HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Výroba luku a šípů – prověřený návod podle našich předků

Chcete si zkusit vyrobit luk a šípy tak, jak to uměli naši předci? I pomocí základního vybavení se dá zkonstruovat hezký a hlavně funkční luk, který byl nepostradatelnou pomůckou při lovu obživy tehdejších kmenů. U postupu výroby, který vám ukážeme, nepotřebujete žádné složité vybavení ani nářadí.


výroba dřevěného luku návod
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Primitive Technology

Příprava nářadí

Výroba luku v přírodě je zajímavým úkazem lidské tvořivosti. V dobách dávno minulých lidé dokázali díky základním nástrojům sestavit různé výrobky pro práci, lov i bydlení. Nyní se podíváme, jak to bylo při sestrojení luku a šípů, které od nepaměti sloužily pro lov i obranu. V naší fotogalerii se můžete podívat na jednotlivé části výrobního postupu dřevěného luku a šípů. Předtím, než se vydáte do lesa sehnat potřebné dřevo pro výrobu luku, budete potřebovat základní nástroje, mezi které patří pouze ostré kameny, které se v kombinaci s dřevěnou rukojetí používaly jako sekery a nože. Další prvky pro výrobu luku a šípů poskytne sama příroda, okolní dřeviny a živočichové.

Fotogalerie:

i Foto: Primitive Technology

Vyrážíme do lesa pro dřevo

Na výrobu luku budeme potřebovat tenčí kmen stromu. Mezi vhodné zástupce patří například oliva severní, akát nebo tis. U nás tyto druhy v lese zřejmě neseženete. Z domácích dřevin je tak použitelné dřevo tvrdých listnáčů. Mezi ty se řadí jilm, jasan nebo habr. Při hledání vhodného kmene stromu se řídíme několika faktory. Kmen stromu by měl být rovný alespoň v délce 2 metry. Důležitý je také průměr kmene, který by neměl být menší než 13 cm. Při výběru kmene je také ideální, aby obsahoval co nejméně suků od ořezaných větví. Vybraný strom se při jeho dolní části obseká kolem dokola sekerkou z kamene. Poté si z kmene usekneme požadovanou délku. Kolik stojí nový luk, pokud byste si ho chtěli koupit a nevyrábět? Aktuální cenové srovnání zde.

Opracování kmene a sestrojení těla luku

Nyní je důležité opatrně rozdělit kmen stromu na dvě poloviny při jeho delší straně. Na rozdělení se dá použít ostrý kámen připomínající dláto. Ne vždycky se dá docílit dvou stejných polovin, a proto je nutné kmen vybrané poloviny ručně pomocí kamene dotvarovat. Následně ještě strhneme ze dřeva kůru opět pomocí kamenného dlátka. Nyní pomocí dlátka vytesáme z poloviny kmene finální tvar luku. To provedeme tak, že jednotlivé obě strany luku začneme zužovat směrem od jeho středu. Dále je nutné zúžit hloubku těla luku. Toho docílíme tím, že budeme ostrým kamenem „hoblovat“ jeho nejširší stranu na požadovanou tloušťku. Ve středu luku zúžíme jeho šířku. Tento prostor bude sloužit jako rukojeť. Na obou krajích se vydlabou zářezy pro umístění budoucí tětivy. Tím by tělo luku bylo připravené.

Vyrobte si luk a šípy: Lukostřelba je sport pro každého!

Výroba tětivy luku

V další fázi budeme potřebovat sestrojit tětivu. Nejdříve oloupeme kůru z mladého listnatého stromu. Od kůry následně oddělíme kůrové vlákno. Poté jednotlivá vlákna proplétáme do sebe, čímž nám vznikne tětiva. Potřebnou délku můžeme prodlužovat pomocí dalších vláken vplétaných do jednotlivých svazků. Nyní tětivu umístíme do jednoho zářezu na konci luku. Pak je nutné luk prohnout, aby se tětiva osadila i na druhý konec luku. Tím nám vznikne prohnuté tělo luku s tětivou. Pokud se nám prohnutí luku jeví jako asymetrické, můžeme mírným zhoblováním, pomocí ostrého kamene, zmenšit tloušťku na jedné straně luku. Zkusíme napnout tětivu a zkontrolujeme prohnutí luku. Tím máme jistotu, že je luk hotový.

Výroba šípů

Pro výrobu šípů se budeme muset opět vypravit do lesa. V exotickém prostředí využijeme téměř všechny pruty listnatých zástupců. V české krajině se nám pro výrobu šípů bude hodit dřevo smrku, modřínu nebo jasanu. Vhodné je zvolit prut (kmen) mladého stromku do průměru 15 mm. Zakrátíme kmen na požadovaný rozměr a odstraníme z něho kůru. Na jedné straně uděláme zářez pro tětivu. Z ptačího peří si vyrobíme drobná pérka, která pomocí pryskyřice přilepíme na šíp. Peří ještě přivážeme k šípu pomocí vláken z kůry. Tím zabezpečíme rovnou dráhu letu šípu po jeho vystřelení. Druhý konec je potřeba naostřit. To se provádí tak, že konec šípu umístíme nad plamen hořícího ohně a následným třením o větší kámen vytvarujeme špičku. Pomocí horkého uhlíku můžeme ještě dotvarovat peří na šípu.

Jdeme střílet

Nyní již máme vyrobený luk a dostatečný počet šípů, abychom mohli otestovat jich funkčnost. Pro přenos střeleckého vybavení si můžeme ještě vyrobit z kůry tzv. toulec. Budeme potřebovat kůru ze stromu přibližně v rozměru 15 × 120 cm. Kůru přehneme na dvě poloviny a ovážeme vlákny z kůry. Na toulec si také uvážeme popruh pro přenášení. Nyní můžeme otestovat, jestli střelba z luku bude fungovat. Najdeme si místo, kde máme dostatečný přehled o okolí, aby byla zajištěna bezpečnost v místě střelby. Střílet se dá například do starých kmenů stromů nebo slaměného terče.

Video: Útěk do divočiny s dobrým koncem

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
23.03.2020

Photocredit: Primitive Technology

12

Video: Útěk do divočiny s dobrým koncem
Dokument, který natožil Dick Proenneke zachycuje jeho roční pobyt v divočině. Na rozdíl od hlavního hrdiny oblíbeného filmu Útěk do divočiny (Into the Wild) s dobrým koncem.

Video: Jak postavit jednoduchý lesní úkryt
Přemýšleli jste někdy, zda byste dokázali přežít v divočině? Ve videu se naučíte postavit šikovný úkryt pro nouzové přespání v lese.

Chaty a chalupy ve finské přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání?
Víte, že ve Finsku jsou v přírodě volné chaty pro denní potřebu, nebo i pro přespání? Jejich použití je zdarma a nabízejí vše nezbytné pro přežití v divočině.

Základy včelařství: Vyrobte si včelí úly svépomocí (Rady a tipy)
Začněte se včelařstvím a postavte si vlastní včelí úly. Dozvíte se, jak si postavit vlastní včelí úly svépomocí.

Vyrobte si luk a šípy: Lukostřelba je sport pro každého!
Hledáte nový koníček pro volné chvíle? Naučte se, jak vyrobit luk a šípy a možná pro vás lukostřelba bude to pravé!

Video: Zapalte si finský oheň a grilujte i v zimě
Plánujete grilovačku nebo survival pobyt v divočině? Naučte se rozdělávat finský oheň! K čemu slouží a co k němu potřebujete, se dozvíte ve videu.

Útěk do divočiny? Nesmí vám chybět odvaha.
Strávit noc v korunách stromů? Pro někoho je to jako sen. Jen se nesmíte bát výšek! Lesní přístřešek Lesom není pro každého.

Zahradní pergola svépomocí + návod
Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu.

Stylový dřevěný dům, ke kterému nevede žádná cesta
Nemít žádné sousedy a přitom bydlet uprostřed přírody pouhých 15 minut od centra? To je možné jedině na soukromém ostrově uprostřed řeky.

Magickou chatku u jezera postavili z popadaných stromů svépomocí
Černou chatku jako z dětských pohádek postavili majitelé díky nápadu jejich dědečka z popadaných stromů v okolním lese.