Žlutý pyl všude kolem nás, co je příčinou? Jedno velké PROČ v kostce
Určitě jste postřehli i vy zvýšené množství žlutého pylu v ovzduší po celé České republice. Čím je to zapříčiněné a kdy tomu bude konec? Alergici se nemusí obávat, tyto žluté nánosy nejsou příliš dráždivé, pocházejí z jehličnanů. Přečtěte si, co nejvíce ovlivňuje koncentraci pylu a jak na situaci reagují odborníci.
Za vším stojí kvetoucí stromy
Původ pylových nánosů je u kvetoucích jehličnatých stromů. Podle pylové informační služby se jedná především o borovici, smrk a jedli. Z řad listnáčů budou také aktuálně přítomna pylová zrna ořešáku, buku a jírovce. V menší míře figuruje i pyl řepky olejky a v blízkých dnech nás čeká klasická pylová sezóna trav.
Proč je všude tolik pylu?
Někteří z vás si možná vzpomenou, že velice podobnou situaci jsme zažívali i před pěti lety. Smrky totiž podle ekologů produkují pyl ve velkém množství jednou za pět let. Pylová zrna smrku i borovice jsou poměrně velká, což navíc umocňuje pocit, že je pylu všude až přespříliš. Oběma těmto dřevinám svědčí k produkci pylu suché a teplé počasí – dokud tedy nezaprší, pylu se jen tak nezbavíme.
Bude situace ještě horší?
Kvalitu ovzduší v rámci koncentrace žlutého pylu nám vyjadřuje pylový semafor. Díky tomuto grafickému znázornění mapy můžete pozorovat situaci po celé České republice. Stav (míra) ohrožení pylem je následně rozdělena na:
- Nepatrný (zelená barva),
- Mírný,
- Střední (oranžová barva),
- Vysoký,
- Mimořádný (červená barva).
Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je situace mimořádná po celé republice (aktuální stav můžete sledovat na webových stránkách ČHMÚ).
Jaká bude situace v následujících týdnech? A vyplatí se tedy umývat auto? Kdy budu moci konečně umýt okna? Přečtěte si, co všechno ovlivňuje koncentraci žlutého pylu v ovzduší. Možná pak budete schopni i sami předpovídat kvalitu ovzduší.
V uplynulých dnech jste mohli zaznamenat sucho, vyšší teploty a s nimi spojený právě i nárůst koncentrace pylových alergenů v ovzduší. Zda bude situace ještě horší, určuje mnoho faktorů. Pojďme se podívat, o jaké konkrétně jde.
Koncentraci pylu ovlivňuje zejména počasí
Za zvýšenou koncentrací stojí obecně počasí. Záleží především na teplotě vzduchu, větru, slunečním záření a dešťových srážkách. Jelikož dosahovaly teploty vzduchu v uplynulých dnech vysokých hodnot, sluníčko hřálo, co to šlo, a déšť se objevil jen zřídka, byla ve vzduchu viditelná pylová zrna. Stejně jako na vašich monitorech, nábytku, venkovních parapetech apod. Převážně majitelé černých aut vědí své. Nejen alergikům se tedy uleví až ve chvíli, kdy v České republice zaprší a vzduch se trochu pročistí.
Doporučení pro alergiky
Pylových alergenů je v ovzduší velké množství. Jak celou situaci zvládají alergici? Podle alergologů nemají kvetoucí stromy tak dráždivý efekt jako kvetoucí tráva. Odborníci z Pylové informační služby zmiňují, že borovice, smrk ani jedle nepatří do významných rodů v případě alergického významu (v případě stromů je nejčastější alergií pyl z břízy). Alergici či více citlivé osoby ovšem mohou mít potíže v důsledku mechanického dráždění, jelikož je koncentrace pylu vysoká.
Doporučení:
Omezte pobyt venku. Jste-li sportovní nadšenci a trpíte alergiemi, odložte vaše každodenní běhání a raději si dejte doma kardio. Odborníci na pyly dále doporučují pravidelné měnění pylových filtrů v autě, omezení větrání okny a pro ty citlivější z vás i vyplachování nosu fyziologickými roztoky. Alergici by dle jejich doporučení neměli kouřit, sekat trávu nebo si z obličeje sundávat sluneční brýle.
Dejte pozor na děti, aktivita klíšťat se také zvýšila
Jak možná můžete sami pozorovat, zvýšila se i aktivita klíšťat a komárů. Opět rozeznáváme pět stupňů aktivity (nepatrná, mírná, střední, vysoká a mimořádná). Po celé České republice je podle odborníků nyní situace s klíšťaty na úrovni vysoká až mimořádná.
Co je doporučeno?
- Používat repelent.
- Nevstupovat do listnatých a smíšených lesů.
- Pohybovat se pouze po zpevněných plochách.
- Po pobytu venku v přírodě se prohlédnout (prohlídka těla ráno i večer).
Aktivita komárů není až tak vysoká, hodnoty jsou mírné až středně patrné.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
16.05.2022
Photocredit: Pixabay (se souhlasem)
Postavte dětem dům, ve kterém nebudou trpět alergiemi a nemocemi
Chcete zajistit dětem i sobě zdravé bydlení bez alergií a dalších nemocí? Řešením může být právě dřevostavba. Náš článek vám vysvětlí, proč se dřevostavbách lépe a zdravěji dýchá.
Co všechno dovedou dřevěné stavby? Snižují stres, zvyšují produktivitu práce a dokonce léčí!
Nevěřili byste, jaké benefity pro člověka přináší pobyt v prostředí ze dřeva. Pomůže s alergiemi, stresem nebo třeba učením.
Prokázáno: Stromy mají zásadní vliv na výsledky žáků ve školách!
Jak pomoci žákům základních škol k lepším výsledkům? Američtí psycholové radí: Zasaďte jim pár stromů na školním pozemku!
Sauny – velké plus pro naše zdraví
Saunování je příjemnou záležitostí, která má pozitivní účinky na naše zdraví. Tak proč si těchto zážitků nedopřát co nejvíce a saunu si nepořídit i domů?
Nekvalitní spánek je zabiják. Co proti němu dělat?
Kvalitní spánek je důležitý pro všechny z nás. Bohužel, mnoho z nás neví, jak na to. Víte, co všechno má na kvalitní spánek vliv?
Co bude po smrku? Která dřevina ho může v českých lesích nahradit?
Situace v našich lesích nevypadá pro smrk příznivě. Napadlo vás někdy, že by ho mohla nejen v lesích, ale i ve stavebnictví nahradit jiná dřevina?
Bydlení podle Feng Shui: jak navrhnout půdorys, aby z vás nevysál energii
Jaký tvar by měl mít váš dům, kde by měl být obývák a jaká část domu je nejdůležitější? Na tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.
Lesní útulny pro pacienty nemocnice – k čemu slouží a čím je obložen interiér?
S netradičním nápadem přišli lékaři v nemocnici v Oslu. Součástí léčby se tam staly dřevěné chaty zasazené do zeleně. K čemu slouží?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: