Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt I.
Pokud jste se rozhodli stavět vlastní dům a vybrali si stavební pozemek, zaměříme se na další důležitou část stavby vašeho domu, a tou je projekt. Co vás při tvorbě projektu čeká a na kolik vás jednotlivé kroky přijdou? Jaký typ domu zvolit a na co je dobré brát ohled? To vše se dozvíte v článku.
Projekt není jen nutné zlo a hromada čar na papíře. Z projektu se nakonec stane dům, ve kterém budete bydlet velmi dlouhou dobu. Proto k jeho tvorbě přistupujte opravdu velmi odpovědně a rozhodně nic neuspěchejte. Ve fázi projektu můžete ovlivnit více než 80 % podstatných věcí na vašem domě. Při realizaci pak dokážete ovlivnit přibližně 20 % věcí, které již nejsou z hlediska domu jako celku tak podstatné. Co vás při tvorbě projektu čeká a na kolik vás jednotlivé kroky přijdou? Ať už budete nakonec vybírat projekt typového domu, nebo se přikloníte k individuálnímu řešení, inspirujte se krásnými rodinnými domy v naší fotogalerii a odpovězte si na následující otázky.
Fotogalerie:
Jak budete dům používat a jaké typy místností potřebujete?
Pánové budou nadšeni z nějaké menší dílničky, dámy potom z velké šatny. Pokud například zvažujete pokoj pro hosty, uvědomte si, jak často k vám budou hosté jezdit na návštěvu a jak často u vás skutečně přespí. Pokoj pro hosty, stejně jako jakýkoli jiný pokoj v domě, stojí okolo 25 tisíc Kč/m2, což znamená, že do příležitostných návštěv na přespání investujete třeba 300 tisíc Kč. Podívejte se, kolik stojí přespání v nějakém luxusním hotelu poblíž. Zjistíte, že bude výrazně levnější, když hosty pošlete přespat tam, než když si v domě zbudujete drahou místnost, kterou budete většinu roku jen uklízet a vytápět.
Mohlo by vás zajímat: Chceme stavět vlastní dům – položme si nejdříve zásadní otázky
Kolik místa v domě a v jednotlivých místnostech potřebujete?
Velmi často jsme se setkávali s lidmi, kteří bydleli v bytě o rozloze 30 m2 a plánovali si postavit dům o rozloze 150 m2. Přesto řešili, zda jim dům nebude malý. Věřte, že nebude. Jestli se dá na domě někde výrazně ušetřit, pak jsou to například již zmiňované pokoje pro hosty, nebo místnosti, kde budete jen tak ukládat věci. Další možností je zmenšit koupelnu, která je nejdražší místností v domě. Přitom je to místnost, ve které nestrávíte v průměru více, než 30 minut denně. Ložnice a dětské pokoje také nemusí mít 25 m2. Minimální velikost pokoje pro dvoulůžko je normou daná na 12 m2. V ložnici se většinu času spí, proto není nutné ji zvětšovat jen z principu, aby byla větší. Když zmenšíte koupelny a ložnice, uvidíte, kolik prostoru vám zbyde na místnosti, které jsou v domě asi nejdůležitější, a to je jídelna s obývacím pokojem.
Mohlo by vás zajímat: 5 faktorů, podle kterých zjistíte ideální velikost vašeho domu
Máte na dům nějaké specifické požadavky?
Ty se často pojí s vaším životním stylem, nebo s vašimi zálibami. Jste společenští, často grilujete a chodí k vám hodně přátel? Pak nebude vhodné mít jediný vstup na terasu z ložnice. U projektu na to myslete, je to důležité. Zkuste si v domě představit jeden váš běžný den a jeden den sváteční. V obou případech by vám dům neměl zavazet v činnostech, které běžně děláte. Jakou chcete mít dispozici domu? Jste zvyklí na soukromí, nebo jste naopak rádi v centru dění? Chcete obývací pokoj propojený s kuchyní, nebo pracovnu v patře, abyste měli klid, když budou děti v přízemí řádit? Uvědomte si tyto souvislosti a získáte tak základní rozložení místností v domě.
Jaký typ domu chcete stavět?
Hlavním rozhodnutím pro vás pravděpodobně bude, zda chcete stavět dům na patro nebo dům přízemní, tedy bungalov. Toto nebude záležet jen na vás, ale taky na dispozicích pozemku nebo požadavcích stavebního úřadu. Je možné, že budete chtít například bungalov s takovou dispozicí, která nesplní minimální odstupové vzdálenosti od sousedního pozemku. Standardní odstup domu od společné hranice pozemku je 3,5 m, v určitých případech lze však snížit odstupovou vzdálenost na 2 m. U většího bungalovu na malém pozemku si také pohlídejte tzv. koeficient maximální zastavěnosti pozemku. Ten znamená, že domem můžete obvykle zastavět 30 % pozemku, a to včetně pergoly, bazénu, stání pro auto a dalších zpevněných ploch (např. chodníky na pozemku), které se také započítávají. Na pozemku o 300 m2 proto můžete postavit maximálně dům se zastavěnou plochou 90 m2. Pokud jste chtěli větší, bude to automaticky muset být dům do patra. Se specifiky pozemku vám pomůže architekt nebo projektant. Pokud však vybíráte a kupujete typový projekt na internetu, musíte si tato kritéria pohlídat sami.
Mohlo by vás zajímat: Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek
Zděná stavba, nebo dřevostavba?
Další otázku, kterou budete už při tvorbě projektu řešit, je, zda chcete zděnou stavbu, nebo dřevostavbu. U dřevostaveb se více plánuje v projektu a méně bourá na stavbě. Méně v nich protopíte a jsou rychleji postavené. Díky užším stěnám mají také větší užitnou plochu než zděný dům na stejně velké zastavěné ploše. Stěny dřevostavby jsou rovné a také v rovině, takže reálná stavba odpovídá projektu prakticky 1:1. Ani o životnost dřevostavby se bát nemusíte. Kdyby vám teď bylo 20 let, tak vás rozhodně přežije. Zděný dům vám zase pravděpodobně nebude rozmlouvat okolí, zejména rodiče a starší příbuzní. A pokud se rozhodnete pro stavbu svépomocí, pravděpodobně najdete více pomocníků. Zděné domy také staví více firem a konstrukce zděného domu je méně náchylná na hrubější a méně odborné zacházení při stavbě. Díky tomu, že se dá leccos zamaskovat a opticky dorovnat, nejsou zděné domy tak přesně postavené, jako dřevostavby. Současně však nepotřebují tolik detailní stavební dokumentaci připravenou předem. Čemu se kloníte vy?
TIP PRO VÁS: Sepište si vlastní důvody a zkuste se vyvarovat předsudkům a mýtům, které se šíří na internetových diskusích. Rozhodnutí, zda cihlu, nebo dřevostavbu, vás nasměřuje i v případě projektu. Pokud se kloníte k dřevostavbě, nevybírejte si obecné typové projekty, ale koukněte se po projektech dřevostaveb. Pro více tipů a inspirace si nezapomeňte prohlédnout naši galerii.
Univerzální projekt (ne)existuje
Projekty, které jsou navržené primárně pro zděný dům, nemusí být ideální pro stavbu dřevostavby, ať už z technologického, nebo ekonomického hlediska. Každý stavební systém má své výhody, a je dobré, když jich budete od počátku využívat. Také někteří projektanti a architekti neradi mění své zvyklosti a mohou se specializovat na určitý typ staveb. Proto, pokud se vydáte cestou individuálního projektu, nejdříve se jich zeptejte, zda dělají zděné domy, nebo dřevostavby.
TIP PRO VÁS: Prozatím vám postačí rozhodnutí, jestli chcete dřevostavbu, nebo zděný dům. To vám také ušetří ve fázi projektu dost času. V tuto chvíli nepátrejte po detailech konstrukčních systémů, jestli budete např. stavět dřevostavbu systémem „two by four“ nebo z masivních dřevěných panelů. S výběrem vhodného systému se obraťte na architekta nebo projektanta, který vám bude schopen jednotlivé systémy vysvětlit, a pomůže zvolit ten vhodný pro váš dům.
Mohlo by vás zajímat: Stavba dřevostavby systémem two by four
Na co je dobré brát ohled?
Na některé pozemky např. nedojede jeřáb, a tím pádem nebude možné stavět dům z prefabrikovaných panelů. Odborník vám tyto technické detaily pohlídá. Důležité také je, jestli daný systém umí váš projektant a stavební firma používat a bude schopen ji rozkreslit do projektové komunikace, a pak realizovat na stavbě. Respektive podle vybraného konstrukčního systému si pak zvolíte vhodnou realizační firmu. Nemá smysl najít zázračný systém a chtít, aby jej projektovali nebo stavěli lidé, kteří s ním nemají zkušenosti. Zde je např. výhoda u jiných staveb, které čeští stavitelé staví častěji než moderní dřevěné konstrukce. Poslechněte si důvody, proč váš projektant nebo stavební firma, daný systém využívá a jaké s ním má zkušenosti.
Jak postupovat dál?
Nyní máte představu o tom, co od svého rodinného domu očekáváte a co byste potřebovali. Ve druhé části Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt II. se dozvíte, jakými směry se při stavbě rodinného domu můžete vydat a co vše je dobré zahrnout do projektu na stavební povolení.
Mohlo by vás zajímat: Stavební povolení očima architekta: Princip a postup u rodinného domu
TIP PRO VÁS: Článek navazuje na náš online kurz Stavíme dům aneb 6 kroků k vlastnímu bydlení, který je nyní zcela ZDARMA. Jeho součástí jsou interaktivní pracovní listy, které vám pomůžou sepsat si všechny důvody pro a proti, spočítat si kalkulace a mít všechny informace přehledně na jednom místě.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
29.05.2020
Photocredit: 100 dřevostaveb
Co je to dřevostavba
Dřevostavba je jakýkoli objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva.
Konstrukční systém dřevostavby difúzně otevřený nebo uzavřený?
Jedním z hlavních aspektů konstrukčního systému dřevostaveb je stavební fyzika - problematika tepelné izolace a ochrany proti vlhkosti.
Stavební systémy dřevostaveb – Rámové konstrukce
Rámové konstrukce jsou nejběžnějším typem stavebního systému dřevostaveb. Jsou tvořeny nosnými dřevěnými prvky (stojkami) a opláštěním.
Konstrukční systémy dřevostaveb 2. díl - Stěny, stropy, střechy
Konstrukční systémy dřevostaveb dnešní doby.
Pasivní domy 2. díl - Charakteristické vlastnosti konstrukcí pasivních domů
Pasivní dřevostavba musí respektovat charakteristické vlastnosti konstrukcí
6 základních funkčních vrstev dřevostavby
Jak lze volbou materiálů s správnou montáží ovlivnit kvalitu dřevostavby?
Požární odolnost dřevostaveb 2. díl - Požadavky na stavební materiály
Splnění požadavků na dřevostavbu z požárního hlediska začíná správným
Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu
Žádost o stavební povolení má své jasně dané postupy a principy, které je nutné splnit, když chceme stavět rodinný dům. Přečtěte si odborný pohled architekta.
Chceme stavět vlastní dům – položme si nejdříve zásadní otázky
Chystáte se stavět? Získejte komplexní know-how, které vám pomůže ušetřit statisíce korun i duševní vyčerpání.
Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek
Víte, co všechno je se stavebním pozemkem spojeno a na co si máte dát u jeho koupě pozor? Přečtěte si více informací v článku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: