5 kroků k zelenějšímu domovu – jak málo stačí?
Ekologický způsob života se stává v posledních letech nejen trendy výstřelkem, ale také nezbytností. Přispějme alespoň malým dílem k záchraně naší planety a zařiďme si i naše již postavené domy ekologičtěji. A někdy k tomu stačí opravdu málo. Představujeme vám 5 snadných tipů k zelenějšímu domovu.
1. Kdo netřídí, nežije
Zde se můžeme pochválit. Česká republika se dlouhodobě umisťuje na předních příčkách v hodnocení kvality třídění odpadu. Jen tak dále. Přesto neusněme na vavříněch. Vždy můžeme udělat více. Například bezobalový životní styl tzv. „zero waste“ představuje snahu o úplnou eliminaci odpadu. Uvažte sami:
Lepší žádný, než vytříděný odpad
1. krokem ke snížení množství odpadu z našich domácností tak může být používání mikrotenových sáčků vícekrát než jednou, případně jejich úplné omezení tím, že si budeme brát do obchodů vlastní nádoby a látkové pytlíky.
Bod číslo 2: žádné balené ovoce a zelenina. Opravdu potřebujeme balení dvou banánů v plastové vaničce a převázané igelitem?
A bod číslo 3: třídíme-li, tak správně!
- Víte, že rulička od toaletního papíru, stejně jako proložka na vejce, už nepatří do papíru, ale do směsného odpadu? Vyrábí se totiž z tolikrát recyklovaného papíru, takže další recyklace už není možná.
- A věděli jste, že papírový kelímek od kávy také do papíru nepatří? Je totiž potažen malou vrstvou plastu, a tak musí skončit také ve směsném odpadu. Nevyplatí se příště vzít si kávu do něčeho ekologičtějšího?
2. Teče voda proudem
K typickým znakům ekologické domácnosti řadíme také snahu o úsporu vody. A kdo šetří, má za tři, takže se tato snaha projeví také v účtech za vodné a stočné. Při běžné hygieně se vyplácí spíše sprcha než vana a chcete-li postoupit o krok dále, pořiďte si tzv. šetřiče vody. Jedná se o malý nástavec našroubovatelný na kohoutek. Ten pak nepropustí více vody, než si sami nastavíte. Šetřič pořídíte v řádu desítek až stovek korun, úspora však může sahat hned po prvních měsících mnohem výše.
Dobrým zdrojem úspory vody je také pračka – zapínejte ji až ve chvíli, kdy je dostatečně plná. Také prášku či gelu na praní stačí použít jen nezbytné množství. Ryby vám poděkují. Obýváte-li dům, pak nezapomeňte využít možnosti zachytávat dešťovou vodu, jejíž upotřebení může mít mnohé podoby. Od splachování záchodu, přes zalévání záhonu, až po praní (platí u ekologických expertů).
3. Když spotřebič nespotřebuje
Málokdo z nás asi při nákupu domácích spotřebičů hledí na jejich ekologickou stopu či energetickou třídu. Možná bychom ale měli začít. Nejen, že budeme šetřit vlastní kapsu, ale přispějeme také k menšímu čerpání energií a k udržitelnému rozvoji.
Až budete potřebovat nový spotřebič, nezapomeňte se zaměřit také na jeho energetický štítek (nejlépe kategorie A+ či A++) a způsob, jakým je možné jej recyklovat, resp. ekologicky zlikvidovat. Věděli jste, že sklokeramické desky mají nejmenší zbytkové teplo? Nejhůře pak dopadají staré hořákové sporáky, s nimiž pomyslně vytopíte celý byt, než se ohřeje voda na špagety.
4. Kdo se nebojí
Chcete-li se do ekologického domova opřít se vším všudy, začtěte rovnou u oken a dveří. Přestože se může zdát být jejich seřízení jako zbytečnost, ušetříte tím především vy. Zvláště plastová okna a balkonové dveře vyžadují každý rok až dvě pravidelné údržby a servis. Nejen, že se vám budou pak lépe otvírat a zavírat, ale překvapí vás také kvalitním udržením tepla v místnosti. Vy méně protopíte a planeta se méně ohřeje. Co víc si přát?
5. Eko na tělo?
K zelenému domova patří nejen kvalitní a ekologické vybavení, ale také obsah našich skříní a šatníků. Tušíte, za jakých ekologických a ekonomických podmínek bylo vyrobeno vaše tričko nebo vaše kalhoty? Nezaměříme-li se na problematiku globálně, nemůžeme žít v představě, že vůbec něco měníme. A tak se porozhlédněme po českých výrobcích, po bavlně, která rostla blíže než v Bangladéši, a po značkách, které certifikují rovný přístup k lidem i přírodě.
Naše peněženka možná jednorázově zapláče, ale poděkují nám nejen výrobci, kteří si naše peníze zaslouží, ale také příroda a naše vlastní kůže, do které se skrze oblečení nebude vsakovat množství toxických a alergenních látek. A až skončí nejlepší léta vašich svršků, nezapomeňte je zkusit nabídnout ještě některé ze sociálních služeb, které oblečení z druhé ruky využití – ať už pro lidi bez domova nebo k šití dalších modelů. A to se vyplatí!
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Magdalena Hýrková
Vydáno dne:
06.11.2018
Photocredit: Archiv redakce
Ekologické stavby jako utopie nebo budoucnost?
Zajímají vás ekologické stavby a domy? Podle čeho se měří míra ekologie
Tekuté tapety: ekologické řešení poškozených stěn a dýchacích obtíží
Tekuté tapety opraví poškozené stěny a udělají radost alergikům. Jak je aplikovat a kolik stojí?
Ekologické okenní profily: Jaké jsou současné trendy?
Současné trendy se zaměřují zejména na rámy oken a ekologii použitých materiálů. Proč a jaké jsou možnosti? Odpoví článek.
Video: Lavička z palet - ekologická, praktická i nápaditá!
Nábytek z palet je ekologickým hitem dnešní doby. Zkuste to taky a vyrobte si vlastní recyklovanou lavičku!
V roce 2050 bude žít 70 % lidí ve městech. Jak se tam vejdou?
Jde postavit dům na domě? Architektonická soutěž The City above the City – tedy město nad městem, vybízí mladé architekty k vytvoření dřevěné nástavby k již stojícím domům přímo v přeplněném městě.
Vybudujte si vlastní přírodní zahradu: Poradíme vám, jak na to
Sníte o ekologické zahradě, která bude plně v souladu s okolní přírodou? Díky našim radám pro vás bude její založení hračkou.
Dřevěný dům, který je synonymem zdravého bydlení
Dřevěný dům v chladné Bretani je díky své organické architektuře, vysoké energetické účinnosti a používání ekologických materiálů přímo vzorem zdravého bydlení.
Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje
Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?
Je dřevo opravdu uhlíkově neutrálním palivem?
Spalování dřevní biomasy nemusí být nutně ku prospěchu životnímu prostředí. Koncept uhlíkově neutrálního zdroje energie má totiž silné mezery. Co říkají světoví odborníci?
Kompostuje i v bytě pomocí žížal – čistě, jednoduše a účinně
Víte, co je domácí vermikompostér? Domeček pro žížaly, které vám pomůžou s biologickým odpadem, a to i v bytě. Poradíme vám, jak jej založit.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: