Rustikální venkovská staročeská kuchyně – inspirace a recept na domácí chleba
V dnešní moderní společnosti pozorujeme velkou touhu po starých nebo staronových věcech – vybavení, nábytku i celých domech. Rustikální, venkovský a selský styl bydlení po vzoru starých českých chalup a selských stavení je na vzestupu. V dnešním článku se podíváme zejména na tradiční rustikální kuchyně a prozradíme vám i recept na domácí chleba, jaký se pekl před tisíci lety. Jak na to?
Jak vypadala stará česká kuchyně?
Každá staročeská kuchyně se pyšnila dominantní pecí nebo kachlovými kamny, která vytápěla chalupu, dalo se za nimi spát a pekl se v nich chleba, při slavnostech i koláče. Ve staré české kuchyni nesměl chybět džber s vodou, kožešina na zahřátí a dřevěná truhla na oblečení. Pokud se rodině lépe vedlo, měli i tzv. sádlák (kameninový hrnec) s dobře vyškvařeným sádlem.
Fotogalerie:
Tradiční i moderní rustikální kuchyně – inspirace
To, co dřív lidé vnímali jako běžné, dnes považujeme za retro. Proč se snažíme napodobit interiéry chalup a styl nábytku a doplňků našich předků? Pravděpodobně v nás tyto útulné interiéry vyvolávají příjemné pocity bezpečí, vzpomínky na dětství a prázdniny u babičky a dědečka. Čím dál víc tento venkovský a staročeský rustikální styl zejména v kuchyních vyhledáváme. A jak vlastně takové moderní pojetí tradičního chalupářského stylu vypadá? Nahlédněte do interiérů starých i nových českých chalup a roubenek a zhlédněte tradiční i moderní venkovské rustikální kuchyně. Inspirace na vás čeká ve fotogalerii.
Mohlo by vás zajímat: Chalupářský styl bydlení – český venkovský styl nejen na chatu a chalupu
Záclony do rustikální kuchyně
Jedním z typických vybavení světniček na chalupě bývaly záclony. I dnes se tento trend stále drží. Jaké vzory jsou populární pro venkovskou či rustikální kuchyni? Nejvíce oblíbené jsou klasické kostkované záclony do kuchyně v různých barvách – červená, modrá, zelená i černá. Občas jsou vidět i pruhované, puntíkované, květinové nebo zvířecí motivy. Hospodyňky si s oblibou sladí záclony také s ubrusem, podsedáky či prostíráním.
Kachlová kamna s pecí a pečení domácího chleba
Nedílnou součástí rustikální chalupářské kuchyně jsou i kamna, nejčastěji kachlová s pecí. Nechte se očarovat a omámit vůní koláčů nebo chleba, který se pekl téměř v každé takové chalupě. Navoďte si atmosféru a jeden takový chleba, podle receptu z dávných dob, si vyzkoušejte upéct v našich moderních podmínkách. Jak na to?
Jak připravit pec pro pečení?
Před samotným pečením bylo třeba roztopit v peci na pečení chleba, která byla dříve v každé chalupě, a pořádně ji vyhřát. Hospodyně naložila do pece velké množství naštípaného dřeva, jakmile shořelo, odstranila uhlíky a pec vymetla. Mohlo to trvat i několik hodin. Následně se do pece nasázely vodou potřené bochníky a čekalo se, až budou upečené. Po vyjmutí z pece se bochníky opět potřely vodou.
Kvásek a jeho příprava
Upéct dobrý chleba, aby všem v domě chutnal, to uměly opravdu jen dobré hospodyně. Důležité bylo večer před samotným pečením připravit kvásek. Ten se zakládal v díži a pravidelně se promíchával, postupem času se vzniklé množství (už těsto) převracelo a překládalo. Další den bylo potřeba vysypat moukou ošatky a vzniklé těsto vyválet, zpracovat a rozdělit do ošatek, kde ještě nějakou dobu kynulo (odpočívalo). Zpravidla se peklo šest chlebů naráz.
Domácí kváskový chleba, který se pekl před tisíci lety – recept:
- 320 ml vlažné vody
- 250 g pšeničné chlebové mouky
- 150–250 g žitné chlebové nebo celozrnné mouky
- hrnek hladké mouky na kvásek
- 1/2 balíčku měkkého droždí nebo cca 5 g suchého droždí
- 1,5 lžičky soli
- 2 lžičky kmínu
Postup přípravy:
- Nejdříve se z kvasnic, trochy vody a hladké mouky zaděláme kvásek a necháme ho vykynout.
- Smícháme mouku, kvásek do ní nalijeme, přidáme zbylou vodu a vymícháme těsto.
- Těsto zakryjeme a necháme znovu kynout, až trochu změkne (cca půl hodiny).
- Vytvarujeme bochník, posolíme a pokmínujeme a ještě necháme kynout cca 20 minut.
- Vložíme do vyhřáté trouby (pece) a pečeme, až je kůrka tmavá a křupavá.
Správná atmosféra rustikální kuchyně
Vůně se line vaším domem, vy se můžete klidně posadit v kuchyni u stolu a zakousnout čerstvý domácí chléb. Nechte se unášet jeho lahodnou chutí, vnímejte jeho horkost a čerstvost. Poklidnou atmosféru využijte a podívejte se na inspiraci rustikálních kuchyní v naší bohaté fotogalerii. Dobrou chuť!
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Irena Valaškovčáková
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
04.04.2022
Photocredit: CS Chalupy (se souhlasem)
Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?
Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Kde se v nás láska k chalupaření bere a jsme v tom opravdu výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy?
Rustikální áčková chata pro ty, kteří hledají klid a samotu
Áčkovou chatu ukrytou na samotě v horách si postavil hudební skladatel, aby měl klid na práci. Pojďte se nyní s námi do jeho samoty podívat.
O opravě roubené horské chaty Prašivá v Beskydech s jejím provozovatelem
Přečtěte si rozhovor o průběhu rekonstrukce 100 let staré dřevěné chaty Prašivá v Beskydech. Podílelo se na ní až 450 nadšených dobrovolníků. Co byla největší výzva?
Víkendová chata u Prahy je cítit láskou ke dřevu a k českému řemeslu. Její interiér vás okouzlí
Přečtěte si rozhovor s paní Karolínou a prohlédněte si fotky její úžasné víkendové chaty, kterou si s manželem postavili u Prahy.
Poptávka po chatách a chalupách v Česku strmě stoupla. Stejně jako ceny
Chaty a chalupy na prodej či k pronájmu jsou aktuálně velice žádané. Jaká je situace na českém trhu? Jsou nemovitosti pro víkendovou rekreaci ještě vůbec k mání?
Kachlová a krbová kamna – inspirace pro kachle a obložení
Toužíte po nových kamnech či krbu? Nevíte si rady s výběrem druhu obložení? Inspirujte se možnostmi v našem článku.
Chalupářský styl bydlení – český venkovský styl nejen na chatu a chalupu
Zařiďte si vaši chalupu v tom správném venkovském stylu. Poradíme vám, jak může vyniknou tradiční nábytek i s dekoracemi, ovšem moderní cestou. Pojďte s námi prozkoumat chalupářský styl bydlení.
Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem
Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii.
Nádherná venkovská chata s interiérem ve stylu Mid-century má blízko k Bauhausu
Skloubit jednoduchý styl venkovské chaty a modernistické prvky v newyorském stylu minulého století chce odvahu. Tady to skvěle zafungovalo.
Kouzelná venkovská kuchyně – 7 tipů, jak vytvořit autentickou atmosféru venkova
Kuchyně ve venkovském stylu jsou nepřekonatelným trendem. Poradíme vám, jaké prvky použít a jakým se naopak velkým obloukem vyhnout.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: