Otec pomohl svému synovi s maturitním projektem. Postavili spolu dům u Vyškova
„Syn studuje střední průmyslovou školu v Brně a příští rok bude maturovat. Chtěli jsme, aby byl jeho maturitní projekt výjimečný. A tak jsme ho zrealizovali,“ odpovídá v rozhovoru pan Pavel z Moravy. Do svého projektu dal maturant všechno. Pojďte se s námi podívat na výsledek jeho snahy v naší reportáži.
Byl jednou jeden covid...
Podobně jako mnoho dalších kutilů začal i Pavel se svým dospívajícím synem realizovat tiny house v covidové době. Sdělil nám, že o takovém projektu již v minulosti intenzivně přemýšlel, čekal jen na vhodnou dobu, kterou mu množství lockdownů poskytlo. Podívejte se do fotoreportáže na jejich hotový domek, který obdivuje celé jejich okolí.
Otec se synem vs. maturitní projekt
Pavel má 5 synů, přičemž se rozhodl toho nejstaršího podpořit v myšlence stavby tiny housu na kolech. V posledních letech je v Česku stavění a obecně bydlení v tiny housech (malých domech) velice populární. Erikovi, nadějnému studentovi stavební průmyslovky, se jevil tento alternativní způsob bydlení jako skvělé téma závěrečné práce. Tiny house stavěli sami dva, pouze při zvedání hotové kostry a zavětrování jim pomohli přátelé. Jelikož jsou stěny relativně velké a těžké, je k činnosti potřeba více rukou
„Syn bude příští rok maturovat a tak nás napadlo posunout jeho závěrečný projekt na vyšší level. Erika stavění domu bavilo, z čehož jsem měl radost. Zjistil, že to není nic náročného a že je to zajímavá práce.“
Výkres domu prováděl osmnáctiletý Erik sám
Návrh dřevěného domku vymýšlel otec se synem společně. Výkres dělal posléze Erik sám, včetně pečlivého zaměřování.
„Nejdříve jsme přemýšleli nad tvarem – zda udělat i patro nebo nechat jen přízemí. Nakonec jsme se rozhodli pro vrchní loft.“
Dohromady také vybírali vhodné dodavatele komponentů potřebných pro stavbu tiny housu:
- samotný podvozek vyrobený na míru,
- hoblované 5metrové KVH hranoly (aktuální cena zde),
- pásy topné fólie (aktuální srovnání cen zde),
- kamna na tuhá paliva (aktuální cenové srovnání zde),
- okna, dveře, nábytek...
„Na venkovní opláštění jsme použili modřínové dřevo. Sice je o 25 tisíc dražší, než smrk, ale má svoje výhody. Lépe se sním pracuje a když je jeho povrh opatřen patinou (olejovým nátěrem), tak zešedne a skvěle svým vzhledem zapadne do přírody. Kdežto smrk musíte každý třetí rok natírat.“
Kolik stojí jeden kubík dřeva?
„Do projektu jsme se pustili v té nejlepší možné době, ještě před zdražováním. Kdybychom stavěli dnes, celková cena by byla trojnásobně vyšší. Propočítávali jsme si to.“
Pan Pavel nám prozradil ceny jednotlivých materiálů a uvedl nám i jejich přibližný odhad na dnešním trhu:
- 1 kubík dřeva se slevou 6 800,- Kč (dnes 30 000,- Kč)
- dřevěné palubky 170,- Kč (dnes 250,- Kč)
- samotný podvozek vyrobený na míru 70 000,- Kč
- pásy topné fólie 20 000,- Kč
Lokalita má dokonalé výhledy. Je vidět až 60 km daleko
Šikovná dvojice stavěla tento prostorný tiny house za jejich domem na zahradě. V období loňského léta (květen až červen) byl zvenčí hotový, a tak jej (pomocí traktoru) převezli na stabilní místo. Tiny house dnes stojí v Pustiměři, kousek od domu, kde rodina bydlí. Pozemek je dlouhý přibližně 1,5 km a na jeho konci je hustý akátový les. Domek nabízí mimo jiné i skvělé výhledy až do dálky 60–70 km.
Mladý student dostavěl tiny house za 450 tisíc u Karlových Varů
Jak dlouho se tiny house stavěl?
Stavba tiny housu byla otázkou několika týdnů. Jakmile měli hotovou kostru domku, pustili se do konstrukce střechy. V prvním týdnu loňského dubna měli již tuto část hotovou a protože touto dobou ještě sněžilo, bylo zapotřebí trochu improvizovat.
„Základ tiny housu jsme měli postavený během 4 dnů, celý projekt nám pak zabral přibližně 2 měsíce.“
Koncem měsíce se pustili do kotvení fasádního modřínového obkladu. Sibiřský modřín nevyžaduje po prvním nátěru ochranným olejem žádnou další péči, což je jeho velkou výhodou. Mimo to také nainstalovali okna a dveře. V polovině května byla již střešní konstrukce připravena na pokládku tašek. Koncem května byl domek (i včetně komínu) z vnější části hotový.
„Střešní konstrukci jsme zvolili dvouplášťovou, což bych všem stavebníkům určitě doporučoval. Máme tady plechovou krytinu a když venku prší, nebo jsou kroupy, je střecha bezvadně odhlučněná. Taky je důležité myslet na klempíře – pokud je člověk nekontaktuje alespoň půl roku dopředu, bude je těžko shánět.“
Jak to vypadá uvnitř?
V druhé fázi bylo zapotřebí směřovat pozornost na interiér. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř hotového domku. Nad rohovou pohovkou je umístěno několik palubek, které stavařské dvojici zbyly navíc. Efektivně je využili na úložný prostor např. i pro venkovní skládací nábytek.
Nadšený teenager Erik si postavil srub vlastníma rukama. Trvalo mu to rok
Konstrukce domku od A do Z
Tento malý domek na podvozku je dlouhý 6 metrů a široký 2,55 metrů. Postup stavby krásného tiny housu, který dokázali postavit otec se synem v rekordní čase, naleznete ve fotogalerii. Skladbu stěn, podlahy i střechy konzultovali s rodinným přítelem, který pracuje jako projektant.
Veškeré technologie v tiny housu – voda, elektřina, plyn
Při návrhu bylo také velice důležité rozvrhnutí rozvodů elektřiny, vody a odpadů nutných pro provoz takové mobilní domácnosti. Neomezené cestování s domem umožňuje právě ostrovní systém (off-grid systém). Stavba tedy není závislá na sítích občanské vybavenosti.
Elektřina
Rozvody elektřiny jsou ukryty v dřevěné bedně umístěné na oji (přední části vozu). Je tam nachystané i suché dřevo – slouží tedy také jako dřevník.
Pan Pavel bude na jaře instalovat solární panely (12 W), které se stanou zdrojem elektrické energie. Panely zároveň uchovávají energii v bateriích pro použití v době, kdy už slunce nebude svítit. Vaření umožňuje plynová bomba, aby elektřina zůstala pro spotřebiče, u kterých je nenahraditelná.
Voda
Voda je v tiny housu zajištěná díky speciální filtraci. Jedná se o dešťovou vodu, kterou plánuje rodina zachytávat do podzemní nádrže a vedením přes tři výkonné filtry z ní získá vodu užitkovou.
„Aby byla voda pitná, musí protéct osmi filtry, které jsou doplněny o UV sterilizátor. Ze systému vychází sterilní voda, kterou doplňujeme o nezbytné minerály.“
Vytápění
Vytápění je v tiny housu zajištěno úspornými kamny na pevná paliva a elektrickým podlahovým vytápěním.
„Stačí jen ráno trochu zatopit v kamínkách a teplo tady vydrží až do dalšího rána. Když tu spíme, tak je tady při venkovní teplotě –10 °C přibližně 20 °C.“
Kolem kamen je umístěná protipožární izolace v pohledové kvalitě, která nevstřebává velké množství tepla (1 ks stojí 450,- Kč). Zároveň slouží jako ochrana před přehřátím stěn dřevěného domku. Pod kamny je také umístěno odolné tvrzené sklo, které zabraňuje poškození vinylové podlahy. Zároveň jsou pod podlahou vložené pásy topné fólie, které lze ovládat pomocí chytré technologie, jejichž instalace zabrala ve dvou přibližně dvě hodiny.
„Podlahové topení jsme instalovali jen pro případ, že by sem někdy mohla obec natáhnout a rozšířit elektřinu, tak abychom skladbu podlahy znovu nerozebírali.“
Problémy nastaly pouze při převozu
Při převozu tiny housu pomohl panu Pavlovi kamarád, který vlastní traktor. Aby nevzbuzovali příliš velký povyk ve vesnici, provedli akci v brzkých ranních hodinách.
„Je důležité si uvědomit, že dřevěný dům neustále pracuje. Když jsme ho převáželi po polní cestě, tak se nám trochu pohnuly dveře a jedno okno. Nenastaly ale žádné velké škody, opravy byly jednoduché.“
A co plány do budoucna?
Rodina zatím tiny house testuje, jelikož je domek dostavěný teprve několik týdnů. Rádi by jej však jednou i pronajímali.
„Místní se nás hodně ptají, co máme s domkem v plánu. Spoustu z nich nás také požádalo, zda by si tu mohli vyzkoušet na pár dní bydlet, aby porovnali ten rozdíl v bydlení v minidomku a klasickém velkém domě.“
Pane Pavle, udělali byste dnes něco jinak?
„Já jsem s výsledkem spokojený. Jsou samozřejmě detaily, které bychom dnes řešili jinak. Kdybychom měli stavět druhý tiny house, postavili bychom ho 8 metrů na délku a bez patra – čistě přízemní domek s oddělenou ložnicí a dveřmi do čela.“
Velice děkujeme panu Pavlovi za rozhovor pro portál Dřevostavitel a přejeme spoustu úspěchů. Doufáme také, že nadějný středoškolák Erik u maturitní zkoušky zazáří.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
11.01.2023
Photocredit: Pavel S. (se souhlasem)
17letý student Radek si vlastníma rukama staví tiny house na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen
Jak si svépomocí postavit tiny house? Přečtěte si příběh Radka, který si v 16 letech začal stavět svůj malý domek na kolečkách.
Tiny house doslova na počkání – objednáte online a bydlíte už za 60 dní
Prohlédněte si tiny house ze Španělska, který předběhl svou dobu. Modulární mini domek si můžete objednat online a bydlet už za dva měsíce.
Stylový tiny house, který majitelka získala díky televizní show
Moderní stylový tiny house ve tvaru L se skládá ze dvou částí: hlavního domu na pevných základech a přívěsu, který může kdykoliv odjet.
Tři kamarádky se vrhly do investice za 800 tisíc – postavily si svépomocí tiny house u Pelhřimova
V Pelhřimově stojí kouzelná maringotka, která ukrývá krásný příběh tří kamarádek. Podívejte se na malý tiny house vyrobený svépomocí v naší fotogalerii.
Tiny house na Vysočině s rustikální fasádou z modřínových fošen postavil kompletně svépomocí
Úžasný tiny house s koupacím sudem na Vysočině je téměř hotový, chybí už jen ohrada s alpakami. Podívejte se na fotky z výstavby tiny housu i úžasný finální výsledek.
Celoroční modulové domy jsou hitem – v čem je tiny house jedinečný a kolik stojí?
Bydlení v malých modulových domech – jak je to se stavebním povolením a co vše ukrývá tento tiny house pro celoroční plnohodnotné bydlení?
Nadšený teenager Erik si postavil srub vlastníma rukama. Trvalo mu to rok
V našem článku objevíte jednoho skvělého a pilného dřevostavitele, nadšeného mladíka Erika. Dokázal si postavit srub úplně sám a nevyužil při tom žádnou těžkou techniku, šel cestou jednoduché výstavby po stopách našich předků.
Zvládli jsme si sami postavit malý dům a bylo to nečekaně super, říkají majitelé
Barbora a Tibor si postavili svépomocí malý dům, ve kterém se rozhodli žít, dokud se ji nenarodilo dítě. Přečtěte si jejich příběh v článku.
4 způsoby, jak si levně a legálně postavit minidomek
Láká vás bydlení v malém domku? A co si ho postavit vlastníma rukama? Máme pro vás pár tipů, se kterými bude stavba tiny housu hračka.
Mladí hokejisté z Jihlavy vlastnoručně přestavěli maringotku za 90 tisíc na moderní dům
I s minimem zkušeností lze přestavět maringotku na parádní moderní tiny house. Podívejte se na povedenou rekonstrukci Ondry a Davida.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: