HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

V Česku se začíná rozmáhat fotovoltaika na balkonech paneláků. Zjistili jsme, jak funguje a spočítali, kdy se vyplatí

Snahy ušetřit na energiích, stejně jako chuť získat nezávislost na dodavatelích, jsou poslední dobou na vzestupu. Asi nejjednodušší možnost, jak se osamostatnit, se nabízí ve směru elektrické energie, a to instalací domovní fotovoltaiky. Co ale mají dělat všichni ti, kteří bydlí v bytech? Dnes už je tu řešení i pro ně. Jedná se o balkonovou fotovoltaiku, která se v posledním roce objevila na nejednom českém balkónu.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Instalace, kterou zvládne i vaše máma

Zajímavostí sad pro instalaci fotovoltaické elektrárny na balkón bytu panelového domu je její jednoduchost a možnost nainstalovat si ji sami. Bez elektrikáře i montážní firmy. Díky tomu je možno ušetřit docela dost peněz už na začátku třeba tím, že si pořídíme sadu za lepší cenu a nebo tím, že neplatíme drahé a věčně přetížené řemeslníky a elektrikáře. Jak je ale možné, že na rozdíl od fotovoltaiky pro rodinný dům je zde instalace takto jednoduchá? Systém je vyroben jako zapouzdřená jednotka, ze které vede kabel, který jednoduše zapojíme do nejbližší zásuvky. Panely pak přimontujeme na balkón a tím to končí. Od té chvíle nám spadne spotřeba ne elektroměru našeho bytu.

Noční můra jménem přetoky

Věcí, kterou by měl znát každý majitel fotovoltaické elektrárny, ať už se jedná o složitý systém pro rodinný dům a nebo jednoduchou instalaci na balkón v bytě paneláku, jsou přetoky. Jedná se o nadvýrobu elektřiny takovou, že její část odchází zpět do distribuční sítě, aniž bychom se na tom předem s distributorem domluvily. Taková situace může být penalizována a v extrémním případě i pokutována. Při pořizování balkonové fotovoltaiky je proto si pohlídat, aby její součástí byl také střídač, který garantuje nulovou propustnost vyrobené elektřiny zpět do distribuční sítě. Někdy bývá takový střídač označován jako „zero export“, či podobným označením. Střídač je zařízení, které je zapojeno mezi samotné panely fotovoltaiky a zásuvku, do které je systém připojen. Zajišťuje převod stejnosměrného proudu z fotovoltaiky na střídavý s napětím 230 Voltů a dodává jej do našeho domácího okruhu zásuvek jen tolik, kolik je aktuálně potřeba. Tím je zamezeno, aby došlo k přetokům ven mimo náš elektroměr.

Když výroba z fotovoltaiky nestačí

Může však nastat i situace, kdy je například pod mrakem a balkonová fotovoltaika nevyrobí dostatečné množství energie. V takovém případě systém automaticky nechá doplnit elektřinu od klasického dodavatele. K úspoře tak dochází tím způsobem, že pokud fotovoltaika generuje energii, berou spotřebiče primárně z ní. Pokud takto vygenerovaná energie nestačí, pak si spotřebiče dobírají ze sítě.

Má to ale háček

Pro instalaci základní balkonové fotovoltaiky, abychom nemuseli žádat o extra povolení, je dobré vědět, že limitem je výkon 800 Wattů. Což je na druhou stranu poměrně dost a při velikostech běžných balkónu to přibližně odpovídá právě jejich ploše pokryté fotovoltaikou. Při využití balkonové fotovoltaiky, která se vejde do tohoto výkonu stačí pouze oznámit její instalaci našemu distributorovi pomocí k tomu určeného formuláře.

Kolik to vlastně stojí a vrátí se to vůbec?

Asi nejdůležitější otázkou, která se nabízí hned na začátku je, na kolik přijde pořízení takového systému a pak také to, kolik nám ročně je schopno vyrobit elektrické energie. Tedy kolik můžeme díky takovému systému ušetřit. Pomineme-li fakt, že nám systém dává určitou autonomii a možnost vyrábět si v omezeném množství doma elektřinu i při výpadku proudu, hlavním důvodem k pořízení, jsou právě úspory. Ceny sad pro balkonovou fotovoltaiku si můžete srovnat např. zde. Jak se ukazuje v našich výpočtech, návratnost této investice je kolem 5 let. V některých případech se ale může vrátit už za 3 roky. Jak ukazují následující tabulka s výpočtem a seznam kroků nutných pro její instalaci.

Dokonalé pro domácnosti se stálým odběrem

Při pořízení balkonové fotovoltaiky v základní sadě je potřeba brát v potaz to, že její součástí není baterie. Lze samozřejmě pořídit i systém s baterií, ale jeho složitost i cena tak roste. Abychom využili veškerou vyrobenou energii, je proto vhodné mít doma permanentní odběr elektrické energie. O to se samozřejmě starají všechny spotřebiče, které doma máme permanentně zapnuté. Typicky to může být i třeba bojler na ohřev teplé vody, jehož provoz tak jde zcela vykrýt. Hodně toho spotřebují i stále zapnuté počítače či různé komponenty chytré domácnosti. Je proto dobré se nejprve podívat na domovní elektroměr a zjistit, jaký je odběr domácnosti v situaci, kdy například nejsme doma. I to může napovědět, zda pro nás je balkonová fotovoltaika dobrou cestou či nikoli.

P.S. Zvažujete instalaci balkónové fotovoltaiky? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
22.04.2025

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: PV Education, SEIA

3