Balloon frame – patrová dřevostavba s krásnými konstrukčními spoji
Výstavba dřevostaveb je celosvětově na vzestupu i díky neustále se rozvíjejícím konstrukčním systémům. Některé z těchto systémů jsou však známe již desítky let a jejich podstata se zpravidla nemění. Mezi takové můžeme zařadit například rámové dřevostavby, konkrétněji ty, jenž jsou známé pod označením Balloon frame.
Specifikace dřevostaveb Balloon Frame
Konstrukční systém dřevostaveb Balloon frame řadíme mezi rámové dřevostavby realizované na staveništi pomocí nosných sloupů (tzv. two-by-four), které se zpravidla osazují po menších vzdálenostech. (Poznámka redakce: Někde tento systém označuje také jako lehký skelet, názvosloví se různí.)
Hlavní podstata stavění systémem Balloon frame je taková, že nosné sloupky probíhají přes více podlaží a stropní konstrukce je k těmto sloupkům připevněná z boku. Díky tomu, že sloupky probíhají přes více podlaží, je zapotřebí použít větší průřez dřeva. Ztužení pak probíhá jako u většiny dřevostaveb pomocí velkoformátových desek (např. OSB, sádrovláknité, cementotřískové apod.). Prohlédněte si celý průběh výstavby systémem balloon frame v naší fotogalerii.
Fotogalerie:
Rozdíl mezi systémem Balloon Frame a Platform frame
Stavění dřevostavby ze systému Balloon frame jsme si specifikovali výše. Platform frame je styl montáže dřevostavby, která také vzniká přímo na staveništi, ale jeho nosná konstrukce sloupků probíhá pouze přes jedno patro. Tím pádem, pokud realizujeme vícepodlažní objekt, nosné sloupky osazujeme po jednotlivých podlažích na konstrukci stropu. Systém stavění Balloon frame zpravidla využijeme více na stavbách, kde je požadavek na rychlejší výstavbu nebo kde jsou zapotřebí velké světlé výšky místností (laicky řečeno „vysoké stropy“). Další uplatnění nalezne ještě tam, kde výplň mezi nosnými sloupky tvoří jiný materiál, který zůstává pohledový.
Mohlo by vás zajímat: Velké srovnání dřevostaveb: výhody, nevýhody a ceny jednotlivých konstrukčních systémů
Výhody Balloon frame
- rychlost výstavby stěn a krovu
- stejné profily dřeva na téměř celou dřevěnou konstrukci domu
- při výstavbě je možné ještě změnit dispozici, neboť tento systém je z pohledu statiky vhodný pro otevřené dispozice
- při výstavbě není potřeba těžká technika
Nevýhody Balloon frame
- zvýšené nároky na délkové rozměry dřevěných prvků
- pouze staveništní montáž
- náročnost na konstrukční spoje
Postup výstavby dřevostavby systémem Balloon frame
1. Dřevní surovina a její opracování
Dřevostavby stavěné systémem Balloon frame je možné stavět jak z rostlého vysušeného řeziva, tak z profilů KVH či BSH. V naší fotogalerii se můžete přesvědčit, že popisovaný dům byl stavěn z vysušených hranolů, které byly na překladišti dřeva přímo hraněny. Výhodou bylo, že ze všech kmenů se tvořil jednotný průřez hranolů pouze v několika odlišných délkách. Na finální zakrácení délky hranolů došlo až před vlastním opracováním konstrukčních spojů.
2. Zhotovení konstrukčních spojů
Opracování dřevěných hranolů ve smyslu vytvoření čepů a dlabů pro přesné spojení jednotlivých prvků do sebe se provedlo dřevoobráběcími stroji. Toto spojení zajistí také pohledové spojení dvou dřevěných prvků bez viditelnosti spojovacího prostředku. Obdobné opracování bylo provedeno také u stropních nosníků, které se budou kotvit (částečně zapouštět) do nosných sloupů obvodových stěn. Takto předpřipravený materiál se poskládal na dopravní prostředek a dovezl na staveniště.
3. Montáž dřevěné konstrukce domu
Na připravenou základovou konstrukci (v případě popisované stavby se jednalo o podlahový rošt se záklopem) se začaly postupně osazovat dřevěné hranoly, které jsou v rozích masivnějšího průřezu. Sloupky je nutné polohově stabilizovat, proto se současně osazovaly mezi sloupky vodorovné vzpěry. U systému výstavby Balloon frame je výborná věc, že ještě nejsou zhotovené stropy a už se může realizovat vazba krovu. Tím se docílí toho, že dřevěná konstrukce bude brzy pod střechou. V první fázi se osadily pozednice, vaznice a nakonec masivní sbíjené vazníky. Dřevěné prvky, které budou v exteriéru pohledové, se rovnou natřely tmavou lazurou. Na celý postup i výsledek se podívejte do naší fotogalerie.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Marek Kuchař
Vydáno dne:
24.05.2022
Photocredit: ARBRE ÉVOLUTION (Flickr CC 2.0)
Stavba dřevostavby systémem two by four
Jaké má výhody a slabiny letmá montáž na staveništi, tedy systém two by four?
Fotopříběh: Postup výstavby rámové dřevostavby two-by-four
Pojďte se podívat na to, jak probíhala výstavba dřevostavby systému two by four. Přinášíme vám podrobný fotopříběh, jak se stavěl rodinný dům.
Velké srovnání dřevostaveb: výhody, nevýhody a ceny jednotlivých konstrukčních systémů
Rozhodli jste se pro dřevostavbu a nejste si jisti, jakou konstrukci zvolit? Přečtěte si náš článek a budete mít jasno.
Jak probíhá staveništní montáž dřevostavby – postup, zásady a instalace
Víte, jak se staví moderní rámové dřevostavby? Ukážeme si postup staveništní montáže nejen to. Přidáme také informace o rozvodech instalací mezi dřevěnými nosnými prvky.
Novinka na trhu – dvoupodlažní dům si Češi zamilovali. Zjistili jsme cenu na klíč
Hledáte ideální dům pro vaši rodinu? Představujeme vám typový patrový dům Aneta s dispozicí 5+kk. Prohlédněte si fotky domu i jeho prakticky řešený půdorys.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: