Lidé používají do staveb materiály se škodlivými látkami. Zkušený tesař upozorňuje na nebezpečí
Pan Jaroslav má za sebou již několik let poctivé tesařiny. V okolí Turnova staví s nejšikovnějšími mistry nádherné stavby ze dřeva. Když se rozhodl postavit si rodinný dům, zvažoval, jaké materiály použít. Sám trpí lupénkou, a proto se zaměřil na světoznámý syndrom nemocných budov (SBS). Jeho dřevostavba se tomuto syndromu velkým obloukem vyhýbá. V rozhovoru nám otevřel oči mnoha cennými informacemi, které by měl znát každý, kdo se chystá stavět rodinný dům či menší příbytek nebo rekonstruovat původní objekt.
Syndrom nemocných budov (SBS)
Už jste navštívili svého projektanta? A mluvil s vámi o materiálech, které budou zabudovány do vašich domů? Zmínil se jen o barvě a ceně nebo jste dostali i informace o VOC (nebezpečné těkavé organické látky), ekologii, udržitelnosti, uhlíkové zátěži, případně budoucí recyklaci? Přečtěte si důležité informace, které vám s velkou pravděpodobností nikdo neřekne. V rozhovoru pan Jaroslav upozorňuje na syndrom nemocných budov. Přivítal nás také ve svém krásném domě u Českého ráje, který tímto syndromem rozhodně netrpí. Jeho překrásnou dřevostavbu a pár dobrých konkrétních tipů si prohlédněte ve fotogalerii.
Při výběru materiálů pro výstavbu budov je důležité dbát na to, aby byly co nejméně znečišťující a naopak co nejvíce šetrné nejen k životnímu prostředí, ale především k našemu zdraví. Materiály, které se v současné době používají, však bohužel často obsahují nebezpečné chemikálie. Mezi tyto nebezpečné těkavé látky patří např.:
- benzen,
- ethylbenzen,
- fenoly,
- formaldehyd,
- methan,
- naftalen,
- styren,
- toluen,
- vinylchlorid.
Chemikálie spojované s SBS jsou spjaté s těkavými látkami uvolňujícími se ze zabudovaných materiálů v domě. Mohou být emitovány také krátkodobě běžnými činnostmi jako malováním či natíráním stěn.
90 % času trávíme uvnitř budov. Měli bychom se tomu přizpůsobit
Syndrom nemocných budov (SBS = Sick Building Syndrome) je stav, kdy lidé, kteří tráví čas v uzavřených prostorách, zažívají různé zdravotní problémy:
- bolesti hlavy,
- podráždění očí a nosu,
- únava a nevolnost.
Tento syndrom je způsoben několika faktory, zejména špatnou ventilací a nedostatečným přísunem čerstvého vzduchu, přítomností nebezpečných látek v ovzduší, nadměrnou vlhkostí nebo nedostatečným množstvím přirozeného světla.
„Vzpomínám na pradávnou reklamu na sprej proti prachu, který udělal povrch statický, a tak prach, místo toho aby sedl, byl neustále vířen, tedy i vdechován. V dnešní době mikroplastů je dle mého názoru i víření prachu nezanedbatelný bod v tématu SBS. Filtr v sušičce na prádlo je toho přímým důkazem – to co zachytává z oblečení se uvolňuje i při nošení, jen ne tak intenzivně.“
Záporné vzdušné ionty
Lépe se nám spí a usíná na venkovském nebo horském „čerstvém vzduchu“, než v městském bytě. Říkalo se, že je tam prostě víc kyslíku. Pravdou je, že za to mohou za to záporné vzdušné ionty, tedy ionty kyslíku a vodní páry.
Byť mohou znít záporné vzdušné ionty negativně, jsou pro lidský organismus velmi pozitivní a prospěšné. Koncentrace záporných vzdušných iontů je v různých oblastech následovná:
- města, budovy, kanceláře a byty: 800 i- /cm3 (pod doporučenou úrovní);
- na horách, u moře: 5 000 i- /cm3;
- v jeskyních a u vodopádů: 50 000 i- /cm3;
- po bouřce: 100 000 i- /cm3.
Špatný vliv na ionizaci vzduchu má např. železobetonové zdivo či panelové domy. Naopak vhodné jsou přírodní materiály (dřevo a cihla). Další negativní vlivy má kouření, pobyt více lidí v nevětraném prostoru, klimatizace, použití velkého množství počítačů, televizí a zářivek.
Co je řešením? Časté větrání a dostatečný přísun čerstvého vzduchu, použití přírodních materiálů v interiéru, může pomoci také fontánka s tekoucí vodou nebo ionizátor vzduchu.
Nadměrná vlhkost a plísně
Doporučená vlhkost v interiéru je 45–60 % v zimním a 40–55 % v letním období. Vždy by se zkrátka mělo jednat o rozmezí 40–60 %. Zvýšená vlhkost vzduchu v interiéru má negativní dopad na lidské zdraví, může vést k tvorbě plísní a dalších problémů.
Člověk denně vyprodukuje zhruba litr vody dýcháním. Další vodní páry vznikají při vaření, hygieně, při praní a podobně. Můžeme si to u čtyřčlenné rodiny představit jako kyblík vody v podobě vzdušné vlhkosti. Tato vlhkost musí být nějakým způsobem odvedena pryč. Plísně totiž vznikají v prostoru s vlhkostí nad 60 % a teplotou 23 °C, čehož je v moderním domě velmi jednoduché dosáhnout.
Jak předcházet plísním? Snížit nadměrnou vlhkost v domě lze kvalitním větráním, moderní alternativou je i systém řízeného větrání vzduchu. Samotné topení v krbových kamnech je také určitě lepší než nízkoteplotní vytápění tepelným čerpadlem.
„Spousta lidí při výběru větracího systému zapomíná na klasické větrání. Já jsem toho zastáncem a uvědomuji si, že jsem v tomto ohledu přísný. Zkrátka přirozené proudění čerstvého vzduchu nepotřebuje elektriku, jednotku, rozvody, filtry a tak dále. I v zimě raději přihodím o polínko víc do kamen, abych mohl občas otevřít okno a mít čerstvý vzduch,“ říká Jaroslav.
Jak předcházet rizikům syndromu nemocných budov?
Předcházet SBS lze dodržováním těchto bodů:
- volbou přírodních materiálů;
- pravidelným větráním a zajištěním dostatečné výměny čerstvého vzduchu;
- dostatkem denního světla;
- minimalizováním použití chemikálií při čištění a údržbě budov;
- používáním ekologických prostředků;
- volbou materiálů, které jsou odolné proti plísním a bakteriím;
- sledováním vlhkosti v interiéru.
„Představte si dřevostavbu prezentovanou jako ‚super eko zdravé bydlení‘, která je ve výsledku difuzně uzavřená, má OSB desky z obou stran, zvenku polystyren, zevnitř otěruvzdornou omyvatelnou barvu s výborným krytím, plastová okna, dveře, podlahy a nízkoteplotní vytápění – to je v kombinaci s ‚nevětráním‘ v podstatě igelitový pytel. Bohužel i u difuzně otevřené skladby stěny je nevětrání problém, dokonce je nadměrná difuze pro stěnu škodlivá.“
Syndrom nemocných budov v závislosti na normách
Chemikálie vznikají při výrobě, jsou nezbytnou součástí stavebních materiálů a zajišťují, aby vůbec držely pohromadě, měly deklarovanou životnost, stálobarevnost, nehořlavost, otěruvzdornost a další mechanické vlastnosti. Samotné množství pak záleží na výrobci. Je potřeba si uvědomit, že veškeré výrobky splňují normu. Bohužel ale fakt, že materiál splňuje normu nebo má certifikát, vůbec neznamená, že je škodlivost pro lidský organizmus rovna nule. Znamená jen to, že je do jisté míry škodlivost tolerována. Jenže v domácnosti se takových „tolerovaných“ škodlivých prvků mohou sejít desítky...
Velice děkujeme Jaroslavovi za mnoho užitečných informací o problematice syndromu nemocných budov. Doufáme, že pro vás budou přínosné.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
30.11.2023
Photocredit: Jaroslav G. (se souhlasem)
Pasivní domy – základní principy
Chystáte se stavět? Požadujete od svého nového domu komfort, zdravé vnitřní klima a zkrácenou topnou sezónu? Pak je pro vám pasivní dům ta pravá volba. Podívejte se na to, jaké jsou jeho základní principy.
Jak se projeví klimatické změny na skladbu dřevin v našich lesích
Jak reagovat na klimatické změny, kterým aktuálně čelí středoevropské lesy a dřevařský průmysl? Jaké dřeviny budeme do budoucna hojně využívat? Na to se chystají odpovědět brněnští vědci.
Interiérové triky pro silnější imunitu
Období respiračních onemocnění je tu! Poradíme vám, jak doma posílit imunitu celé rodiny pomocí jednoduchých interiérových triků.
Provoz staré ledničky vás stojí 3 000 korun ročně navíc a zbytečně
Vyplatí se dnes pořídit lednici s energetickou třídou A? V tomto článku přinášíme souhrn, dle jakých zásad vybírat lednici a ušetřit tak na energiích.
Doma mám chládek a za klimatizaci ušetřím tisíce ročně, pochvaluje si nadšenec z Brna
Netradiční redakční návštěva u majitele menšího domku v Brně, který se rozhodl podělit o své zkušenosti se způsobem, jak bez využití elektřiny udržet v domě příjemné klima.
Pořízení klimatizace už bych dnes ani nezvažoval
Zdá se, že predikce ohřívání planety se opravdu naplňují a rok po roce se i v Česku setkáváme se stále vyššími teplotami v letním období.
Klimatizaci zavrhl. „Za méně peněz mám lepší řešení,“ pochvaluje si stavař z Brna
Stavař Jakub z Brna trpěl v přehřátém podkrovním bytě. Zvolil jednoduché a levné řešení.
Přes původní zákaz úřadu postavil pan Jaroslav rodinný dům o 2 mil. levněji
S partnerkou Veronikou a osmiletým synem si prošli náročnými časy, aby se jim mohl splnit velký sen. Jak to dopadlo?
Nepříliš známá omítka akumuluje teplo, klimatizuje a samovolně větrá. Majitel popsal postup správného nanášení
Ani jádrová a sádrová omítka se mu nevyrovná. A ta sanační, štuková nebo dekorativní už vůbec ne. Materiál, který je pro každého snadno dostupný, nám v rozhovoru dokonale popsal zkušený tesař z Turnova.
„Doslova mě děsí výsledky naměřené odborníky,“ varuje zkušený tesař z Turnova před účinky VOC v novostavbách
Podle pana Jaroslava, zkušeného tesaře z Turnova, by se majitelé neměli stěhovat do novostaveb ihned po výstavbě. V domě na ně totiž čeká neviditelné nebezpečí. Týká se to zejména miminek a astmatiků.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: