HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Zahradní bazén lze udržovat zcela bez chlóru kombinací dvou UV systémů. Zjistili jsme ceny

Díky každoročně rostoucím letním teplotám se zahradní bazény staly naprosto běžnou součástí výbavy skoro každého rodinného domu nebo chaty. Údržba takového bazénu však vyžaduje určité znalosti, které lidé mnohdy postrádají. Mnoho bazénů se proto udržuje v dobré kondici pomocí chlóru, který se přidává do vody. To však má negativní vliv na pokožku, zejména dětí. Často způsobuje také pálení očí. Vodu lze přitom udržovat v perfektní kondici zcela bez přísad. Je však potřeba zkombinovat dva systémy čištění, které se vzájemně doplňují.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan P. (se souhlasem)

Chlóru odzvonilo

Dnešním trendem nejen v zahradních, ale i veřejných bazénech, je odchod od původních chlorových metod čištění. Důvody jsou jasné, dlouhodobé zkušenosti ukazují, jak špatně lidské tělo reaguje na dlouhodobý pobyt ve chlorované vodě. Tento problém je pak zejména znatelný u malých dětí, které mohou mít z takové vody v extrémních případech i vyrážky či pálení očí. Nahrazení chlóru solí je jednou z cest. Jako zcela ideální se ale jeví úprava vody taková, aby nevyžadovala vůbec žádné přídavky. Abychom se mohli zkrátka koupat v čisté křišťálové vodě, do které jsme nemuseli nic přidávat. Je to možné pomocí systémů UV avšak v kombinaci dvou vlnových délek.

Když se potká UV-C a O3

Systémy pro čištění vody s využitím UV-C záření o vlnové délce 254 nm jsou již nějakou dobu známy. S úspěchem se osvědčily i na některých veřejných bazénech či koupalištích. Zejména v sekcích určených pro malé děti. Nedostatkem systému UV pro čištění vody je však do určité míry nedokonalá schopnost likvidace mikroorganismů, které se ve vodě mohou nacházet. Aby bylo dosaženo komplexního pročištění bez nutnosti přidávat do vody byť jen malé množství chlóru, je nutné systém doplnit ještě o druhý UV generátor, který funguje na jiné vlnové délce, a to konkrétně 185 nm.

Dva systémy které vyčistí „dočista dočista“

Systém UV reaktoru se zářením o vlnové délce 185 nm totiž funguje jako generátor ozónu (známého pod označením O3). Ten funguje jako velmi silný desinfekční prostředek ve vodě. Jeho klíčovou výhodou ale je, že ihned poté, co vykoná svůj úkol, z vody mizí. Nezůstává tak ve vodě ani ve stopovém množství a voda je proto zcela čistá bez jakýchkoli přídavků jiné látky, kterou v ní mít nechceme. Tím, že čištění ozonem je velmi rychlé a účinné, ale také rychle pomíjivé, však narážíme na určitou slabinu této technologie, kterou je potřeba brát v potaz.

Soustavné čištění je základem

V první řadě se na tomto místě bavíme o čištění z hlediska bakteriální složky vody. Což je koneckonců to nejvíc podstatné. Současně však musíme vodu čistit proti mechanickým částečkám, což je možno dosáhnout pomocí klasické pískové filtrace, zejména pak pomocí zeolitu, kterým se dnes písek hojně nahrazuje. Důležité je však vědět, že v případě, kdy nahradíme chlór za dva UV systémy, tedy čištění čistě pomocí UV záření v kombinaci s čištěním ozonem, je potřeba vodu neustále cirkulovat tak, aby mohla být v pravidelném intervalu každá její část znovu přečištěna. Nejedná se však o neřešitelný problém a dnešní moderní systémy umí permanentní cirkulaci vody snadno zajistit.

Ne vždy se musí za zdraví připlácet

V případě, že chceme do zahradního bazénu instalovat systémy pro čištění metodou kombinace dvou UV systémů, je potřeba počítat s cenou někde kolem 15 tisíc v případě že se jedná o bazén v objemu kolem 28 kubíků. V případě větších bazénů se pak cena bude pohybovat někde v rozmezí od 20 do 30 tisíc korun. Spočítali jsme pro vás také spotřebu při provozu tohoto systému, kdy celý systém postavený na bázi UV čištění může mít denní spotřebu někde kolem 600 Watthodin, tedy něco kolem 5 korun. Měsíčně tedy provoz takového systému může vyjít na asi 200 korun, za sezonu se tak můžeme snadno vejít i do tisícovky. Pořizovací náklady systému jsou sice o něco vyšší, než při klasickém čištění pomocí chlóru, provozní náklady jsou ale přibližně poloviční, proto se nám po pár letech vstupní investice vrátí.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
23.04.2025

Photocredit: Jan P. (se souhlasem)
Zdroj: IUVA, Water Quality Association

3