HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

V divoké Tasmánii nad ekologickými dřevostavbami přemýšlejí

V divoké Tasmánii vzniklo devět dřevěných pavilonů inspirovaných zdejší dechberoucí přírodou. Chaty jsou zasazeny do stávající chatové oblasti národního parku Freycinet na východním pobřeží ostrova. Architekti museli zvolit takový přístup k realizaci návrhu, který by minimalizoval rizika narušení místní fauny a flóry. Vhodné řešení umožnilo zachovat unikátní ráz krajiny a inovativní design nových pavilonů zprostředkoval maximalizaci zážitku tasmánské atmosféry.


Dřevostavby v Tasmánii
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Dianna Snape, Alastair Bett

Kdo cestuje po celém světě za poznáním přírodních krás, neopomene navštívit australské národní parky v Tasmánii. Architektonické studio Liminal Architecture vybudovalo na poloostrově Freycinet nové pobřežní pavilony ze dřeva, které oslavují a odrážejí zdejší jedinečnou krajinu.

Fotogalerie:

i Foto: Dianna Snape, Alastair Bett , Liminal Architecture

Přísný plán výstavby

Chatová oblast se tu vyskytuje již několik desetiletí. V 90. letech zde bylo postaveno šedesát chat. Devět nových pobřežních pavilonů nahradilo šest stávajících chatových jednotek, které se nacházely na kraji zátoky Great Oyster. Před zahájením stavby v této lokalitě prozkoumali ekologové faunu a flóru s cílem zachovat rovnováhu v přírodě. Protože environmentální hledisko hrálo prim, bylo nutné přijít s přísným plánem řízení stavby. Ráz krajiny neumožňoval přístup těžké techniky, proto byly na místě postaveny pouze podlahové plochy. Zbytek prací probíhal mimo lokalitu. Jednotlivé moduly byly do národního parku transportovány a zasazeny do podlahové konstrukce. Rekultivaci minimálně zasažené krajiny podpoří výsadba místních rostlin.

Inovativní konstrukční řešení

Každý z pavilonů disponuje rozměrnou oblou terasou s posezením a venkovní vanou. Vizuálně je vana spojena s vnitřním sprchovým koutem, který disponuje výhledem skrz prosklenou stěnu. Inovativní řešení konstrukce však spočívá především v absenci pravých úhlů. Obytné prostory jsou situované k příchodové cestě a jejich tvar připomíná burský ořech. Ramena stavby, od ložnice po obývací pokoj, svým tvarem připomínají nedaleké zátoky a tvoří ochranu terasy jako soukromého místa vhodného pro relaxaci. Vnitřní zaoblené prosklené stěny pouštějí krajinu dovnitř, rozšiřují výhled, a tím zdůrazňují zážitek z ponoření se do přírody. Vnější obvodové zdi tvoří obložení ze dřeva Red Ironbark, z rodu eukalyptů, jenž se nachází v celé východní Austrálii. Je ideálním řešením pro svou vysokou odolnost vůči hnilobě. Použité dřevo je zuhelnatělé. Proces opálení produktu odkazuje na hojný výskyt místních požárů a zároveň zvyšuje jeho životnost.

Detailní moderní design

Zuhelnatělé (karbonizované, opálené) obložení vnějších zdí pavilonů zajišťuje stavbě vizuální diskrétnost. Interiér uvnitř těchto stěn představuje výsledek schopnosti návrhářů zpracovat i ten nejmenší detail a ukazuje nám, v čem spočívá skutečné a poctivé řemeslo. Unikátní je zejména provedení dřevěného obložení zdí, které obklopují celý interiér. Je sestavené z výřezů tasmánského bukového dřeva (rod Nothofagus), které jsou zpracovány místními řemeslníky. Jednotlivé části obložení mají odlišnou délku a tloušťku, čímž vzniká jeho plasticita. Jejich nerovnoměrný vzhled umožňuje neustálou hru stínů, kterou aktivuje bohaté denní světlo procházející prosklenými panely. Zajímavé jsou zabudované skříně, které se v plastickém povrchu obtížně hledají. Stačí najít černý vertikálně umístěný pruh, který odděluje jejich dveře a hned je možné odhalit ukryté poklady, a to například společenské hry či průvodce volně žijících živočichů. Designéři zvolili jednoduchou paletu hřejivých a jemných barev, které reagují nejen na pobřežní textury a žulové skalní útvary, ale také na bohaté porosty zeleně i skvostnou modř oceánu.

Unikátní zábradlí

Ubytování v pavilonech zpřístupňuje návštěvníkům národního parku Freycinet nespočet aktivit. Například plavbu po moři na kajaku či výlety do přírody. Ale pavilony samotné disponují ojedinělým prvkem, který se volnočasové nabídce hravě vyrovná a zprostředkuje zcela jedinečný zážitek. Jedná se o originální řešení zábradlí na terase pavilonu. Návrháři z Liminal Architecture si uvědomovali, že typické zábradlí při venkovním posezení narušuje výhled. Proto nainstalovali prostorově úspornou konstrukci, na které je upevněná síť. Toto jedinečné řešení poskytlo další prostor pro relaxaci a novou úroveň propojení návštěvníka se zdejší krajinou.

Inovativní konstrukce, detailní design, otevřenost přírodě a zcela unikátní prvky umocňují prožitek nejen z pobytu v moderních pavilonech, ale také z maximálního propojení s charakteristickou tasmánskou přírodou.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
20.09.2019

Photocredit: Dianna Snape, Alastair Bett

0

Chaty Shelter na ostrově Manshausen
Tyto chaty si nechal postavit norský polárník Børge Ousland na vlastním ostrově Manshausen. Tyto chaty visuté z části do moře mají sloužit jako ubytování pro rybáře, kteří křižují pobřeží v blízkosti Lofot na kajacích.

Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?
Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.

Didgeridoo: Video: výroba podle tradice domorodců
Podívejte se na tradiční postup výroby didgeridoo. Na tento zvláštní nástroj hrají australští domorodci už přes 40 000 let a vyrábí jej z eukalyptového dřeva vykotlaného od termitů.

Luxusní vila s posuvnou dřevěnou fasádou v eukalyptovém lese. Pohádka nebo realita?
Moderní rodinný dům se skrývá v australské divočině. Jeho design však láká zvědavé oči z celého světa. Neotřelé řešení fasády stejně jako tvar domu a jeho umístění překvapivě ladí s okolní přírodou. Prohlédněte si jej ve fotogalerii.

Před shonem velkoměsta utekli pod tropické palmy. Prohlédněte si dřevostavbu Palmyra House.
Víkendová chata na indický způsob nebo spíše luxusní dřevostavba mezi tropickými palmami – tak by se dala charakterizovat stavba Palmyra House. Podívejte se, jak vypadá netradiční útočiště před ruchem velkoměsta.

Baubotanik: živé domy, které rostou podle přání architekta
Proč kácet stromy, abyste z jejich dřeva mohli stavět? Nebylo by lepší nechat si hned vyrůst celý dům? Dozvíte se v článku.

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou
Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.

Stylová ruská chata se vznáší nad řekou
Dům, nebo most? Bridge House obsadil oba břehy malé říčky a vyplnil prostor, nad kterým se doslova vznáší. Pohodlí vám tu ale chybět nebude. Nahlédněte s námi dovnitř.

Chata, která je skryta před nepříznivým počasím v dřevěné kapuci
Norské počasí je velmi chladné. I proto byl dům, na který se dnes podíváme, vybaven dřevěnou kapucí, která jej chrání před větrem.

Dům na tasmánské pláži – barevný tón mu udává naplavené dřevo
Dům na pláži získal díky tepelně upravené fasádě z kvalitního dřeva velmi působivý vzhled. Stavba působí jako velmi přirozený prvek krajiny na pobřeží. Prohlédněte si ho s námi důkladně i v interiéru.