Jakou zvolit střešní krytinu pro dřevostavbu?
Volba střešní krytiny je nejen v dřevostavbě velmi důležitou částí obálky domu, a proto jsme se rozhodli pro vás připravit seriál, ve kterém si jednotlivý typy střešních krytin představíme, poukážeme na jejich výhody, nevýhody a úskalí. Dozvíte se také, jaké jsou orientační ceny za 1m² daného typu střešní krytiny.
Často se setkávám s otázkou, zda mají dřevostavby nějaká specifika, co se střešních krytin týče. Odpověď je jednoduchá: Dřevostavby nemají, žádné speciální požadavky ani omezení na materiál střešní krytiny ani na její provedení. Vždyť většina podkroví je svou konstrukcí vlastně dřevostavba. Proto se nemusíte rozhodně bát, že by dřevostavba neunesla pálené nebo betonové tašky (jsou to stejně jako u zděných staveb nejčastěji používané střešní krytiny) nebo dokonce zelenou střechu.
Velký výběr střešních krytin
Výběr různých typů střešních krytin je dnes velmi široký, což přináší pro zákazníka výhodný konkurenční boj mezi jednotlivými dodavateli, současně však vzrůstá riziko, abyste takzvaně nepřebrali.
Na úvod vás trochu uklidním a věřím, že to není příliš odvážné tvrzení, když řeknu: „Pokud si na dnešním trhu vyberete střešní krytinu, která je určena pro sklon vaší střechy, nemůžete prohloupit.“
Výrobci střešních krytin si dnes nemohou dovolit vyrábět krytinu, kterou do domu poteče. Z jedné strany je hlídají normy a poskytované záruky, z druhé konkurence. Spíše než na samotném materiálu tedy výsledná kvalita střechy závisí na dobrém řemeslném provedení pokládky a vyřešení složitějších detailů.
Pokud se však na střechu podíváme z dlouhodobého hlediska, pak vlastnost, která jednotlivé typy krytin dnes nejmarkantněji odlišuje je jejich životnost. V tomto ohledu se při výběru krytiny můžete držet univerzálního pravidla, že nejlevnější varianta pravděpodobně nebude mít stejnou životnost jako alternativa, za kterou si na začátku připlatíte.
Bude vás zajímat: : Jakou a kolik izolace použít do střechy
Podle čeho zvolit střešní krytinu
Pokud řešíte střešní krytinu pro novostavbu, musíte mít její typ stanoven již ve fázi projektu, protože hmotnost zvoleného typu krytiny se následně ovlivňuje statický výpočet krovu. V tuto chvíli ještě nemusíte vědět přesného výrobce, ale musíte mít jasno, zda půjdete cestou lehké např. plechové krytiny nebo zvolíte betonové či pálené tašky.
Bude Vás zajímat: Plechová krytina
V některých městech a vesnicích máte volbu značně „ulehčenou“ místním regulativem, který vám může předem určit sklon střechy, materiál i barvu střešní krytiny. Nebo vám může práci usnadnit váš architekt nebo projektant, když typ krytiny určí sám. Pokud to za vás regulativ ani architekt neudělají, pak při výběru střešní krytiny postupujte následovně:
- Nejdříve se podívejte, jaký je předpokládaný sklon vaší střechy. To zjistíte z architektonické studie, nebo z projektu.
- Sklon střechy vám omezí výběr střešních krytin, který můžete na svou střechu použít. Ne každou krytinu je totiž možné použít na každou střechu. O tom, která krytina patří na kterou střechu, si povíme v dalších dílech našeho seriálu.
- Pokud sklon, vaší střechy povoluje pouze několik málo typů střešní krytiny, máte pravděpodobně rychle vybráno. Pokud máte sklon, na který je vhodné více typů střešní krytiny, vybíráte podle toho, co se vám líbí a podle výše investice, kterou máte na střešní krytinu vyhrazenou.
Tip: Pokud máte v projektu počítáno s těžkou krytinou, její výměna za lehkou není problém, pokud však měníte lehkou krytinu za těžkou, je třeba krov znovu staticky posoudit. To stejné platí i pro rekonstrukce!
V prvním dílu našeho seriálu se budeme věnovat střešních krytinám, které jsou vhodné pro ploché a málo strmé střechy – hydroizolačním střešním fóliím.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Ondřej Soukup
Vydáno dne:
24.02.2014
Konstrukční systémy dřevostaveb 2. díl - Stěny, stropy, střechy
Konstrukční systémy dřevostaveb dnešní doby.
Krov: Kritéria pro jeho výběr
Povíme si tři základní kritéria, podle kterých lze volit mezi jednotlivými systémy krovů.
Proč na krovy používat KVH hranoly? Jsou opravdu dražší?
Ekonomické srovnání krovu z KVH hranolů a z běžného nevysušeného řeziva
Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru
Proč a jak izolovat střechu, aby vám bylo doma příjemně v létě i v zimě?
Hydroizolační střešní fólie - jak postupovat?
Jaké zásady dodržet při pokládání hydroizolační fólie na plochou střechu?
Zelená střecha je zahradou ve městě
Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?
Plechová střešní krytina: sluší nejen dřevostavbám
Plechové krytiny zažívají zejména u dřevostaveb malou renesanci. Proč?
Střešní okna, to nejsou jenom Veluxy
Jaké typy střešních oken se v Čechách prodávají a kolik stojí?
Češi si za novou střechu rádi připlatí. Důležitější než cena je kvalita, ukázal průzkum
Pálená taška je navždy? Opravdu si to Češi stále myslí? Pravdu odhalil průzkum.
Altány, pavilony, přístřešky: Nejrůznější typy venkovního zastřešení a jak na ně
Střechy, stříšky, altány a pavilony... Věděli jste, že i otevřené venkovní přístřešky, které nás chrání před nepříznivým počasím, mohou být moderním projevem architektury? Pojďte se na ně podívat v následujícím článku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: