení konstrukce na bázi dřeva na základovou desku, která má vždy tolerance tloušťky a není nikdy úplně rovná. Za druhé je třeba zohlednit celoplošný přenos zatížení z obvodové konstrukce stěny do základové desky.
Pro ilustraci relevantních úloh a jejich řešení zde příkladně slouží základní konstrukce. Dle stavební normy a požadavků na obvodový plášť budovy však existuje velký počet konstrukčních možností pro vnější stěnu, jejichž uvedení by ale překročilo tento rámec. Detailní popis dalších variant najdete v podrobném katalogu: Konstrukční detaily fermacell v dřevostavbách.
Složení stěnové konstrukce zevnitř ven
Rozhodující pro funkci celé skladby je v první řadě difúzně otevřená konstrukce obvodové stěny. Zde platí zásada ‚uvnitř těsněji než venku‘. Příslušné charakteristické veličiny tvoří hodnoty sd jednotlivých vrstev.
• Vnitřní opláštění
Jako vnitřní opláštění pro všechny typické konstrukce na bázi dřeva se osvědčily sádrovláknité parobrzdné desky o tloušťce 12,5 mm s hodnotou sd = 3,1 m. Jedná se o sádrovláknitou desku, na kterou je ve výrobě kašírovaná parobrzdná papírová vrstva. Díky této úpravě se zvýší hodnota difuzního odporu a sníží propustnost pro vodní páry u obvodové konstrukce dřevostavby.
• Nosná a izolační úroveň
Dutina stěny může být izolována různými izolačními materiály, jako jsou například minerální (skelná vlákna, minerální vlákna) nebo obnovitelné izolační materiály (celulóza, dřevovláknitá izolace, len, konopí…).
• Vnější opláštění
Na rozdíl od vnitřního opláštění se na exteriérové straně používá materiál, který je difuzně otevřený. K tomuto se výborně hodí klasické sádrovláknité desky tl. 12,5 mm s hodnotou sd = 0,16 m.
Nízká hodnota sd ukazuje konstrukci otevřenou směrem ven, kterou se vodní pára může bez zábran dostávat z konstrukce, aniž by kondenzovala na studenějších vrstvách stavebního dílu. Obě vrstvy opláštění – vnitřní a vnější sádrovláknité desky – mohou být kromě toho použity pro statické vyztužení konstrukce dřevostavby (charakteristické hodnoty pevnosti viz ETA 03/0050).
Odvětrávaná fasáda
Při použití systému odvětrávané fasády se následně na sádrovláknité desky použije fasádní fólie jako funkční ochrana proti pronikající vlhkosti a větrotěsnosti. Nakonec se z vnější strany upevní fasáda s odvětrávanou mezerou. Zde může být použita cementovláknitá deska (na obrázku Fermacell Zakladani drevostaveb foto2.jpg zobrazená jako fasáda s omítkou). Přitom je třeba dbát na dostatečnou vzdálenost dřevěných prvků nosné konstrukce od země (oblast ostřikující vody 300 mm). Na spodním okraji je deska navíc chráněna soklovým profilem. Alternativou k cementovláknité desce jsou např. také možné dřevěné fasády.
Strop nad podzemním podlažím/základová deska ? ochrana proti vlhkosti
Před postavením stěn musí být na betonovou základovou desku, popř. betonový strop nad podzemním podlažím, umístěna hydroizolace k ochraně před vzlínající vlhkostí. Doporučuje se však i jako ochrana proti možným škodlivinám (např. plynným radonem), které vystupují ze země. Utěsnění může být realizováno navařenými bitumenovými pásy nebo i samolepicími, lehčími pásy.
Montáž prvků
Po utěsnění stavby jsou montovány dřevěné konstrukce. Zpravidla jsou na centimetr přesně připraveny v závodě, případně na stavbě. Základové desky/stropy nad podzemním podlažím však často vykazují značné rozměrové tolerance. Proto musí být před montáží prvků umístěny na stejnou úroveň. Toho je dosaženo obvodovým zakládacím prahem, který se „vypodloží“.
To lze provést dvěma způsoby:
• vypodložení zakládacího prahu podložkami a následně celoplošné vyplnění mezery výplňovou maltou s vysokou pevností v tlaku;
• příprava dilatačních podložek a nanesení výplňové malty po obvodu stavby; do tohoto maltového lože se pak vloží práh a do podkladu se upevní kotvami.
Podlahová konstrukce
Má-li být podlaha v místnosti ukončena suchým procesem, např. sádrovláknitými podlahovými prvky, musí být nerovnosti vycházející z masivní stavby napřed příslušně vyrovnány – např. vyrovnávacím podsypem nebo samonivelační stěrkou. Potřebná tloušťka izolačních materiálů pod podlahovými prvky je dána požadovanou energetickou úrovní budovy. U neobývaných sklepních prostorů jsou zpravidla menší. Při použití extrudovaného polystyrenu (EPS) je třeba zajistit, aby byl materiál dostatečně pevný v tlaku dle publikace Podlahové systémy feramcell – Plánování a zpracování. K akustickému oddělení je nutné mezi sousední prvky dřevěného rámu a samonivelační hmotu, popř. podlahové prvky, vždy umístit minerální okrajovou izolační pásku.
Podělte se v diskuzi o své zkušenosti i vy.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Dipl.-Ing. Jaroslav Benák
Technický ředitel Fermacell
Vydáno dne:
22.09.2017
Photocredit: Fermacell
6 základních funkčních vrstev dřevostavby
Jak lze volbou materiálů s správnou montáží ovlivnit kvalitu dřevostavby?
Vícepodlažní dřevostavby za použití sádrovláknitých desek
Vícepodlažní domy, které mají ve Skandinávii a Severní Americe dlouhou
Jaroslav Benák - Blíží se konec doby cihelné a začátek doby dřevěné
Blíží se konec doby cihelné a začátek doby dřevěné? Dozvíte se v rozhovoru
Detail: Napojení obvodové stěny a stropní konstrukce
Stavíte dřevostavbu a řešíte napojení obvodové stěny na konstrukci stropu? Pokud si nejste jistí, jak na to nezoufejte a přečtěte si doporučení odborníků.
Vždy si chtěli postavit víkendový dům na horách. Jak to dopadlo?
Přečtěte si příběh a zkušenosti lidí, kteří toužili po víkendovém domě v horách. Rozhodli se nerekonstruovat starý dům, ale postavit si úplně nový. Postavit si dům v CHKO nemusí být takový problém! Přečtěte si, jak na to.
Konstrukční ochrana dřeva v exteriéru a interiéru
Jak zajistit dlouhou životnost dřevěných prvků ve stavbě, aniž bychom je museli chemicky či jinak chránit? A jaký je rozdíl v ochraně dřeva v interiéru a exteriéru? To vše se dozvíte v tomto článku.
Rozdělení základových konstrukcí vhodných pro dřevostavby
Chystáte se stavět nový dům? Podívejte se, jaké máte možnosti pro jeho založení.
Drenážní potrubí je důležité u každých základů – uložení zvládnete svépomocí
Víte, proč se kolem základových konstrukcí po obvodu stavby umísťuje drenážní potrubí? Odpověď naleznete v následujícím článku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: