Střešní okna, to nejsou jenom Veluxy
Nedávno přišla jedna paní se zadáním: „Sháníme veluxy, pomozte nám vybrat konkrétní typ střešního okna do našeho podkroví.“ Zadání to nebylo jednoduché, navíc poukázalo krásně na jednoho výrobce střešních oken, ale asi vám nemusím ani vykládat, že paní mluvila obecně o střešních oknech.

Pojďme se tedy v tomto článku společně podívat na jednotlivé typy střešních oken, které na českém trhu můžete sehnat, a také se podíváme, kolik taková okna u jednotlivých výrobců stojí. Různých typů střešních oken najdete na našem trhu mnoho, v tomto článku se podíváme na ty základní: na střešní okna kyvná, výklopná a třetí typ, okna výklopně-kyvná, která jsou kombinací prvních dvou typů. Prohlédněte si všechny typy střešních oken také v naší galerii.
Fotogalerie:

Typ 1. Kyvná střešní okna
Kyvná okna jsou nečastěji využívaným typem střešních oken, a to nejen v České republice. Jak již jejich název napovídá, otevírají se pouze tzv. kyvně, neboli otočně.
Díky závěsům (pantům) umístěným v polovině okenního rámu tento typ střešních oken otočíte až o 180° a prakticky tak vnější sklo přetočite na stranu do místnosti. To vám usnadní jeho umytí. Někteří výrobci tohoto využívají pro stahování vnější markýzy.
Kolik stojí klasické kyvné okno, plastové o rozměrech 78x118 cm se dozvíte zde.
Speciální typy kyvných střešních oken
Kyvné střešní okno se zvýšenou osou otáčení
Kyvné okno s osou otáčení umístěnou nad středem okna umožňuje i vyšším členům vaší rodiny pohodlně dosáhnout na spodní hranu otevřeného okna. Spodní část křídla (pod osou závěsů) funguje v podstatě jako výklopné okno, přičemž horní část vpouští do podkroví více světla, než kdybyste měli kratší okno výklopné.
Okno v úhlu 0-45° je přidržováno podpůrným mechanismem, takže zůstane samo otevřené. Pokud jej budete chtít otevřít více, například kvůli mytí, v poloze pootočené o 160° je možné jej blokovat pojistkou.
Podívejte se: Jak vypadá a kolik stojí okno se zvýšenou osou otáčení?
Další možností, jak do místnosti dostat více světla, je kyvné okno se zvýšenou osou otáčení a dolním prosvětlením. Toto dvoukřídlé okno funguje na stejném principu jako okno výše, místo nadezdívky pod oknem je zde však přidáno ještě neotvíravé spodní křídlo.
Podívejte se: Kolik stojí a jak vypadá okno s prosvětlením?
TYP 2. Výklopná střešní okna
Výklopná okna se otevírají směrem ven a umožňují vám výhled, než okna kyvná, protože vám jednoduše nezavazejí. Maximální úhel otevření u tohoto typu oken bývá 45°, někteří výrobci však nabízejí vyloženě okna „panoramatická“, která mají vyšší rozměry a větší rozsah výklopného křídla, takže pokud máte z okna na co koukat, výklopné okno vás ve výhledu nebude rušit už vůbec.
Navíc, okna větších rozměrů lze v některých případech použít současně jako vstup na střechu. Tuto možnost však nejdříve konzultujte se svým projektantem, vybraným výrobcem okna či pokrývači, kteří vám budou montáž provádět.
Jaká je cena výklopného okna o rozměrech 78x118 se dozvíte zde.
Bude vás dále zajímat: Srovnání dřevěných a plastových oken, které má lepší vlastnosti?
Speciální typ výklopných střešních oken
Pokud jste zatoužili po balkoně, nemusíte přestavovat celé podkroví, stačí vyměnit klasická okna za toto tzv. Balkonové výklopné střešní okno, jehož otevřená křídla tvoří balkon.
Horní křídlo se vyklápí plynule vzhůru až do úhlu 45° a dolní křídlo se otevírá vpřed do svislé pozice. Boční zábradlí je integrováno do spodního křídla a vysouvá se během jeho otevírání.
Podívejte se: Jak vypadá a kolik stojí výklopné okno?
TYP 3: Výklopně-kyvná střešní okna
Výklopně-kyvná střešní okna spojují možnosti a výhody obou předchozích typů oken.
Můžete je otevírat oběma způsoby: výklopně v rozsahu 0-45°, což umožňuje přístup k otevřenému oknu a poskytuje neomezený výhled, i kyvně, díky čemuž lze umýt vnější stranu zasklení a stáhnout markýzu.
Podívejte se: Jak vypadá a kolik stojí výklopně-kyvné okno?
Speciální typ výsuvně-kyvné střešní okno
Výsuvně kyvné okno nabízí zvýšený komfort při otevření okna – i při otevřeném okně je křídlo dostatečně vysoko a nezasahuje do interiéru.
Osa otáčení je posunuta do horní čtvrtiny rámu, přičemž horní křídlo, které se otevírá do interiéru, nepřesahuje ostění a již se tak nestane, že byste se vy nebo vaše děti o tyto rohy mohli zranit.
Také tento typ střešního okna umožňuje otvírání křídla do mycí polohy.
Podívejte se: Jak vypadá a kolik stojí výsuvně-kyvné okno?
Další typy střešních oken
Máte-li v podkroví nadezdívku, i do ní můžete zapracovat tzv. Okna pro fasádní sestavy, která jsou určena k montáži do svislých stěn v podkroví jako doplňující prvek prodlužující střešní okna. Tato okna mohou být neotvíratelná, nebo otvíratelná na stranu či sklopně.
Podívejte se: Jak vypadá a kolik stojí fasádní okno?
Střešní výlez
I u novostaveb je třeba čas od času vylézt na střechu pro případnou údržbu či opravy, a pro tyto účely existují tzv. střešní výlezy. Ty umožňují bezpečný vstup na střechu a současně prosvětlují půdní prostor. Můžete si také vybrat z různých provedení pro vytápěné a nevytápěné podkroví/půdní prostory.
Tato okna lze také kombinovat s dalšími okny a použít jej jako vstup na terasu, tak jako mladá paní na videu:
Jednotlivé typy střešních oken se mohou v detailech lišit u každého výrobce a současně najdete na českém trhu mnoho dalších typů světlíků, světlovou a jiných se světlem souvisejících okýnek. V tomto článku jsme si představili ty základní typy střešních oken, pokud vás zajímají jejich podrobné parametry, jako například koeficient prostupu tepla, prohlédněte si okna jednotlivých výrobců:
V článku byly použity materiály a fotografie od firem FAKRO a ROTO.
P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Jana Stará
redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
26.01.2015
Photocredit: Materiály a fotografie použity od firem FAKRO a ROTO.

Konstrukční systémy dřevostaveb 2. díl - Stěny, stropy, střechy
Konstrukční systémy dřevostaveb dnešní doby.

Vnější zastínění 1. díl - Do domu vpustí světlo, ale teplo nechá před okny
Proč a jak na vašem domě použít vnější zastínění, které vpustí světlo, ale teplo nechá před okny?

Vnější zastínění 2. díl – Jak stínit dům zvenku? Předokenní žaluzie, rolety a stromy
Jaké výhody mají předokenní žaluzie, venkovní rolety a stromy? Zajímavé realizace vnějších rolet a žaluzií pak najdete ve fotogalerii.

Dřevěná nebo plastová, aneb jaká okna pořídit
Volba oken do jakékoli stavby je bezesporu dilematem každého stavebníka.

Vnější zastínění 3. díl – Slunolamy, markýzy a okenice
Způsoby vnějšího zastínění domu, které

Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru
Proč a jak izolovat střechu, aby vám bylo doma příjemně v létě i v zimě?

Jakou zvolit střešní krytinu pro dřevostavbu?
Řešíte, jaký typ střešní krytiny zvolíte pro váš dům? Připravili jsme pro vás seriál

Plechová střešní krytina: sluší nejen dřevostavbám
Plechové krytiny zažívají zejména u dřevostaveb malou renesanci. Proč?

Plastová okna do dřevostavby: Jaké mají výhody a nevýhody?
Jaká je cena plastových oken, jak je vybrat a jak probíhá jejich montáž?

Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu?
Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu? Jaké jsou výhody a nevýhody?
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
- Interiérové dveře
- Shrnovací dveře
- Posuvné dveře na stěnu
- Posuvné dveře
- Vchodové dveře plastové
- Posuvné dveře do pouzdra
- Vchodové dveře 80 cm
- Venkovní dveře
- Plastové dveře
- Vnitřní dveře
- Shrnovací dveře do bytu
- Balkonové dveře
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: