Cena energií bude spíše klesat. Zafixovat cenu se vůbec nemusí vyplatit
Některá seriózní česká média již rozkryla karty a na rovinu s odstupem přiznávají, že informace o blížícím se růstu cen energií, se nezakládaly na pravdě. Jiní bohužel nadále prezentují obavy o tom, že cena energií v dohledné době vzroste. Podsouvají, že kdo si nyní nezafixuje cenu, tedy neuzavře smlouvu na dobu určitou, tak prodělá. Jak je to doopravdy si nyní vysvětlíme v naší srozumitelné analýze. Objasníme, proč stejně jako před několika měsíci, kdy jsme radili nepodléhat mediální panice, ani nyní nám žádné zdražování nehrozí.
Učíme se číst grafy vývoje cen energií
K tomu, abychom si udělali představu o tom, jaký je skutečný vývoj cen energií a tedy co přibližně můžeme očekávat se stačí podívat na aktuální vývoj cen. Tuto informaci nám skutečně neporadí žádný expert, který může být například financován tou či onou zájmovou skupinou. Jednoduše řečeno, alespoň v tomto případě je na místě dát přednost našemu selskému rozumu a teprve poté se zamýšlet nad tím, z čeho vychází názory expertů, kterým případně věnujeme naši pozornost.
Elektřina meziročně klesla o 20 %
Jak ukazuje graf meziročního vývoje ceny elektřiny u nás, propadla se z přibližně 3100 Kč za MWh na nynějších přibližně 2500 Kč za MWh. To je pokles o dobrých 20 %, tedy o celou pětinu ceny. Pokud bychom nyní byli v situaci, kdy jsme před rokem podlehli tlaku dodavatelů energií a jejich doporučením zafixovat si cenu, o tuto částku bychom nyní přišli. Kdo tedy nezafixoval, ten ušetřil. Pokud se však podíváme na vývoj ceny elektřiny v širším kontextu, zjistíme, že před rokem 2021 byla stabilizována na ještě mnohem nižší úrovni, konkrétně pak někde kolem 1500 Kč za MWh. Od té doby se mnohé změnilo, elektřiny se například vyrobí více díky fotovoltaickým elektrárnám a jak se ukazuje v létě je jí mnohdy takový nadbytek, že je vykupována za záporné ceny. V tomto směru lze tedy očekávat, že cena elektřiny bude nadále spíše klesat než stoupat. Fixovat nyní cenu nám tedy spíše prodělá a zbaví nás možnosti přejít k jinému dodavateli s lepší nabídkou.
Plyn meziročně klesl o 24 %
Ještě lépe je na tom pak plyn, jehož cena meziročně klesla z přibližně 1350 za MWh na dnešních 1076 Kč za MWh. Tedy v tomto případě ještě více než elektřina a to o necelou čtvrtinu své ceny. Stabilní cena plynu před rokem 2021 potom byla někde kolem 500 Kč za MWh, tedy ještě skoro na polovině toho, kde jsme nyní. Vzhledem k tomu, že na trhu s plynem došlo také k zásadním změnám k lepšímu, i v tomto případě lze očekávat, že by mělo v průběhu následujících let dojít k dalšímu zlepšení ceny. Hlavním důvodem je ukončení závislosti na jednom dodavateli, kterou jsme byli zatíženi v letech před rokem 2022. V současné době již získáváme plyn z více zdrojů a můžeme si tedy vybírat dodavatele, který nabídne lepší cenu. Svou roli hraje i změna klimatu, tedy mírnější zimy a celkově menší poptávka po plynu jako takovém.
Proč nám odborníci radí fixovat cenu?
Kdo zafixuje, ten má klid. V podstatě si zaplatí určité pojištění toho, že se jej nebude týkat vývoj ceny energie v následujících letech. Tedy po dobu fixace. V určitých případech, kdy lze očekávat, že cena v následujících letech opravdu poroste a nebo snad víme, že přijde nějaká zásadní energetická krize, pak může mít fixace velkou výhodu. Pro dodavatele jsou pak odběratelé, kteří mají fixaci mnohem lépe čitelní, jelikož dodavatel podle této fixace předem nakupuje energii do zásoby a tedy se mu zjednodušuje situace. Pro odběratele, tedy pro samotné domácnosti, má však fixování ceny také dva zásadní nedostatky. Ten první je nemožnost mít levnější energii ve chvíli kdy dochází k jejímu poklesu. Jednoduše budete platit dnešní ceny i když budou na trhu už třeba za polovinu. A ten druhý problém je, že domácnost je ukotvena k jednomu dodavateli a nemůže od něj po dobu trvání smlouvy odejít. Čím více domácností je zakotveno a fixováno u svého dodavatele, tím ubývá konkurenční prostředí a dodavatelé s lepšími nabídkami nemají o koho usilovat. Proto čím méně konkurence, tím větší prostor pro dodavatele k tomu, aby drželi své ceny vysoko.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. František Přikryl
analytik
Vydáno dne:
02.09.2024
Photocredit: Jiří R.
Energetická chudoba v České republice je rekordní. Lidé si však za to často mohou sami
V České republice stále žije mnoho lidí, kteří se musí rozmýšlet mezi vytopením domácnosti a zajištěním jiných životních potřeb. Jak se situace změnila po energetické krizi?
Cena energie nejspíš ještě klesne. Fixovat nyní ceny může být velká chyba
V poslední době se v médiích stále častěji šíří informace doporučující zafixovat ceny energií z důvodu očekávání růstu jejich cen.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: