HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Daň z nemovitosti: Podání daňového přiznání za 2021 – víme jak na to

Daňové přiznání pro majitele nemovitých věcí se blíží. V tomto článku vás seznámíme, jak se daň z nemovitosti rozděluje a na koho se vztahuje. Zaměříme se také na termíny samotného podání a přiblížíme vám možnosti platby. Pokud daňové přiznání nepodáte, dozvíte se, jaké vám hrozí sankce. V neposlední řadě vám poradíme, jaké podklady a informace si pro úspěšné vyplnění daňového přiznání máte zajistit. Můžete si také stáhnout vzorový formulář.


Daň z nemovitosti
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: CC0 Public Domain

Co je daň z nemovitosti?

Lidově se jí říká „daň z nemovitosti“, ale se odborně se nazývá „daň z nemovitých věcí“. Jedná se o jednu z majetkových daní, která se platí jednou ročně z vlastnictví nemovité věci. Daň z nemovitosti se dělí na daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek. Tyto daně se stanovují každá jinak a jejich výše se odvíjí od různých okolností. Na rady a tipy se podívejte také do naší fotogalerie, kde naleznete i vzorový formulář ke stažení.

Fotogalerie:

i Foto: CC0 Public Domain, financnisprava.cz, CC Public Domain, ArtisticOperations

Proč se platí tato daň?

Předmětem této daně jsou nemovité věci (pozemek, stavba, jednotka), které jsou umístěny na území České republiky a jsou zapsány v katastru nemovitostí. Peníze vybrané z těchto daní putují do kas obcí, kde tyto finanční prostředky značně vylepšují jejich rozpočet pro svůj rozvoj. Tuto daň budete platit v případě, že se stanete vlastníkem některé z nemovitých věcí.

Kdo je povinen daň z nemovitosti platit?

Pokud máte v plánu si koupit pozemek pro stavbu rodinného domu nebo jen pro účely zemědělství či zahradnictví, bude se vás týkat platba této daně. Dále platíte daň z nemovitosti, pokud jste vlastníkem rodinného domu, garáže nebo jiné stavby zapsané v katastru nemovitostí. Ani v případě vlastnictví bytu vás platba této daně nemine. Pokud bydlíte v družstevním bytě, tak jste od této daně osvobozeni. 

Mohlo by vás zajímat: Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Termíny pro podání daně z nemovitosti

Plátce daně má povinnost udělat tzv. daňové přiznání ze všech svých nemovitých věcí. Na náhled formuláře se můžete podívat ve fotogalerii. Daň z nemovitosti se přiznává i platí dopředu, tedy pokud jste k 1. 1. 2022 majitelem nějaké nemovitosti, platíte z ni daň za rok 2022 vy. Podání musíte zvládnout nejpozději do 31. ledna. Platba pak musí proběhnout do 31. května, pokud částka nepřesáhne 5000 Kč. V případě vyšší částky je možné platbu rozdělit na dvě poloviny s tím, že druhá půlka bude zaplacena nejpozději do 31. listopadu.

Splatnost daně z nemovitých věcí

Daň z nemovitých věcí do výše 5 000 Kč je splatná do 31. května 2022. Daň z nemovitých věcí nad 5.000 Kč je splatná u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb do 30. listopadu 2022 u ostatních poplatníků do 30. listopadu 2022.

Možnosti platby

Zaplatit daň z nemovitosti je možné třemi způsoby. První způsob je platba přes SIPO. Na poště do složenky vyplníte do kolonky variabilního symbolu rodné číslo v případě, že jste fyzická osoba. V případě právnické osoby se vyplní IČ. Dalším způsobem je platba přes internetový bankovní účet nebo pomocí mobilní platební aplikace. Poslední variantou je platba v hotovosti pomocí složenky.

Co mi hrozí, když daňové přiznání podám později?

Podání přiznání k dani z nemovitosti by mělo správně proběhnout nejpozději do 31. ledna, jak již bylo uvedeno výše. Pokud to však z nějakého důvodu nestihnete, nemusí být ještě zle. Při podání přiznání do 5 pracovních dní po termínu totiž nehrozí ještě žádné penále. Je zde však podmínka, že do těchto 5 pracovních dnů musí přiznání finanční úřad obdržet. V případě, že to nestihnete ani 5 dnů po termínu, nabíhají vám sankce z prodlení ve výši 0,05 % z vyměřené daně každý den.

Jak se stanovuje výše daně, kterou mám zaplatit?

Platba za daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek se vypočítává každá zvlášť. První je nutné stanovit tzv. základ daně. Základ daně u pozemků je odlišný v závislosti na druhu pozemku. Pokud máte například pozemek určený k zástavbě, tak zde bude vyšší sazba, než například u pozemku určeného pro zemědělské účely. Výpočet výše daně dále ovlivňuje sazba daně. Ta je odlišná u každého druhu staveb, například obytné domy, stavby rodinné rekreace, garáže a podobně. Každý druh stavby má různě stanovenou výši sazby daně. Sazba daně také závisí na lokalitě, kde se stavba nachází. S vyšším počtem obyvatel v obci si tak připlatíme za konečnou daň z nemovitosti.

Co potřebuji k vyřízení daně?

Proto, abyste úspěšně vyplnili daňové přiznání (formulář je ke stáhnutí i na internetu nebo lze vyplnit online), budete potřebovat adresu daného pozemku či stavby. Adresu lze zjistit z katastru nemovitostí, kde získáte také potřebné plochy. Dále budete potřebovat vaše rodné číslo a adresu dotčeného finančního úřadu, pod který pozemky či stavby spadají. V poslední řadě budete potřebovat vaše kontaktní údaje (adresu, telefon a email).

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
24.01.2021

Photocredit: CC0 Public Domain

2

Stavba dřevostavby krok po kroku 2.díl: Bez pozemku (a peněz) za architektem nelez
Poradíme, kde se dá získat projekt pro stavení povolení

Bydlet v malém domě, myslet ve velkém
Bydlení v malém domě může nabídnout podstatně více než málo místa.

Bungalov nebo dům na patro?
Podíváme se na výhody a nevýhody přízemních a vícepatrových domů.

8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek
Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek.

Jak na hypotéku, financování pozemku, projektu a domu?
Hypotéku můžete získat nejen na výstavbu domu, ale také na projekt nebo pozemek. Podívejte se, jak na bezpečně získat hypotéku krok za krokem.

Bezpečnostní dveře do bytu i domů: Výběr v 6 krocích
Máte dostatečně zabezpečený dům či byt? Bezpečnostní dveře vám pomohou s ochranou vašeho majetku. Druhy a ceny bezpečnostních dveří naleznete v našem článku.

3D tisk domů je stále dostupnější. Domek vyjde na 80 000 Kč a je postavený za den.
3D tisk domů je ve stavebnictví novinkou, která strhává zájemce svou rychlostí a dostupností. Co vlastně stojí za tímto fenoménem?

Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD
Líbí se vám pozemek a nevíte, jak ho najít v katastru nemovitostí? Podívejte se na užitečné návody, jak s katastrem nemovitostí pracovat.

Katastrální mapy – nenahraditelný pomocník i moderní době
Katastrální mapy jsou důležitým článkem katastru nemovitostí. Tento článek vám přiblíží, jakou mohou mít podobu, a kde všude se dají využít.

Advokát radí: Pozor na příliš levné novostavby
Dejte si pozor na výhodné inzeráty lákající k pořízení novostavby za směšné měsíční splátky. V tomto článku se dočtete jak zjistit, jestli se nejedná o podvod, a jak se nedostat do velkých finančních potíží.