HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Vyplatí se vůbec pořízení nového kotle na dřevo? Srovnali jsme náklady na topení starým a novým kotlem

Topení dřevem tady bylo, je a bude. Zejména ve špatně zateplených domech, kde se spotřebuje za topnou sezonu docela hodně energie, dává topení dřevem velký smysl. V poslední době se hodně řeší zákaz starých kotlů první emisní třídy a nutný přechod na nový topný systém. Mnoho lidí přesto vyčkává a zatím výměnu neprovedlo. Ruku na srdce. Vyplatilo by se jim vůbec pořízení nového kotle? Schválně jsme se na to podívali trochu více kriticky a spočítali, jak to vyjde ve skutečnosti finančně.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan D. (se souhlasem)

Klíčovým argumentem je účinnost

Odpověď na to, proč bychom vůbec měli měnit starý kotel za nový neleží zcela jistě jen na tom, že „to někdo nařídil“. Běžná domácnost se na to dívá hlavně z pohledu vlastní úspory a toho, jestli na takové výměně vydělá nebo prodělá. Aby vůbec měl nový kotel šanci obstát, musí nabídnout něco navíc. Je tu něco takového? Kotle páté emisní třídy mají znatelně vyšší účinnost spalování, než měly staré kotle. Ze ostrého provozu se ukazuje, že zatímco starý kotel měl účinnost někde kolem 60 %, nové běžně dosahují až 90 %. Umožňují tak za topnou sezonu spálit méně dřeva. Je to ale dost na to, aby se jeho pořízení vůbec mohlo vyplatit?

Na velikosti záleží

Abychom mohli dojít k odpovědi na naši otázku, je podstatné znát, jaká je velikost a energetická ztráta našeho domu. V případě, že bydlíme v běžném rodinném domě, který má více pater a užitnou plochu 150 m2, není-li zateplen, jeho roční tepelná ztráta může být klidně i něco kolem 37 MWh. Toto číslo je běžnou realitou dnešního venkova. Pokud takový dům zateplen je, pak jeho roční tepelná ztráta bude jen asi 11 MWh. Návratnost pořízení nového kotle se bude podle toho značně lišit. Pokud se totiž jedná o dům s velkou tepelnou ztrátou, vrátí se nám investice zcela jistě rychleji, než pokud máme dům, kde toho zas tak moc neprotopíme. Otázka tedy zůstává, za jak dlouho se taková investice vyplatí.

Do ringu přichází starý a nový

Jak už jsme si řekli, máme dva domy. Jeden zateplený je, druhý není. V obou topíme starým kotlem na dřevo a rozhodli jsme se investovat do pořízení nového. V první řadě do každého domu budeme kupovat trochu jiný kotel. Jak ukazují tabulky níže, v případě domu nezatepleného potřebujeme kotel s výkonem přes 22 kW, do domu zatepleného nám stačí jen kotel s výkonem něco kolem 11 kW. Už na tomto místě se nám bude lišit pořizovací cena samotného kotle, jak je možno vidět na cenovém srovnání nových kotlů s výkonem kolem 22 kW zde a s výkonem kolem 11kw zde.

Palivové dřevo, které za topnou sezonu spálíme

U starého kotle s 60% účinností potřebujeme ze dřeva získat kolem 62 MWh eneregie v případě nezatepleného domu a 18 MWh u domu zatepleného. Je to víc než je jejich tepelná ztráta právě proto, že účinnost kotle není stoprocentní. Již zde se nám začínají nůžky rozevírat a nový kotel získává náskok na starý. Bude to ale dost aby vykompenzoval cenu jeho pořízení? To se dozvíme, jakmile si spočítáme, na kolik nás vyjde palivové dřevo. Palivové dřevo má energetickou hodnotu kolem 4 kWh v každém kilogramu, což po přepočtu odpovídá asi 2 MWh na skládaný kubík. Vzhledem k vlivu nedokonalého spalování a vlhkosti však počítejme cca jen 1600 kWh na kubík. Jednoduchým výpočtem tak zjistíme, že na nezateplený dům potřebujeme 39 kubíků dřeva, zatímco na zateplený jen 12. Ale pozor, to se pořád bavíme o topení starým kotlem.

Nový kotel získá ze stejného množství dřeva více energie

S účinností 90 % jednoduše spočítáme, že nám bude stačit spálit o něco méně paliva, konkrétně dřevo o energetické hodnotě 41 MWh v případě nezatepleného domu a 12 MWh v případě zatepleného domu. To je tedy o něco méně, než u starého kotle. Analogicky přepočítáme na kubíky a víme, že je to 26 kubíků pro nezateplený dům a 8 kubíků pro dům zateplený. Vše názorně vidíme v následující tabulce.

Rozdíl tedy činí přibližně 13 kubíků v případě nezatepleného domu a 4 kubíky v případě domu zatepleného. Při ceně 1700 Kč za kubík je to pak 22000 korun u nezatepleného domu a 6800 u domu zatepleného. To není zrovna málo. Vyšší cena dřeva je zde dána tím, že počítáme tvrdé palivové dřevo s velkou výhřevností. Co ale náklad na kotel? Nový kotel by nás přišel na 60, případně 100 tisíc korun. Vyplatilo se to?

Pan zateplený prohrává závod

Paradoxně u zatepleného domu je úspora nižší. Pořízení samotného kotle sice stálo méně (přibližně kolem 60 tisíc korun), avšak i úspora jeho pořízením byla nižší. V tomto případě při úspoře 6,8 tisíce korun každý rok se nám investice do kotle vrátí za více než 8 let. Faktem však zůstává, že i tak lze investici označit jako dobrou. Životnost kotle je totiž více než 20 let a po osmém roku svého života už nám tedy bude vydělávat.

Pan nezateplený dobíhá do cílové rovinky

V případě nezatepleného domu je návratnost logicky výrazně rychlejší. Ačkoli kotel stojí více, počítejme kolem 100 tisíc korun, při úspoře 22100 každý rok se nám vrátí investice už za 4,5 roku. Jsme tedy na polovině doby návratnosti oproti domu zateplenému. Jak ukazuje přehledně následující tabulka

Když v ten moment vběhne na hřiště dotace

Už máte představu, jak vyjde váš dům? Máte vše spočítáno a přemýšlíte nad pořízením nového kotle nebo že zůstanete „na tajňačku“ u starého? Tak papír s výpočtem zmačkejte a vyhoďte do koše. Realita je totiž ještě trochu jiná. Přichází retro, vzpomínka na doby, kdy si všichni byli rovni a všichni se měli stejně špatně. Ano, mluvíme o socialismu. Realita je totiž taková, že místo vás část kotle nebo možná i celý kotel, zaplatí váš soused. Nemusíte se namáhat. V případě, že jste na tom finančně dobře, pak máte nárok dotaci. V případě, že na tom finančně dobře nejste, máte nárok na ještě větší dotaci. Neváhejte a berte, peněz je dost. Na kolik nás vyjde pořízení kotle s dotací a jaká bude jeho návratnost? V případě dotace pro nízkopříjmové skupiny a seniory bude návratnost ihned. Hned jak vám jej namontují, tak na tom vyděláváte. V případě, že se máte finančně dobře, vrátí se vám investice do kotle asi za dva roky. Jak ukazují dvě následující tabulky srovnávající obě varianty dotace.

Ať se tedy rozhodnete pořídit si nový kotel na dřevo za své vlastní peníze nebo za peníze vašeho souseda, tak jako tak se v době jeho životnosti náklady do něj vložené vrátí. A to je dobrá zpráva, neboť existují na trhu i topné systémy, jejichž pořízení se za dobu jejich životnosti nevrátí.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
29.04.2025

Photocredit: Jan D. (se souhlasem)
Zdroj: MŽP, Wood Heat

2