HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Střecha s přesahem nebo bez? Architekti běžně navrhují nepraktické řešení

Téma, které vyvolává ve společnosti neshody. Tentokrát však ne podle politického názoru, ale podle názoru stavařsky-architektonického. Jsou to přesahy střech. Řešení, které se od nepaměti dělalo stejným způsobem, pak ale přišli moderní architekti a v rámci vizuální dokonalosti přinesli dramatickou změnu. Vznikl tak nekonečný rozkol právě mezi architekty a velkou částí široké veřejnosti, která se zdráhá chybějící přesahy střech u svých domů akceptovat.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Drevostavitel.cz, Pioneer Log Homes (se souhlasem)

Kde se vzal architekt a jaký je vlastně jeho úkol?

V současné společnosti je často zažitý mýtus, že práce architekta spočívá ve vytvoření stavby tak, aby vizuálně zapadala do krajiny a aby dobře působila na okolí. Dalo by se to přirovnat k módnímu návrháři, který nedbá na pohodlí daného produktu, ale řeší pouze jeho vizuální vjem, který v okolí vyvolává. Opak je však pravdou.

Skutečným úkolem architekta je navrhnout stavbu takovou, která bude co nejlépe sloužit budoucímu majiteli v maximální míře podle jeho představ. Někdy to ale v praxi bývá tak, že někteří architekti mají své velmi jasné představy, které pak nadřazují nad potřeby klienta. A přesně v té chvíli vznikají anomálie, které někdy v praxi označujeme jako tzv. sebeprezentační „pomníčky“.

Když něco roky funguje, pojďme to změnit

Přesahy střech u domů, chat i chalup jsou historicky zažité v naší kultuře bydlení. Původně vznikly jednoduše z praktických důvodů vycházejících ze stavebních a materiálových schopností. Šlo zejména o to, aby do domu nezatékalo. Krátké přesahy dodnes nadále plní právě tento účel. Při výstavbě větších přesahů pak ale můžou plnit i sekundární úlohu, která není marná. Pojďme se na ni nyní podívat více dopodrobna.

Terasa kolem celého domu

Přesah střechy, který je vytažen výrazněji do prostoru, umožňuje obyvatelům nejen chodit kolem domu, ale trávit zde také volný čas, a to i v případě lehkého deště (pokud zrovna nefouká vítr), a využívat tyto přesahy jako takovou alternativní terasu. Déšť je tímto navíc z části odstíněn a na fasádu dopadá v menším množství, díky čemuž fasáda méně trpí. Tuto praktickou výhodu mnoho majitelů novostaveb často využívá a je proto na zvážení, zda jí nevěnovat větší pozornost.

Přirozené chlazení domu

Co je ale mnohem důležitější, je práce se sluncem, zejména pak z jižní strany. Jak víme, v létě se slunce nachází vzhledem k zemi ve vyšší poloze a v zimě naopak níže – dá se říct, že kopíruje horizont. V případě, že na jižní straně vyvedeme ze střechy dostatečný přesah, získáme systém, který funguje jako přirozené chlazení v létě, kdy je slunce vysoko, protože dokáže zastínit celou stranu domu. Naopak v zimě, kdy je slunce nízko, dokáže tento přesah „podsvítit“, čímž dostaneme sluneční paprsky do domu a tento solární zisk můžeme využít k vytápění.

Banální chyby způsobují úniky tepla a zatékání do konstrukce

Ořežeme přesahy střech, ať domeček vypadá pěkně

To, proč se architekti v moderních návrzích uchylují k ořezávání domů o přesahy střech a nechávají za sebou uhlazené kostky, zůstává otázkou. Při mých rozhovorech s odborníky jsem vždy dostal odpověď, že se jedná o věc vizuální dokonalosti, tedy zbavení se rušivých prvků. Je však diskutabilní, zda je přesah střechy natolik rušivým prvkem, aby jeho odstranění bylo užitečnější než praktické výhody, které nám může přinést.

Bez přesahu mi do baráku poteče

Legendy o hrozbě zatékání do domu v případě, že na stavbě přesah střechy neuděláte, ale nejsou pravdivé. V dnešní době a se současnými technologiemi není problém vyřešit střechu tak, aby nedocházelo k zatékání, ani když bude přímo lícovat se stěnami. Tento argument je tedy lichý, což zde pro úplnou objektivitu musíme zmínit.

A jak to vidíte vy? Fandíte raději střechám s přesahem nebo dáváte přednost domečkům s krásně lícujícími zdmi, které nejsou přesahy nijak narušovány?

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
27.09.2023

Photocredit: © Drevostavitel.cz, Pioneer Log Homes (se souhlasem)

11

Atika ploché střechy – postup výroby a montáže
Řešíte atiku ploché střechy na novém domě? Máme pro vás jednoduchý návod včetně výkresové dokumentace, jak zvládnout výrobu a montáž atiky svépomocí bez odborných znalostí či složitého vybavení.

Sedlová, pultová a valbová střecha: Typy a rozdělení střech u dřevostaveb
Tvarů střech je velké množsví a pojmů okolo konstrukce střechy ještě více. Znáte je? V následujícím článku uvádíme vše podstatné ke střešní terminologii.

Typy moderních dřevostaveb – základní konstrukční systémy přehledně
Přinášíme vám přehled o základních typech dřevěných staveb. Dozvíte se, v čem se jednotlivé systémy liší, jak probíhá příprava staveniště a následně samotná výstavba dřevostavby.

Rekonstrukce střechy staršího rodinného domu krok za krokem
Podívejte se, jak probíhala kompletní obměna střechy stávajícího rodinného domu, která spočívala v nahrazení vazby krovu. Fotopostup krok za krokem vám přinášíme v tomto článku.

Banální chyby způsobují úniky tepla a zatékání do konstrukce
Předejděte zatékání, promrzání, prochladnutí a vzniku tepelných mostů ve vaší konstrukci. Zaměřte se na tyto skryté detaily.

Zažitý mýtus ohledně střech připravuje Čechy o statisíce
Střešní konstrukce z příhradových vazníků vypadá jako skvělá volba. Vadou na kráse pro mnohé je, že má nevyužité podkroví. Možná to ale není tak úplně pravda.

Levná úprava střechy zvyšuje její životnost. Většina domů ji přesto nemá
Jedná se o zdánlivě nepatrný detail, který může zvýšit kvalitu i životnost celé střechy. Často se na něj zapomíná anebo se záměrně obchází.

Díky krbovým kamnům máme spotřebu elektřiny na topení jen 1 MWh ročně, pochvaluje si majitel z Mníšku
Majitel nám v rozhovoru prozradil, jaké nástrahy na ně číhaly při řešení hypotéky pro výstavbu v rekreační oblasti, i o spotřebě elektřiny jejich domu. Roční náklady na vytápění jsou, nejen díky malým litinovým kamnům, téměř o polovinu nižší.

Při rekonstrukci střechy nemanipulujte s prvky původní krovové soustavy. Může dojít ke zřícení střechy
Je důležité myslet na to, že všechny prvky krovové soustavy jsou ve střešní konstrukci z nějakého důvodu. V článku jsme odkryli důležitá statická okénka.

Veletrh Střechy-Solar-Řemeslo představí největší množství exponátů ve své historii
Veletrh zaměřený na spektrum oborů spojených se střechami, řemeslem a moderními systémy pro úspory energií proběhne 15.–17.2. 2024 na výstavišti v Praze Letňanech a oslaví 25 let od svého vzniku.