HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Skleněná či dřevěná stříška nad vchodové dveře – jak vybrat tu správnou

Vchodová stříška je pohledovým prvkem každé stavby. Tvar stříšky nad vchodem se obvykle volí tak, aby byl co nejvíce v souladu s architektonickým konceptem budovy. Používá se na velké množství staveb, od domů přes administrativní stavby až po kostely. Nejčastěji je vidět dřevěná stříška nad vchodové dveře, vyrábí se však i ze skla, hliníku a betonu.


Vchodová stříška inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Creative Commons Zero – CC0

Vchodová stříška – definice a význam

Vchodová stříška je doplňková střecha menších rozměrů, která má za úkol chránit prostor kolem vstupních dveří před venkovními vlivy počasí. Mezi venkovní vlivy můžeme zařadit déšť a sníh. Pokud je vchodová stříška s boční stěnou, může nás ochránit také před větrem. Takto zastřešený vstupní prostor poskytne obyvatelům domu ochranu před nevolí počasí do doby, než odemknou dveře, nebo případné návštěvě, která čeká, až jim obyvatelé domu otevřou. Někdy se pod vchodové stříšky umísťují lavičky. Na zajímavé typy a tvary vchodových stříšek se můžete podívat ve fotogalerii.

Fotogalerie:

i Foto: Creative Commons Zero – CC0, Crocus Lover, KK, Jan Planička

Stříšky nad vchodové dveře kotvené do obvodové stěny

Na nosnou konstrukci vchodových stříšek se používají různé materiály. Pokud se jedná o stříšky, které bývají zpravidla kotvené do obvodového pláště, tak se jako nosná konstrukce používá hliník nebo ocel. Díky těmto materiálům je možné dosáhnout zajímavých tvarů. Lze z nich vyrobit menší, ale také velké stříšky nad vchodové dveře. Do ocelového (hliníkového) rámu se jako výplň používá polykarbonát, lexan nebo speciální sklo. Takovéto ochranné stříšky tedy většinou propouští světlo. Velkou výhodou vchodových stříšek kotvených do obvodové stěny je to, že odpadají nosné sloupy, které by ji vynášely. Vchodové stříšky kotvené do stěny je možné vyrobit také ze dřeva. Toto řešení se používalo spíše u starších objektů a v dnešní době se s nimi setkáme spíše ojediněle, a to například u masivních dřevostaveb.

Stříška nad vchod podporovaná sloupy

V této kategorie vynikají vchodové stříšky, jejichž nosnou konstrukcí jsou dřevěné sloupy. Dřevěné sloupky je nutné na jejich spodní straně vhodně osadit, aby nebyly v kontaktu s dlažbou nebo terénem. Používají se ocelové kotevní patky, do kterých se dřevěné sloupky osadí. Ocelová patka se následně kotví do základové betonové patky. V mnoha případech jsou sloupy zdobené a natřené barvou. Samotné sloupy vynáší vlastní konstrukci přístřešku. Ta bývá tvořena dalšími prvky, které tvoří tvar dřevěné stříšky nad vchodové dveře. Další možností vynesení konstrukce je použití betonových nebo vyzdívaných sloupů. U tohoto typu je možné postavit vchodovou stříšku s boční stěnou, která vytváří kryté zákoutí před vchodovými dveřmi do stavby. 

Tvary vchodových stříšek

Jelikož se jedná o rozmanitý doplněk domu, mezi základní typy vchodových stříšek můžeme zařadit stříšky sedlové, pultové, ploché i obloukové. Nebo bývají také vyrobené dle individuálního zadání. Jinak bude vypadat vchodová stříška u rodinného domu a jinak u administrativní budovy, hotelu či kostela. U větších staveb se klade požadavek na větší vstupní dveře, tomu pak bude odpovídat i velikost samotného přístřešku. Někdy je vchodová stříška řešena zvětšeným přesahem střechy v místě vstupních dveří. U tohoto řešení může být přesah doplněn nosnými sloupky, které podporují vyložení krokví mimo prostor střechy.

Mohlo by vás zajímat: Střecha valbová, či pultová? Představujeme rozdělení střech u dřevostaveb

Varianty střešních krytin na vchodové stříšky

U menších stříšek, které bývají kotveny do stěny nad vstupními dveřmi, se používá průsvitná krytina z polykarbonátu nebo lexanu. U stříšek s pultovým nebo sedlovým tvarem je možné použít keramickou, betonovou nebo plechovou krytinu. Důmyslným řešením je, pokud střecha přímo navazuje na vchodovou stříšku. To je pak použita stejná krytina na obou střešních rovinách. Zajímavým provedením může být použití doškové krytiny na vchodovou stříšku. Ve většině případů stříšky nemívají řešený dešťový svod, protože se jedná o malou střešní plochu. Při své okapové hraně mívají pouze decentní žlab vyvedený mimo zpevněné plochy.

Podívejte se na bohatou inspiraci vchodových stříšek i jak vyrobit stříšku nad vchodové dveře svépomocí v naší fotogalerii.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
15.04.2020

Photocredit: Creative Commons Zero – CC0

1

Konstrukční systémy dřevostaveb 2. díl - Stěny, stropy, střechy
Konstrukční systémy dřevostaveb dnešní doby.

Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru
Proč a jak izolovat střechu, aby vám bylo doma příjemně v létě i v zimě?

Hydroizolační střešní fólie - jak postupovat?
Jaké zásady dodržet při pokládání hydroizolační fólie na plochou střechu?

Šindelová krytina na střechu: Jak a podle čeho vybrat správný šindel
Vybíráte šindelovou krytinu na střechu? Jaký je rozdíl mezi kanadským a asfaltovým šindelem a jaké jsou vlastnosti a ceny dalších šindelů se dozvíte zde.

Pálená versus betonová střešní taška: Která vítězí?
Rodí se vám pod rukama nový dům a poslední co zbývá je střecha? Nebo jste se rozhodli pro její radikální rekonstrukci? Ať tak či onak, poradíme vám, kdy je lepší sáhnout po pálených taškách, a kdy naopak po betonových.

Zajímavé krovy, které jen tak nevymyslíš
Střecha je jen tak dobrá, jaký má krov. Inspirujte se nejrůznějšími variacemi z celého světa. Mimochodem, víte, jak vypadá ten váš?

Atika ploché střechy – postup výroby a montáže
Řešíte atiku ploché střechy na novém domě? Máme pro vás jednoduchý návod včetně výkresové dokumentace, jak zvládnout výrobu a montáž atiky svépomocí bez odborných znalostí či složitého vybavení.

Altány, pavilony, přístřešky: Nejrůznější typy venkovního zastřešení a jak na ně
Střechy, stříšky, altány a pavilony... Věděli jste, že i otevřené venkovní přístřešky, které nás chrání před nepříznivým počasím, mohou být moderním projevem architektury? Pojďte se na ně podívat v následujícím článku.

Sedlová, pultová a valbová střecha: Typy a rozdělení střech u dřevostaveb
Tvarů střech je velké množsví a pojmů okolo konstrukce střechy ještě více. Znáte je? V následujícím článku uvádíme vše podstatné ke střešní terminologii.