HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Takhle si Češi své výtvory určitě nepředstavovali. Fotografie zachycují ty „nejpovedenější“ velikonoční beránky

Určitě se vám to také někdy stalo. Popadla vás chuť upéct velkolepé dílo, ať už se jednalo o dort, vánočku, nebo právě o velikonočního beránka. V duchu už jste si představovali svůj výtvor, velmi podobný tomu, co tvoří mistři cukráři ve světových televizních show. Ve skutečnosti jste však z trouby vytáhli něco, co se tomu ani zdaleka neblíží. Nejste v tom sami. Vybrali jsme pro vás fotografie těch „nejlepších“ velikonočních beránků.


Tohle jsou ty nejlepší úlovky českých beránků
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jana Š. (se souhlasem)

Který je nejkrásnější?

Beránek je symbol jara a nevinnosti. Občas však výtvory některých hospodyněk a milovníků pečení připomínají spíše něco velmi těžko identifikovatelného, co má k nevinnosti hodně daleko. Bohužel, čím více se člověk snaží, tím je výsledek horší. A nepomůže ani to, že dodržíte recept do posledního detailu. Není tak výjimkou, že beránci pak vypadají jako všechno možné, jen ne jako beránci.

Jde o vlastnoruční výtvor. A to se počítá

V žádném případě se však autorům nechceme vysmívat. Ruku na srdce, dokonalého beránka si může koupit každý. Ten však bude k nerozeznání od ostatních. Vlastnoručně udělaný beránek v teple domova má oproti tomu svůj vlastní jedinečný příběh. Navíc si můžete být jisti, že žádného podobného nikde jinde jen tak neuvidíte.  

Kde se vlastně vzal?

Tak jako k Vánocům patří vánočka, k Velikonocům neodmyslitelně patří beránek. Tato tradice má velmi hluboké kořeny, které sahají až do židovských biblických dějin. V křesťanském středověku byl poté beránek spojován s osobou Ježíše Krista a má být symbolem nevinnosti a naší záchrany. A právě díky křesťanství se dostalo pečení velikonočního beránka i do naší české kultury. Velikonoční beránek se podle tradice peče na Bílou sobotu a většinou nechybí skoro v žádné domácnosti. 

U beránka to nekončí

Velikonoční nezdar se však nemusí týkat jenom pečení. Někteří lidé narazí i při tvorbě velikonoční pomlázky nebo chcete-li tataru, žily či karabáče. Ten je potřeba splést z několika proutků, nejčastěji vrbových. Zpravidla je těchto proutků 6–12. Může se však stát, že pokud není výrobce zrovna zručný, výsledná pomlázka nedopadne úplně podle představ. Něco podobného se stalo také herci Miroslavovi Šimůnkovi, na jehož pomlázku se můžete podívat v galerii. Ovšem i zde platí, že vlastnoruční výroba má oproti koupené pomlázce přidanou hodnotu.

Galerie velikonočních příšerek

Vybrali jsme pro vás ty nejúsměvnější kousky a dali je do naší galerie. Připravte se na opravdu jedinečný velikonoční zážitek.

    

    

Pečete na Velikonoce beránka?

Ne.

4

Ano, ale vypadá podobně jako beránci v tomto článku.

5

Ano a většinou se povede.

10

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
19.04.2025

Photocredit: Jana Š. (se souhlasem)
Zdroj: Pavlína Pitrová - Velikonoce - historie, zvyky, tradice

1

Velikonoční pomlázka: Návod na pletení pomlázky z osmi proutků
Pomlázka, tatar, korbáč, šmigrus, namrskut, pamihod, žíla... To jsou jen některé z názvů jednoho z nejznámějších symbolů Velikonoc. Zjistěte s námi, jak uplést pomlázku.

Veselé Velikonoce – 60+ inspirace na velikonoční výzdobu, vajíčka a dekorace
Velikonoce jsou obdobím plným jarních a velikonočních tradic. Je to také čas, kdy se zaměřujeme na zdobení našeho obydlí. Inspirujte se originálními nápady na velikonoční dekorace, vajíčka a výzdobu.

Je nejvyšší čas zasít jarní osení. Do Velikonoc zbývá pouze 10 dní
Včera bylo ještě brzo, ale zítra už bude pozdě. Dneska je ten ideální den na zasetí velikonočního osení. Přinášíme jednoduchý návod, jak na to.